Správny súd uložil Rádiu Frontinus pokutu 15-tisíc eur za debatu s Mazurekom

Správny súd v Bratislave v piatok potvrdil rozhodnutie Rady pre mediálne služby, ktorým 25. apríla 2017 uložila vysielateľovi Rádia Frontinus pokutu 15-tisíc eur a upozornenie na porušenie zákona. Rozhodnutie súdu zatiaľ nie je právoplatné, vysielateľ ho môže napadnúť kasačnou sťažnosťou na Najvyšší správny súd SR.

14.09.2023 17:38
Milan Mazurek Foto: ,
Milan Mazurek
debata (30)

Rádio pokutu dostalo za odvysielanie programu Debata na telefón z októbra 2016, ktorej jediným hosťom bol poslanec Národnej rady SR Milan Mazurek (Republika).

Rada je toho názoru, že v programe boli odvysielané vyhranené a výlučne jednostranné Mazurekove názory na témy týkajúce sa riešenia rómskej problematiky, väzenského systému, sociálneho systému, dôchodkov či prerozdeľovania verejných financií. Jeho kritické vyjadrenia smerovali aj ku konaniu vlády, predstaviteľov koalície a opozície, výboru pre ľudské práva, bývalého riaditeľa RTVS Václava Miku, bývalého generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára a mimovládnych organizácií. Rada pre mediálne služby upozorňuje, že Mazurek názory prezentoval bez akejkoľvek názorovej oponentúry, a tým sa nezabezpečila objektívnosť a nestrannosť politicko-publicistického programu.

Peter Sabaka Čítajte aj Sabaka vysúdil od Mazureka odškodné 20-tisíc eur

„Zároveň v tomto programe došlo v dôsledku stavania príslušníkov rómskeho etnika do kontrastu s majoritou a vyjadrení o ich neprispôsobivosti, sociálnych výhodách, násilí a vandalizme k porušeniu zákazu skrytou formou podnecovať nenávisť na základe príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine," informovala vedúca komunikačného odboru Rady pre mediálne služby Lucia Michelčíková. Taktiež ide o porušenie zákazu skrytou formou podnecovať nenávisť na základe viery a náboženstva v dôsledku vyjadrení o nebezpečenstve, ktoré „predstavuje skupina islamských migrantov".

koláž, obvinení, fico, linhart, kavecká, borguľa, kuffa, kaliňák Čítajte viac Obvinení či stíhaní, no aj tak kandidujú. Právne je to v poriadku, eticky nie: Lídri mali zvážiť ich nominácie
30 debata chyba
Viac na túto tému: #rasizmus #extrémizmus #Milan Mazurek #Rádio Frontinus