Štát núka čurillovcom za nezákonnú väzbu smiešne odškodné

Právny zástupca vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Jána Čurillu a Pavla Ďurku Peter Kubina avizoval podanie žaloby, ktorou si dvojica uplatní nárok na náhradu škody za nezákonné väzobné stíhanie.

14.06.2022 09:57 , aktualizované: 14:21
debata (18)

Ako napísal na sociálnej sieti, ministerstvo spravodlivosti totiž dvojici priznalo odškodné 52 eur za obhajobu a so zvyškom nároku vrátane ušlého platu boli odkázaní na súdne konanie.

„Žiadali sme pre nich ušlý plat za dobu nezákonného výkonu väzby, náhradu trov obhajoby vo vzťahu k nezákonnému rozhodnutiu o väzbe a nemajetkovej ujmy spôsobenej nezákonnou väzbou. Tieto nároky obvineným patria bez ohľadu na to, ako a kedy sa skončí ich trestné stíhanie, pretože na tom, že boli vo väzbe nezákonne, už nikto nemôže nič zmeniť, je to súdmi právoplatne uzavretá vec," zdôraznil advokát. Podľa Kubinu sa však ministerstvo spravodlivosti alibisticky zakrylo rozhodnutím Generálnej prokuratúry SR a považuje nárok za uplatnený predčasne, pretože „ešte nie je jasné, ako nakoniec dopadne trestné stíhanie a ešte môžu teoreticky byť aj odsúdení”. „Nejako im unikol dôležitý fakt, že sme nežiadali priznať náhradu škody spôsobenej nezákonným stíhaním, ale len nezákonným rozhodnutím o väzbe," uviedol Kubina.

Dostál: Suma 52 eur nie je odškodné

Sumu 52 eur, ktorú priznal rezort spravodlivosti vyšetrovateľom, nie je odškodné, ale náhrada trov právneho zastúpenia v súvislosti s nezákonným vzatím do väzby. Za nezákonnú väzbu sa zároveň rezort ospravedlnil, informoval v reakcii na Kubinovu kritiku štátny tajomník rezortu Ondrej Dostál.

„Nie je to ani náhrada ušlej mzdy, ani nemajetková ujma, kde bola žiadosť vzhľadom na stav trestného stíhania vyhodnotená ako predčasná,“ komentoval sumu Dostál. Nárok na finančnú náhradu podľa neho zatiaľ nemohol rezort bez pochybností posúdiť ako dôvodný vzhľadom na prebiehajúce trestné konanie.

Ako vysvetlil, finančné odškodnenie nemajetkovej ujmy alebo náhrada ušlej mzdy či zisku sa podľa ustálenej rozhodovacej praxe priznáva až po skončení trestného stíhania. Aktuálna právna úprava je z jeho pohľadu v poriadku. „Vzhľadom na to, akým spôsobom sa v obdobných prípadoch rozhoduje, si myslím, že Ministerstvo spravodlivosti SR postupovalo správne,“ myslí si štátny tajomník.

Boris Kollár / Sme rodina / Čítajte viac Vyšetrovateľ NAKA Čurilla chce od Kollára ospravedlnenie a stotisíc eur

Takto sa nikam neposunieme

Kubina zároveň skonštatoval, že ho mrzí, že sa štát takto správa k ľuďom, ktorí zaň 20 rokov nasadzujú život a krk proti tým najnebezpečnejším zločincom. „A keď sa ich jeden orgán toho istého štátu pokúsi nezákonne vziať do väzby a aj sa mu to na nejaký čas podarí a následne súdy tohto štátu právoplatne povedia, že ich vzatie do väzby bolo nezákonné, tak tento štát nemá ani toľko slušnosti a ‚chochmesu‛, aby im nahradil aspoň ten ušlý plat, ktorý kvôli nezákonnému pobytu vo väzbe nedostávali. Takto sa naozaj nikam neposunieme," dodal Kubina.

Krajský súd v Bratislave prepustil 1. októbra minulého roku obvinených vyšetrovateľov NAKA z väzby na slobodu, pretože ich trestné stíhanie je podľa senátu neopodstatnené. Generálna prokuratúra im však vo februári tohoto roku ponechala v platnosti obvinenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Na základe ich sťažnosti zrušila len obvinenie pre marenie spravodlivosti.

Pavol Ďurka Čítajte viac Vyšetrovatelia NAKA zostávajú obvinení zo zneužitia právomoci
18 debata chyba
Viac na túto tému: #NAKA #Pavol Ďurka #Ján Čurilla #nezákonné väzobné stíhanie