USA, Británia a Francúzsko zaútočili na Sýriu

Spojené štáty, Británia a Francúzsko podnikli v noci z piatka na sobotu koordinovaný vojenský úder proti Sýrii v reakcii na chemický útok pred týždňom s desiatkami obetí, ktorý pripisuje Západ sýrskemu vládnucemu režimu. Útok bol silnejší ako minuloročný, uviedol minister obrany USA James Mattis. K stratám na životoch údajne nedošlo.

14.04.2018 04:26 , aktualizované: 16:37
debata (1541)

Ako prvý o cielenom útoku informoval americký prezident Donald Trump v priamom televíznom prenose.

Cieľom raketového útoku USA, Británie a... Foto: SITA/AP, Hassan Ammar
Sýria, Damask, útok Cieľom raketového útoku USA, Británie a Francúzska 14. apríla 2018 bolo aj hlavné mesto Sýrie Damask.
 • Zásah USA, Francúzska a Británie proti sýrskej infraštruktúre s chemickými zbraňami bol tvrdší ako útok z roku 2017
 • Rakety zasiahli tri výskumné centrá – dve v Damasku a jedno v oblasti Homsu. Rakety dopadli tiež na päť vojenských základní a skladov elitných sýrskych síl v oblasti metropoly.
 • Bojujeme proti barbarstvu, upozornil prezident Trump
 • Minister obrany USA: Išlo o jednorazovú akciu, poslali sme Asadovi tvrdý odkaz
 • Mayová: Akcia je v britskom národnom záujme
 • Macron: Nie sú pochybnosti o zodpovednosti sýrskej vlády
 • NATO útok podporilo.
 • Je to urážka Putina, uviedol ruský veľvyslanec v USA
 • Rusko odsúdilo útok v Sýrii, chce zvolať zasadanie BR OSN
 • Irán varoval pred následkami, ktoré to môže mať v regióne
 • Útok je agresiou a porušením medzinárodného práva, reagovala Sýria
 • Zásah v Sýrii vníma Slovensko ako snahu zamedziť používaniu chemických zbraní
 • Francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian pohrozil Sýrii ďalšími vzdušnými útokmi, ak tamojší režim opäť použije chemické zbrane.
 • Sobotňajšie vzdušné útoky USA, Británie a Francúzska na Sýriu iba zvýšili odhodlanie sýrskeho ľudu bojovať proti terorizmu, vyhlásil tamojší prezident Bašár Asad.
 • Donald Trump označil sobotňajšie vzdušné útoky USA, Británie a Francúzska na Sýriu za „dokonale podniknutý úder“.
 • Sýrske systémy protivzdušnej obrany zostrelili vyše 65 rakiet, ktoré vystrelili na Sýriu USA, Británia a Francúzsko, tvrdí sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR).

Americký vládny zdroj potvrdil agentúre Reuters, že USA použili pri útoku rakety s plochou dráhou letu typu Tomahawk. Nespresnil, či boli odpálené z plavidiel v Stredozemnom mori či z lietadiel, ktoré sa mohli priblížiť k sýrskemu vzdušnému priestoru, bez toho, aby však do neho prenikli. Britské ministerstvo obrany oznámilo, že sa do operácie zapojili štyri stíhacie lietadlá typu Tornado.

Všetky tri krajiny bojujú proti barbarstvu, upozornil prezident Trump. Podľa Reuters zaznela vo východnej časti sýrskej metropoly Damask séria najmenej šiestich výbuchov. Zasiahnutá bola napríklad štvrť Barz, kde leží výskumný komplex. Ďalšie zdroje hovoria o zasiahnutí aj rôznych vojenských cieľov v Sýrii. Podľa sýrskej štátnej televízie boli spustené systémy sýrskej protivzdušnej obrany.

Chemický útok bol podľa Trumpa „významnou eskaláciou v používaní chemických zbraní týmto veľmi hrozným režimom“. Prezident USA zdôraznil, že je pripravený v útokoch pokračovať, kým Sýria neskončí s používaním chemických zbraní.

Donald Trump ohlasuje útok na Sýriu

„Nie sú to činy jedného človeka. Sú to zločiny jedného monštra,“ vyhlásil Trump. „Účelom našej akcie je vytvoriť pevný odstrašujúci prostriedok proti výrobe, šíreniu a používaniu chemických zbraní,“ povedal Trump.

