Zelenskyj vyzval Západ a Rusko, aby Ukrajine dali okamžité bezpečnostné záruky

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v stredu Západ a Moskvu, aby Kyjevu dali "okamžité" bezpečnostné záruky, ktoré by odvrátili hrozbu invázie zo strany Ruska. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

23.02.2022 16:25
ukrajina zelenskyj duda nauseda Foto: ,
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (uprostred), poľský prezident Andrzej Duda (vľavo) a litovský prezident Gitanas Nauseda 23. februára 2022 v Kyjeve.
debata (101)

„Ukrajina potrebuje bezpečnostné záruky. Jasné, konkrétne a okamžité,“ uviedol Zelenskyj. „Som presvedčený, že Rusko musí byť medzi tými krajinami, ktoré poskytnú jednoznačné bezpečnostné záruky,“ dodal.

Zelenskyj upozornil na to, že o „budúcnosti európskej bezpečnosti“ sa rozhoduje v súčasnej napätej situácii a hroziacej invázie zo strany Ruska. „Zhodujeme sa v názore, že o budúcnosti európskej bezpečnosti sa rozhoduje práve teraz, tu v našej domovine, na Ukrajine,“ povedal Zelenskyj novinárom na spoločnom brífingu s prezidentmi Poľska a Litvy – Andrzejom Dudom a Gitanasom Nausédom.

Vladimir Putin Čítajte viac Putin je pripravený „rokovať“: Záujmy Moskvy sú ale bezpodmienečné

Lídri Poľska a Litvy v spoločnom vyhlásení so Zelenským uviedli, že Ukrajina si vzhľadom na súčasné bezpečnostné hrozby zo strany Ruska zaslúži štatút kandidátskej krajiny na vstup do Európskej únie, píše agentúra Reuters.

„Zdôrazňujeme, že vzhľadom na významný pokrok v implementácii asociačnej dohody (s EÚ) a vnútroštátnych reforiem, ako aj na súčasné bezpečnostné výzvy si Ukrajina zaslúži štatút kandidátskej krajiny EÚ, pričom Litva a Poľsko podporia Ukrajinu pri dosahovaní tohto cieľa,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení, ktoré vyzýva medzinárodnú komunitu na „rýchle zavedenie“ rozsiahlych sankcií voči Rusku vrátane opatrení zameraných na plynovod Nord Stream 2.

Ukrajina Čítajte viac Ukrajinský parlament schválil výnimočný stav
101 debata chyba
Viac na túto tému: #Ukrajina #vojna na Ukrajine #Volodymyr Zelenskyj
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy