Inštitút ľudských práv podal trestné oznámenie na žilinskú nemocnicu. Dôvodom sú informácie o zdravotnom stave Hellebrandta

Inštitút ľudských práv (IĽP) podal na Generálnej prokuratúre SR trestné oznámenie na Fakultnú nemocnicu s poliklinikou Žilina. Dôvodom sú medializované informácie o zdravotnom stave Tomáša Hellebrandta (PS), ktorý sa vzdal mandátu poslanca.

09.02.2024 13:02 , aktualizované: 16:55
debata (162)

IĽP považuje správanie nemocnice za neakceptovateľné, neprofesionálne a domnieva sa, že aj protizákonné. Ako inštitút spresnil, niekto z nemocnice vyzradil citlivú osobnú informáciu, ktorá sa následne stala súčasťou súboja politických strán.

Tomáš Hellebrandt / Michal Truban / Čítajte viac Hellebrandt neinformoval nemocnicu o svojej diagnóze. Vyvodil som zodpovednosť, uviedol. Odkiaľ vedel Fico o trestnom oznámení, pýta sa Šimečka

„Zdravotnícky personál pritom musí vedieť, že je rozdiel medzi pacientom infekčným a neinfekčným. Legislatíva hovorí, že pacient má povinnosť správať sa tak, aby nešíril infekciu, nič viac," vysvetlil IĽP s tým, že zdravotnícky personál má povinnosť sa chrániť. „Je to bežná súčasť ich práce, že prichádzajú do styku s chorými ľuďmi, od ktorých sa nechcú nakaziť. Svojim správaním však táto nemocnica poškodzuje dobré meno celého zdravotníctva a prispieva k stigmatizácii a diskriminácii. Navyše, za celou touto kauzou cítiť aj homofóbiu,” vyhlásil riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher a dodal, že už aj viacerí lekári na sociálnych sieťach vyjadrili nesúhlas s postupom nemocnice a uistili verejnosť, že toto nie je bežná prax.

Video
Tomáš Hellebrandt o dôvodoch svojho odchodu z rezortu financií (Archívne video)

„Trestný zákon v rámci trestných činov ohrozujúcich život alebo zdravie hovorí, že trestného činu sa dopustí ten, kto iného úmyselne alebo nedbanlivostne vydá do nebezpečenstva nákazy vírusom ľudskej imunodeficiencie," priblížil Weisenbacher. Právnik IĽP Daniel Grejták pochybuje, že sa Hellebrandt dopustil porušenia zákona, a to ani na úrovni priestupku. „Trestné oznámenie nemocnice považujem za účelové a postavené na insitnom výklade práva," vyhlásil Grejták, ktorý porušenie zákona vidí, naopak, na strane zdravotníckeho zariadenia a jeho personálu. „Zdravotnícki pracovníci majú zákonnú povinnosť dodržiavať etický kódex a mlčanlivosť,“ uzavrel právnik.

Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina sa ohradila voči „nepodloženým a zavádzajúcim tvrdeniam“ Inštitútu ľudských práv. „Absolútne odmietame obvinenia, ktoré bez akýchkoľvek dôkazov nekorektne a len na základe osobných domnienok prezentujú, že k úniku informácií došlo zo strany zamestnancov zdravotníckeho zariadenia. Trestné oznámenie, ktoré Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina v súlade so zákonom podala pred dvomi týždňami (26. januára 2024), sa týka prípadu, ktorý sa stal ešte na prelome minulého a tohto roka,“ reagoval riaditeľ nemocnice Juraj Kacian. „V tomto prípade skutočne nie je na mieste obviňovať zamestnancov nemocnice, ktorí svoju prácu vykonávajú profesionálne, ľudsky a s nasadením vlastného zdravia," dodal Kacian. Trestné oznámenie na nemocnicu, ktoré IĽP prezentoval, jej zatiaľ doručené nebolo. Nemocnica však bude podľa riaditeľa Kaciana v tejto veci maximálne súčinná.

PS: Predstavili experta pre sociálnu oblasť, Tomáš Hellebrandt, Michal Šimečka Čítajte viac Hoax o smrti kandidáta PS. Šíri ho aj známy dezinformátor: Neverte fašistom, odkazuje politik

Hellebrandt čelí trestnému oznámeniu žilinskej nemocnice pre utajenie nákazlivého ochorenia. Poslanec sa vzdal svojho mandátu z dôvodu vyvodenia osobnej zodpovednosti za pochybenie pri informovaní lekárov v žilinskej nemocnici. Predseda PS Michal Šimečka v tejto súvislosti informoval, že o podaní trestného oznámenia na Hellebrandta nemal on ani samotný poslanec žiadnu vedomosť. „Dozvedeli sme sa to z verejného statusu Roberta Fica. Toto je niečo, čo mňa veľmi znepokojuje – odkiaľ má predseda vlády takúto informáciu, ako ňou disponuje a obávam sa, že to vzbudzuje aj obavu zo zneužitia právomoci verejného činiteľa,“ povedal Šimečka.

PS reaguje na hoax
Video
Zdroj: FB/Progresívne Slovensko

Hellebrandt sa vyjadril, že pri svojom pobyte v nemocnici lekárov neupovedomil o svojej diagnóze a neurobil tak zo strachu, že sa táto informácia dostane na verejnosť a stane sa prostriedkom politického boja. Ako vysvetlil, so svojím ochorením žije už viac ako 15 rokov, berie lieky a pravidelne chodí v zahraničí na kontroly a liečbu, vďaka čomu nie je infekčný, a teda nepredstavuje žiadne ohrozenie pre iných ľudí. „Keďže nepredstavujem ohrozenie pre verejné zdravie, netušil som, že moju diagnózu musím niekde aktívne hlásiť. Akokoľvek, neznalosť práva neospravedlňuje a je iba mojou chybou, že som sa neoboznámil so slovenskými pravidlami predtým, ako som sa sem vrátil. Svojej chyby som si vedomý, a preto som odstúpil,“ uzavrel Hellebrandt.

162 debata chyba
Viac na túto tému: #Inštitút ľudských práv #Tomáš Hellebrandt