Rokovanie o novele Trestného zákona: Minister Susko obhajoval navrhované zmeny

Diskusia k návrhu na skrátené legislatívne konanie k novele Trestného zákona bude v Národnej rade (NR) SR pokračovať aj v stredu (10. 1.) ráno. Prihlásených je ešte zhruba 40 rečníkov písomne, po nich sa budú môcť hlásiť poslanci ústne. Diskusii aj v utorok dominovali vyjadrenia opozície. Jej predstavitelia sa zhodujú, že takéto závažné zmeny by mali prejsť riadnou diskusiou a legislatívnym procesom.

09.01.2024 09:30 , aktualizované: 20:15
debata (9)
Poslanci opozície pokračujú v rokovaní o novele Trestného zákona, koaliční sa nezapájajú
Video

Poslanci z opozície kritizovali zmeny trestných sadzieb pri majetkovej trestnej činnosti, zámer zrušiť Úrad špeciálnej prokuratúry aj ďalšie ustanovenia novely. Viacerí upozornili aj na riziko, že zmeny ohrozia čerpanie eurofondov. Tvrdia, že novelizácia môže ohroziť vyšetrovanie a postihovanie machinácií s európskymi zdrojmi. Apelovali preto na riadnu diskusiu.

Tamara Stohlová (PS) poznamenala, že znižovať by sa mali trestné sadzby tam, kde máme trestnú činnosť pod kontrolou a nie v najvypuklejších prípadoch, ako to podľa nej robí predložená novela. Branislav Gröhling (SaS) skonštatoval, že zo skráteného legislatívneho konania urobila súčasná vláda pravidlo na ochranu svojich ľudí.

Peter Stachura (KDH) pripomenul, že ľudí trápia problémy v zdravotníctve, školstve a iných sektoroch. Mrzí ho, že vláda aktuálne v skrátenom konaní mení niečo, čo funguje relatívne dobre. Poukázal pritom na viaceré kauzy, týkajúce sa nominantov predošlých vlád Smeru-SD. Upozornil na riziko ohrozenia dôvery občanov v právny štát.

NR Sr, parlament Čítajte viac Poslanci ukončili pondelkové rokovanie, dominovali mu vystúpenia opozície

V pléne vystúpil opozičný poslanec Marek Lackovič (PS), ktorý pripomínal vláde Roberta Fica (Smer), že zmeny trestných kódexov sa v demokratickom, právnom a riadne fungujúcom štáte pripravujú niekoľko týždňov, mesiacov či rokov. Zmena trestnej politiky potrebuje podľa neho čo najširšiu celospoločenskú zhodu, transparentný proces a starostlivú prípravu na riadne zavedenie zmien do života spoločnosti.

„Je to preto, aby si nová politika získala podporu, dôveru a rešpekt občanov rovnako ako jej predkladatelia. Koalícia toto celé úplne odignorovala. Jediné, o čo jej ide, je chrániť svojich ľudí, a to rýchlo, hneď a za každú cenu," uviedol v pléne parlamentu.

Podľa Suska opozičný poslanci zavádzajú

V rozprave k skrátenému legislatívnemu konaniu k vládnej novele Trestného zákona, ktorá okrem iného ruší Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), vystúpil aj jej predkladateľ, minister spravodlivosti Boris Susko (Smer). Počas svojho vystúpenia odpovedal na viaceré pripomienky, ktoré mu opoziční poslanci vytkli. Na poslancov sa počas prejavu obrátil aj s tým, že vo svojich vystúpeniach zavádzajú.

Susko trvá na dôvodnosti znižovania trestných sadzieb i zrýchlenom režime
Video

Susko pripomenul, že o zmene trestov sa na Slovensku diskutuje už dva roky, keďže novelu Trestného zákona či Trestného poriadku v minulosti pripravila exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) a exminister spravodlivosti Viliam Karas (KDH). „Táto novela filozoficky vychádza z tejto diskusie, kde pripravené novely do legislatívneho procesu riešili taktiež znižovanie trestných sadzieb, aj keď inak. Taktiež riešili zmeny v trestnom procese. Argumenty, že tu neprebiehala k danej téme žiadna odborná diskusia sú klamstvom," tvrdí Susko.

Minister spravodlivosti ďalej obhajoval aj návrh na zrušenie ÚŠP. Tvrdí, že dôkazov, keď súčasná koalícia poukázala na zlyhanie tejto inštitúcie v minulom volebnom období bolo toľko, že sa nedajú zosumarizovať do jedného materiálu. Podľa Suska sa špeciálna prokuratúra stala zaujatým orgánom, čo nie je možné opraviť ani personálnymi zmenami.

Dlugošová: Vládne návrhy sú hrozbou pre oznamovateľov protispoločenskej činnosti
Video

Minister spravodlivosti tvrdí, že návrh na prijatie novely v skrátenom legislatívnom konaní je na mieste, najmä v súvislosti so zmenami o nezákonnej a nedôvodnej väzbe. Susko vysvetlil, že podaktorí boli v nezákonnej väzbe aj niekoľko mesiacov. „Po prepustení obvineného z väzby, ktorý dokonca v niektorých prípadoch bol nezákonne ešte dlhšiu dobu vo väzbe, ako mal byť prepustený, ho rovno pred väznicou opäť zadržali a opätovne bol podaný návrh na väzbu s vymyslenými skutkami ako dôvodmi na väzbu. Na toto existujú dôkazy v konkrétnych konaniach," uviedol Susko, avšak konania nekonkretizoval. Tvrdí, že takouto nezákonnou väzbou sú hrubo porušované ľudské práva v trestných konaniach, na čo je potrebné ihneď reagovať.

Počas vystúpenia uviedol, že naliehavosť prijatia zmien v sekcii „ochranné liečenie a detencia" vychádza z predloženého návrhu predchádzajúcej ministerky spravodlivosti v úradníckej vláde Martiny Dubovcovej. Susko pripomenul, že aj jej zmeny sa mali prijímať v skrátenom legislatívnom konaní, avšak neboli prijaté. Jej úprava vychádzala predovšetkým z trestného činu úkladnej vraždy, ktorý bol spáchaný v Dubnici nad Váhom.

Väzenské cely v Bratislave, väzenie, väzba, justičák Čítajte viac Vrahovia, mafiáni aj zlodeji: Jeden väzeň nás ročne stojí 23-tisíc eur. Najviac ide na platy stráže, lacné nie sú ani energie a jedlo

„V zmysle predísť ďalšiemu ohrozeniu ľudských práv a slobôd, najmä právu na život, musí štát pri ochrane práv jednotlivca bezodkladne vykonať nápravu neželaného právneho stavu. V dôsledku absencie ochranných a preventívnych mechanizmov sa osoby, ktorým bolo uložené ochranné liečenie, môžu tzv. stratiť v systéme," prečítal Susko z materiálu. Pokračoval s tým, že právnu úpravu po exministerke Dubovcovej celú prevzali a zapracovali do vlastnej novely Trestného zákona.

Národná rada SR v utorok rokovala do 20.00 h a najbližšie hlasovanie sa uskutoční v stredu o 17.00 h, keď si poslanci budú v tajnom hlasovaní voliť predsedu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán.

parlament, NRSR Čítajte viac Medzinárodné organizácie kritizujú zmeny v zákone o ochrane oznamovateľov
9 debata chyba
Viac na túto tému: #parlament #NR SR #Trestný zákon #novela Trestného zákona