Prezident USA sa tiež vyjadril veľmi kriticky k Rusku a Iránu, teda k štátom, ktoré podporujú Asadovu vládu. „Pýtam sa Iránu a Ruska, aký druh národa chce byť spájaný s masovou vraždou nevinných mužov, žien a detí?“ spýtal sa. „Rusko sa musí rozhodnúť, či bude pokračovať v temnej ceste alebo sa pripojí k civilizovaným národom,“ dodal Trump.
Americký prezident Donald Trump počas...
Podporovatelia sýrskej vlády v uliciach Damasku...
+3Tornádo pristáva po útoku v Sýrii na letisku...

Briti a Francúzi sa pridali k Američanom

Britská premiérka Theresa Mayová potvrdila, že vydala povolenie britským silám v zahraničí ku koordinovaným a cieleným úderom s cieľom obmedziť chemické kapacity sýrskeho vládnuceho režimu. Vo svojom vyhlásení uviedla, že rozhodnutie použiť silu sa jej neprijímalo ľahko.

„Urobila som tak, pretože usudzujem, že akcia je v britskom národnom záujme,“ upozornila. „Nemôžeme dovoliť, aby sa používanie chemických zbraní stalo normálne vo vnútri Sýrie, v uliciach Spojeného kráľovstva alebo kdekoľvek inde na svete,“ dodala.

Pri náletoch sa podľa „prvých náznakov“ podarilo úspešne zasiahnuť jedno z tamojších vojenských zariadení. Britské ministerstvo obrany to uviedlo v sobotu vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AP. Predbežnú úspešnosť britský rezort obrany pripísal presnosti použitých riadených striel a „dôkladnému plánovaniu“.

Mayová podľa AP vyhlásila, že sobotňajšie nálety v Sýrii nemali byť „o zasahovaní do občianskej vojny“ ani „o zmene režimu“, ale obmedzeným a cieleným úderom, ktorý „ďalej nevystupňuje napätie v danom regióne“ a snaží sa všetkými prostriedkami vyhnúť civilným obetiam. „Radšej by sme si zvolili alternatívnu cestu, ale v tomto prípade žiadna nie je,“ dodala Mayová.

Macron: Nemôžeme tolerovať používanie chemických zbraní

Francúzsky prezident Emmanuel Macron tiež v sobotu oznámil, že nariadil vojenský zásah proti Sýrii spoločne so Spojenými štátmi a Britániou. Povedal, že útok sa obmedzil na zariadenia na chemické zbrane v Sýrii.

„Nemôžeme tolerovať opakované používanie chemických zbraní, čo predstavuje bezprostredné nebezpečenstvo pre sýrsky ľud a našu kolektívnu bezpečnosť,“ uviedol vo vyhlásení.

Paríž vývoj v Sýrii vníma ako „prekročenie pomyselnej hranice“ po tom, čo sa v meste Dúmá pri Damasku minulú sobotu údajne odohral chemický útok. Francúzsky prezident dodal, že v tomto prípade „nie sú pochybnosti“ o zodpovednosti sýrskej vlády.

Rusko vopred dostalo správu o raketovom útoku, povedala francúzska ministerka obrany Florence Parlyová. Francúzsky minister zahraničia Jean-Yves Le Drian uviedol, že operácia je legitímna, primeraná a obmedzená.

„Nehľadáme konfrontáciu a odmietame logiku eskalácie, preto sme spolu s našimi spojencami zabezpečili, aby Rusi dostali varovanie vopred,“ oznámila Parlyová.

Útok proti Sýrii bol tvrdší ako minuloročný

Terajší zásah USA, Francúzska a Británie proti sýrskej infraštruktúre s chemickými zbraňami bol tvrdší ako útok z roku 2017. Oznámil to v noci na sobotu americký minister obrany James Mattis. Šéf amerického zboru náčelníkov štábov Joseph Dunford povedal, že cieľom bolo tiež mať čo možno najmenej ruských obetí. Rusko nebolo podľa neho vopred informované o cieľoch útokov. Zachované ale boli všetky komunikačné kanály na vzájomné upozorňovanie o pohybe vo vzdušnom priestore.

