Na väčšine Slovenska sa môže vyskytnúť silný vietor. Pozor aj na snehové záveje

V sobotu sa na väčšine Slovenska môže vyskytnúť silný vietor, snehové záveje a jazyky a vietor na horách. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

18.11.2023 12:03
debata
Víkend bude poriadne studený. A čo začiatok týždňa?
Video
Zdroj: TV Pravda

Silný vietor sa môže vyskytnúť v celom Trnavskom a Bratislavskom kraji, okresoch Komárno, Levice, Nitra, Nové Zámky, Šaľa, Poprad, Kežmarok, Brezno, Rožňava, Košice mesto a Košice okolie, Prešov, Vranov nad Topľou, Trebišov a Michalovce. Výstraha platí do 16.00 h, najmä pre okresy na východe Slovenska platí do 20.00 h.

Pred snehovými jazykmi a závejmi varuje SHMÚ v celom Žilinskom kraji, okresoch Kežmarok, Levoča, Stará Ľubovňa, Banská Bystrica a Brezno. Platnosť výstrahy je do 18.00 h. „Najmä v polohách nad približne 600 metrov sa očakáva tvorba snehových jazykov. Predstavuje to potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity,“ uviedli meteorológovia.

Téryho chata, Vysoké Tatry, zima, sneh túra, hory, vysokohorská turistika Čítajte viac Upozornenie Horskej služby: Na horách je už zima, na chodníkoch aj pol metra snehu

Na vietor na horách si treba dávať pozor v takmer celom Žilinskom kraji, okresoch Banská Bystrica, Brezno, Banská Štiavnica, Detva, Zvolen, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Gelnica, Košice okolie, Rožňava, Sobrance, Spišská Nová Ves, Humenné, Kežmarok, Levoča, Poprad, Prešov, Sabinov, Snina a Vranov nad Topľou. Výstraha platí do 15.00 h, resp. 16.00 h.

Zároveň platí aj hydrologická výstraha v okrese Michalovce. „Vzhľadom na spadnuté zrážky a vzostup vodných stavov u nás a na ukrajinskej časti povodia je predpoklad vzostupu vodných hladín na Latorici, s možnosťou dosiahnutia, resp. prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ priblížil SHMÚ.

Zima prichádza. Prvý sneh v Tatrách pokryl slovenské veľhory
Video
Video nám poslal náš čitateľ cez aplikáciu mReportér. Staňte sa našim mReportérom aj vy. Stačí si zdarma stiahnuť aplikáciu. / Zdroj: Tomáš Macko
m-reporter ikona appka  1024 x 1024 px   2 Dávame do pozornosti Boli ste svedkom zaujímavej udalosti? Pošlite nám video cez novú aplikáciu mREPORTÉR
debata chyba
Viac na túto tému: #počasie #SHMÚ #sneh #záveje