Hrdí a nezničiteľní. Také je heslo nasledujúceho Dúhového Pridu, ktorý bude v Bratislave

Na bratislavskom Námestí slobody sa v sobotu 22. júla uskutoční podujatie Dúhový Pride, ktoré podporuje viditeľnosť lesieb, gejov, bisexuálnych, transrodových a intersexuálnych (LGBTI) ľudí na Slovensku. "Určený je pre všetkých, ktorí zdieľajú hodnoty inklúzie a rovnosti," uviedla za organizátorov Jana Mičeková na stredajšej tlačovej konferencii. Naplánovaný je aj sprievod mestom. Symbolom 13. ročníka sa stala nezničiteľná vlajka.

12.07.2023 13:52
Dúhový PRIDE Bratislava 2016 Foto: ,
Dúhový PRIDE Bratislava 2016.
debata (29)

Vzhľadom na prebiehajúcu predvolebnú kampaň prijali organizátori festivalu zásadu, že na ňom nebudú dávať priestor politickým stranám a jednotlivcom kandidujúcim v nadchádzajúcich parlamentných voľbách. „Vystupujúci budú skôr z radov komunity, prípadne ľudia, ktorí nekandidujú,“ dodal Martin Macko zo združenia Dúhový Pride Bratislava. Pripustil vystúpenie ministerky kultúry a ministerky spravodlivosti, ktoré nad podujatím prevzali záštitu.

Dúhový Pride 2022
Video
Zdroj: TV Pravda

Špecifickou otázkou 13. ročníka podujatia je podľa Macka bezpečnosť. „Nachádzame sa po teroristickom útoku v októbri minulého roku pred Teplárňou. Uvedomujeme si a vnímame, že ľudia aj z komunity majú obavy chodiť na verejné podujatia, ktoré sa venujú téme LGBTI ľudí. Chceme všetkých ubezpečiť, že dlhodobo spolupracujeme s políciou mestskou i štátnou, podujatie bude z tohto hľadiska zabezpečené,“ podčiarkol.

m-reporter ikona appka  1024 x 1024 px   2 Dávame do pozornosti Boli ste svedkom zaujímavej udalosti? Pošlite nám video cez novú aplikáciu mREPORTÉR

Ako reakciu na situáciu zvolili organizátori festivalu heslo Hrdí a nezničiteľní. "Chceme tým vyjadriť to, že LGBTI komunita na Slovensko bola, je a bude. Vždy bude súčasťou slovenskej spoločnosti bez ohľadu na hrozby, prekážky, násilie a snahy o vymazávanie.

SR Bratislava pochod streľba Zámocká LGBTI BAX Čítajte aj Obmedzí tranzíciu Heger alebo Záborská? Som transrodová žena a nie len politická téma, vyhlásila Charlotte. Premiér reagoval

Je dôležité, aby sme sa pokúsili spolu žiť na báze rovnosti," povedal Macko. Organizátori tiež predstavili symbolické stelesnenie témy festivalu, ktorou je vlajka vyrobená z nezničiteľného materiálu.

dúhová vlajka, pochod, lgbt Čítajte aj Polícia zmarila útok na dúhový pochod vo Viedni. Mladíci sa zradikalizovali na internete
29 debata chyba
Viac na túto tému: #Dúhový PRIDE Bratislava #dúhová vlajka #LGBTI+