Krúpa volá po zmenách v SIS, podľa Kaliňáka si robila svoju prácu

Renomé Slovenskej informačnej služby (SIS) bolo naštrbené už pred obvinením jej posledného riaditeľa, myslí si poslanec Národnej rady (NR) SR Juraj Krúpa (SaS). So SIS podľa neho treba "niečo zásadné" urobiť.

25.08.2023 12:34
ide o pravdu, Juraj Krúpa Foto: ,
debata (14)

Kandidát Smeru a exminister vnútra Robert Kaliňák tvrdí, že SIS si robila svoju prácu, keď zistila zásadné porušovanie Ústavy SR a zákonov. Aktuálne udalosti hodnotí ako pomstu. Uviedli to vo štvrtkovej relácii TV Joj Na hrane.

„Bude si to vyžadovať hĺbkovú kontrolu, audit,“ skonštatoval Krúpa na margo SIS. Kontrolu by podľa neho mala robiť špecifická komisia vytvorená na tento účel. Spochybnil funkčnosť parlamentného výboru na kontrolu služby. Pripomenul aj snahu zriadiť komisiu na kontrolu odposluchov, ktorá však podľa neho zlyháva vzhľadom na nevôľu poslancov podrobiť sa bezpečnostnej previerke. Čo sa týka polície, do budúcnosti sa podľa neho treba pozrieť aj na jej nižšie úrovne, infraštruktúru a investície.

Hamran o akcii Rozuzlenie, kde šla NAKA zatknúť aj špičky SIS a NBÚ
Video
Zdroj: TV Pravda

„Treba zastabilizovať situáciu a prestať robiť politické objednávky na polícii,“ zdôraznil Kaliňák. Škandály SIS spája s pravicovými vládami. SIS si podľa neho robila svoju prácu, keď zistila zásadné porušovanie Ústavy SR, Trestného zákona a Trestného poriadku. V kontexte aktuálnych udalostí hovorí o snahe dostať sa k dôkazom, ktoré služba ešte stále má.

Krúpa považuje za chybu, že SIS pripadla hnutiu Sme rodina. Kaliňák sa nechcel vyjadriť, či by sa Smer pri možnej tvorbe novej koalície bol ochotný vzdať postu riaditeľa SIS.

aláč Čítajte viac Čaputová odvolala šéfa SIS Michala Aláča, riaditeľom sa stal Tomáš Rulíšek Vladimír Pčolinský, súd Pezinok, Čítajte viac SIS má na krku desiatky káuz. Škandál so stíhaním jej šéfov uškodí podľa odborníkov záujmom Slovenska
14 debata chyba
Viac na túto tému: #SIS #Juraj Krúpa #vojna v polícii #Robert Kaliňík #akcia Rozuzlenie