Menšinovú vládu považuje OĽANO za predčasnú, Za ľudí verí vo vyriešenie sporu

Otázku menšinovej vlády považuje hnutie OĽANO za predčasnú. Naďalej odmieta požiadavku SaS na odchod ministra financií a lídra hnutia Igora Matoviča z vlády. Strana Za ľudí verí, že tento osobný spor SaS a OĽANO vyriešia vzájomne akceptovateľným spôsobom.

15.07.2022 10:17
Igor Matovič Foto: ,
Igor Matovič.
debata (2)

„Mrzí nás, že strana SaS sa napriek historickej skúsenosti vyhráža rozbitím ďalšej vlády, ktorej je súčasťou. Stále však existuje priestor na krok vzad a veríme, že SaS si nakoniec vyberie spoluprácu na doručovaní výsledkov namiesto úteku od zodpovednosti,“ uviedol Peter Dojčan z mediálneho tímu OĽANO. Dodal, že hnutie ešte pred zverejnením požiadaviek SaS vydalo jasné stanovisko o nesúhlase s odchodom ministra financií. „Toto stanovisko naďalej platí, a tým je pre nás debata o odchode Igora Matoviča uzavretá. Otázky o menšinovej vláde považujeme v tejto chvíli za predčasné,“ uzavrelo hnutie.

platy, učitelia, štátna správa, Igor Matovič, odbory Čítajte viac Matovič po zvýšení platov odkázal 'ujovi truckovi': Niekto trucuje, niekto maká

„Strana SaS ešte neodišla z vlády a veríme, že tento osobný spor si vyrieši Richard Sulík s Igorom Matovičom vzájomne akceptovateľným spôsobom. Najlepším riešením je totiž pokračovanie štvorkoalície,“ podčiarkla strana Za ľudí. Zopakovala, že politici by nemali zaťažovať občanov svojimi spormi, pretože tie ľudí nezaujímajú. „Jediným víťazom týchto sporov je Robert Fico, mafia a oligarchovia,“ podotkla strana. Upriamuje pritom pozornosť na potrebu riešenia celosvetovej krízy v oblasti energií a tiež na pokračujúcu vojnu na Ukrajine.

Igor Matovič Čítajte viac Politika na Slovensku: Kríza sa rieši online, takto "komunikuje" Matovič, Heger a Sulík

Spor v koalícii sa opäť vyostril po tom, ako poslanci Národnej rady SR prelomili veto prezidentky Zuzany Čaputovej pri tzv. protiinflačnom balíku z dielne Matoviča. SaS a OĽANO sa následne obviňovali z hlasovania s fašistami. Pre útoky Matoviča SaS prestala opätovne chodiť na koaličné rady, vypovedala koaličnú zmluvu a očakáva do konca augusta novú. Chce ju prepracovať a žiada Matovičov odchod z vlády. OĽANO to od začiatku odmieta. SaS avizovala demisiu svojich ministrov, ak nedôjde k naplneniu ich požiadaviek.

Igor Matovič, Zuzana Čaputová Čítajte viac Matovič označil Čaputovú za klamárku: Hanbím sa za ňu, metá ňou nenávisť. SaS sa jej zastala

Matovič reagoval, že SaS v septembri povalí vládu. To Sulík odmietol a tvrdí, že odchodom liberálov z koalície nepadne vláda. Deklaroval záujem na dovládnutí kabinetu. Vyhlásil však, že SaS koalíciu opustila. Premiér Eduard Heger (OĽANO) vyzval liberálov, aby urobili krok späť. So Sulíkom sa má stretnúť počas víkendu. Premiér sa má tiež stretnúť aj s prezidentkou.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Richard Sulík #Igor Matovič