Ministerstvo kultúry vyzvalo Budmerice na vypratanie kaštieľa, obec postoju rezortu nerozumie

Využívanie nehnuteľností, pozemkov a ďalších priestorov v okolí kaštieľa Budmerice sa môže stať predmetom súdneho sporu. Ministerstvo kultúry je presvedčené, že obec Budmerice a jej spoločnosť Obecné služby Budmerice užívajú predmetné priestory v majetku rezortu neoprávnene.

17.04.2024 14:32
Budmerický kaštieľ Foto: ,
Budmerický kaštieľ
debata (51)

Samospráva sa bráni tým, že na potrebnom využití priestorov, v súvislosti s ich správou a starostlivosťou o ne, sa dohodla s predchádzajúcimi vedeniami ministerstvo kultúry.

Ministerstvo však aktuálne poukazuje na to, že na využívanie nehnuteľností neexistuje žiadny právny titul, preto v zmysle zákona nemá inú možnosť, ako vyzvať obec na upustenie od protiprávneho konania.

Šimkovičová: Štát bude kontrolovať, aké umenie sa podporí
Video

Tvrdí navyše, že k náprave vyzvali samosprávu už v januári tohto roka. „Vzhľadom na to, že doteraz neprišlo k náprave, ministerstvo kultúry pristúpilo k zaslaniu oficiálnej výzvy na úplné vypratanie nehnuteľností z dôvodu ich užívania bez platného právneho titulu,“ uvádza rezort.

Park a romantizovaný kaštieľ v obci Budmerice
Budmerický kaštieľ
+15Park a romantizovaný kaštieľ v obci Budmerice

Generálny tajomník služobného úradu rezortu kultúry Lukáš Machala vníma súčasnú situáciu ako dôsledok neriešených záležitostí predchádzajúcimi vedeniami ministerstva. „Niekto si vybudoval na štátnych pozemkoch skladisko, stolársku dielňu, doviezol mobilnú ohradu, kde zjavne neoprávnene choval zvieratá a nikomu to neprekážalo. Ani neoprávnený odber energií,“ skonštatoval Machala. Nevylúčil, že ministerstvo v tejto veci podá aj trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

m-reporter ikona appka  1024 x 1024 px   2 Dávame do pozornosti Navštívili ste nezabudnuteľné miesto a zachytili ste ho na video? Pošlite nám ho cez novú aplikáciu mREPORTÉR Budmerický kaštieľ Čítajte viac Budmerický kaštieľ sa mení z káčatka na labuť, obnovu ukončia v októbri

Obec a jej sociálny podnik majú priestory vypratať do 23. apríla. V prípade, že sa tak nestane, MK avizuje príslušné právne kroky.

Starosta Budmeríc Jozef Savkuliak potvrdil, že obec v pondelok (16. 4.) dostala od MK príslušnú písomnú výzvu. Upozornil však, že je to prvá žiadosť v tejto veci. „V januári sme žiadnu výzvu od MK nedostali ani ústnou, ani písomnou formou,“ oznámil Savkuliak.

V reakcii ďalej vysvetlil, že ešte za pôsobenia ministra Mareka Maďariča dostala obec ústny súhlas na využívanie dotknutých parciel a budov. „Tento súhlas nám bol udelený z dôvodu, že sa o celý areál príkladne staráme a chránime ho pred vandalizmom a chátraním,“ zdôraznil Savkuliak.

Martiny Šimkovičová Čítajte viac Umelecké fondy poslali tvrdý odkaz Šimkovičovej: Nie sme monopolom kultúry, neúspešní nech sa uchádzajú znova

Poukázal tiež na to, že sa niekoľkokrát neúspešne snažil kontaktovať vedenie ministerstva a zvolať spoločné stretnutie o riešení vzniknutej situácie. „Rovnako som aktívne komunikoval s ministerstvom v snahe doriešiť ústny súhlas užívania nehnuteľností formou riadnej nájomnej zmluvy,“ dodal v súvislosti s výhradou na neoprávnený odber energií.

Oponuje aj voči slovám, že by si „niekto len tak na štátnych pozemkoch“ vybudoval skladisko či dielňu. Argumentuje tým, že obec na vlastné náklady vyčistila priestory plné odpadu, navyše ich využíva v súlade s činnosťami, ktoré zmluvne dohodli s ministerstvom, ako bola napríklad výmena parkiet v kaštieli. S ústnym súhlasom ministerstva podľa Savkuliaka vznikla aj mobilná ohrada pre výbeh zvierat.

„Predtým bola táto parcela husto zarastená inváznymi drevinami a odpadom. S ústnym súhlasom MK sme na vlastné náklady terén upravili a vybudovali minifarmu, ktorá slúži verejnosti bezplatne,“ uviedol. „Farmu v existujúcej dnešnej podobe boli viackrát navštíviť zástupcovia ministerstva, nevyslovili pritom žiadne výhrady,“ dodal.

Roman Michelko Čítajte viac Výbor pre kultúru odobril návrh na zmenu rozhodovacej právomoci vo Fonde na podporu umenia
51 debata chyba
Viac na túto tému: #kaštiel #Ministerstvo kultúry #Budmerice