Minister Mattis zdôraznil, že útok bol namierený proti sýrskemu vládnucemu režimu. Išlo o jednorazovú akciu, ktorej cieľom bolo vyslať sýrskemu prezidentovi Asadovi tvrdý odkaz. Snahou podľa Mattisa tiež bolo „minimalizovať“ civilné obete.

Dunford potvrdil, že na útok použili vojenské lietadlá. Rakety odpálili tiež spojenecké lode rozmiestnené na východe Stredozemného mora. Dunford povedal, že nevie nič o tom, že na zásah reagovala sýrska protivzdušná obrana. Sýrska televízia oznámila, že bola aktivovaná a že boli zostrelené desiatky rakiet.

Podľa Mattisa nie sú zatiaľ informácie o tom, že by USA a ich spojenci pri útoku proti Sýrii zaznamenali nejaké straty na životoch.

Vyzval zároveň „zodpovedné národy“, aby spoločne odsúdili režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada. Sobotňajšie útoky vysvetlil tým, že Asad „nepochopil“ predošlý úder Washingtonu po chemickom útoku z roku 2017. Po náletoch, ktoré zasiahli okolie Damasku, podľa Mattisa nie sú zatiaľ plánované ďalšie podobné akcie.

Predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl Spojených štátov Joseph Dunford uviedol, že rakety najprv zasiahli vedecko-výskumné zariadenie v oblasti sýrskej metropoly Damask, ktoré bolo podľa neho centrom výskumu, vývoja, výroby a testovania bojových technológií využívajúcich chemické a biologické prostriedky.

Druhým terčom bolo zariadenie na skladovanie chemických zbraní západne od mesta Homs. To označil za predpokladaný hlavný objekt, kde Sýria vyrábala jedovatý plyn sarin a jeho prekurzory.

Tretím zasiahnutým objektom bolo iné skladisko západne od Homsu, spojené s dôležitým veliteľským stanovišťom, dodal Dunford.

Sýria označila útok Západu za agresiu

Sýrske štátne médiá v sobotu označili trojstranný vojenský útok USA, Francúzska a Británie za agresiu a tiež za flagrantné porušenie medzinárodného práva. Podľa nich je však zásah odsúdený na neúspech a tiež nezachráni teroristov pôsobiacich v Sýrii.

Podľa očitých svedkov citovaných agentúrou AP otriasli výbuchy okrajmi sýrskej metropoly Damask. Východne od metropoly bolo vidieť obrovský požiar. Reportér AP v Damasku informoval, že pri útokoch bolo nebo oranžové. Sýrska televízia informovala o tom, že bolo zasiahnuté centrum vedeckého výskumu.

Sýrske médiá tiež oznámili, že sýrska protivzdušná obrana zostrelila 13 rakiet južne od Damasku. Po skončení útokov a potom, čo opäť bola tma, vyšli podľa AP do ulíc mesta vozidlá s reproduktormi a nahlas púšťali nacionalistické piesne.

Nemenovaný činiteľ sýrskeho režim oznámil podľa agentúry Reuters, že úrady teraz vyhodnocujú škody.

Podľa neho západné štáty odpálili na Sýriu asi 30 rakiet, z ktorých zhruba tretinu protivzdušná obrana zostrelila. Vojenské sídla, ktoré boli zasiahnuté, včas evakuovali pred niekoľkými dňami po ruskom varovaní. Sýrii sa vraj podarilo vojenský úder „absorbovať“. Iný sýrsky zdroj povedal, že ak išlo o jednorazový útok, potom bude mať len obmedzené dôsledky.

Podľa Sýrskej organizácie pre ľudské práva (SOHR) rakety zasiahli tri výskumné centrá – dve v Damasku a jedno v oblasti Homsu. Rakety dopadli tiež na päť vojenských základní a skladov elitných sýrskych síl v oblasti metropoly.

Ruský veľvyslanec: Útok je urážkou Putina

Vojenský zásah Západu proti Sýrii je urážkou ruského prezidenta Vladimira Putina, oznámil ruský veľvyslanec vo Washingtone Anatolij Antonov.

„Upozorňovali sme, že takáto akcia bude mať svoje dôsledky,“ uviedol diplomat vo svojom vyhlásení. „Naše varovania boli ignorované,“ dodal podľa agentúry AFP.

