Kirby ďalej uviedol, že armáda z bezpečnostných dôvodov nebude uvádzať presné počty stiahnutých vojakov z medzinárodného letiska. Vojaci sa podľa neho budú až do konca svojho pôsobenia v Kábule snažiť evakuovať čo najviac štátnych príslušníkov západných krajín i spolupracujúcich Afgancov.
Nemenovaný predstaviteľ Pentagonu v sobotu agentúre Reuters však súčasne povedal, že počet amerických vojakov na letisku sa znížil na menej ako 4-tisíc z pôvodných 5 800.
Čítajte viac Výbuch v Kábule má 170 obetí. Biden: Teroristi evakuáciu nezastaviaSituácia na letisku zostáva po štvrtkovom krvavom útoku Islamského štátu krajne napätá. Povstalecké hnutie Taliban v piatok večer uviedlo, že má pod kontrolou väčšinu vzdušného priestoru.
Jeden z členov hnutia agentúre DPA povedal, že americká armáda v noci na sobotu odovzdala Talibanu „dve až tri“ vstupné brány. Podľa agentúry AP príslušníci Talibanu cez svoje okolité kontrolné stanovište teraz nevpúšťajú takmer nikoho.
Hovorca Talibanu pre agentúru Reuters uviedol, že hnutie získa nad letiskom plnú kontrolu „veľmi rýchlo“. „Je predčasné hovoriť, či budeme potrebovať na prevádzku letiska pomoc Turecka či Kataru,“ dodal s tým, že hnutie disponuje dostatkom bezpečnostného a technického personálu, ktorý bude môcť letisko riadiť. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan predtým uviedol, že jeho krajina s Talibanom o tejto záležitosti rokuje.
Čítajte viac Americká odveta za výbuch v Kábule. Zaútočili dronom na teroristovWashington skôr oznámil, že americkí vojaci svoju prítomnosť na kábulskom letisku ukončia k 31. augustu. Prítomnosť americkej armády na letisku je z hľadiska evakuácie úplne kľúčová. USA z Afganistanu evakuovali viac ako 110-tisíc osôb od chvíle, keď sa Taliban v polovici augusta po prekvapivej a bleskovej ofenzíve zmocnil prakticky celého Afganistanu. Tisíce ďalších osôb previezli do bezpečia armády spojeneckých krajín.
Spoločný prístup krajín G7 k novej afganskej vláde
Britský premiér Boris Johnson v sobotu telefonoval s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou, s ktorou hovoril o situácii v Afganistane. Lídri oboch krajín sa zhodli na tom, že krajiny G7 musia zjednotiť svoj prístup k budúcej afganskej vláde.
„Premiér a kancelárka sa rozhodli, že spolu s ostatnými krajinami skupiny G7, budú pracovať na vytvorení plánu na to, ako sa vyporiadajú s akoukoľvek novou vládou v Afganistane,“ píše sa vo vyhlásení britskej vlády.
Johnson však počas rozhovoru zdôraznil, že akékoľvek uznanie vlády Talibanu „musí byť podmienené tým, že hnutie umožní bezpečne opustiť krajinu tým, ktorí si želajú odísť, a bude rešpektovať ľudské práva“.
Obaja lídri sa okrem toho zhodli na tom, že „je potrebné Afganistanu poskytnúť medzinárodnú pomoc, inak v krajine vypukne humanitárna kríza“.