„Urážať ruského prezidenta je neprijateľné a neprípustné,“ dodal Antonov podľa agentúry Reuters. Tiež upozornil, že „USA ako majiteľ najväčšieho arzenálu chemických zbraní na svete nemajú morálne právo obviňovať iné krajiny“.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová na facebooku uviedla, že Sýria, ktorá niekoľko rokov odolávala „teroristickej agresii“, sa stala cieľom západnej vojenskej operácie v čase, keď „mala šancu mať mierovú budúcnosť“.

„Hlavnému mestu suverénneho štátu, ktorý sa počas mnohých rokov pokúšal prežiť uprostred teroristickej agresie, bol daný úder,“ citovala Zacharovovú AFP.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že rakety nezasiahli žiadnu z oboch ruských základní Tartus a Hmímím v Sýrii. Informovala o tom agentúra TASS. Podľa ministerstva podnikli raketový útok na „sýrsku vojenskú a civilnú infraštruktúru“ americké lietadlá a lode v spolupráci s britskými a francúzskymi vzdušnými silami od 02:42 do 4:10 SELČ. TASS s odvolaním sa na „niektoré správy“ dodala, že cieľom západných útokov sa stalo „asi desať objektov“.

Po útokoch na Sýriu podpredseda branného výboru v ruskej Štátnej dume Alexander Šerin prirovnal prezidenta USA Donalda Trumpa k nacistickému vodcovi Adolfovi Hitlerovi, pričom útoky pokladá na akciu proti Rusku. Povedal, že „Trump sa dá označiť za Adolfa Hitlera číslo dva našich čias – pretože, vidíte, si dokonca vybral čas, keď Hitler napadol Sovietsky zväz“. Podľa agentúry RIA-Novosti nacistické sily podnikli v roku 1941 útok proti Sovietskemu zväzu približne o štvrtej nadránom.

NATO útok podporilo

Severoatlantická aliancia vyjadrila podporu vojenskému zásahu Spojených štátov, Francúzska a Británie proti Sýrii. Intervencia povedie k zníženiu kapacity sýrskeho vládnuceho režimu viesť chemické útoky proti svojmu ľudu, oznámil vo svojom vyhlásení generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

NATO neustále odsudzuje pokračujúce používanie chemických zbraní Sýriou ako jasné porušenie medzinárodných noriem a dohôd. Používanie chemických zbraní je neprijateľné a páchatelia sa musia zo svojich činov zodpovedať.

NATO považuje používanie chemických zbraní za hrozbu pre medzinárodný mier a bezpečnosť a verí, že je dôležité chrániť Dohovor o chemických zbraniach. To si vyžaduje kolektívnu a efektívnu reakciu medzinárodného spoločenstva, píše sa vo vyhlásení.

Šéf OSN varoval pred eskaláciou

Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval členské štáty organizácie, aby sa po raketovom útoku USA, Francúzska a Británie proti Sýrii správali zdržanlivo a upustili od krokov, ktoré by teraz mohli situáciu ďalej vyhrotiť. Vo svojom vyhlásení však tiež uviedol, že použitie chemických zbraní je neprípustné.

„Vyzývam všetky členské štáty, aby sa za týchto nebezpečných okolností správali zdržanlivo a vyhýbali sa akýmkoľvek činom, ktoré by mohli zhoršiť situáciu a utrpenie sýrskych občanov,“ uviedol Guterres.

Irán útok odsúdil

Iránske ministerstvo zahraničných vecí raketový útok ostro odsúdilo a varovalo pred následkami, ktoré to môže mať v regióne. Informovala o tom televízia Al-Manar, ktorá patrí libanonskému Hizballáhu, ktorý je spojenec Damasku a Teheránu.

Podľa iránskeho ministerstva vojenský zásah vedený USA flagrantne porušil medzinárodné právo a tiež ignoroval sýrsku svojbytnosť.

„Spojené štáty a ich spojenci bez akéhokoľvek dôkazu a dokonca aj pred vyjadrením názoru Organizácie pre zákaz chemických zbraní (OPCW) vykonali túto vojenskú akciu proti Sýrii a sú zodpovedné za regionálne dôsledky tejto dobrodružnej akcie,“ reagoval podľa agentúry AFP hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí.

© Autorské práva vyhradené

1k+ debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #Vladimir Putin #Bašár al-Asad #Donald Trump #útok na Sýriu