Traja štátnici spolu viedli virtuálne rokovanie prostredníctvom videohovoru. Čínsky prezident Si Ťin-pching naliehal na „maximálnu zdržanlivosť“ v súvislosti s Ukrajinou, aj keď počas videosummitu označil krízu za „hlboko znepokojujúcu“.
Si tiež uviedol, že pokiaľ ide o dopad protiruských sankcií na globálne financie, energetické zdroje, dopravu a stabilitu dodávateľských reťazcov, sú sankcie z pohľadu globálnej ekonomiky, ktorú už zaťažuje pandémia, škodlivé pre všetky strany, konštatoval Si.
Čína však naďalej stojí za svojím „strategickým partnerom“ Ruskom a naďalej odmieta odsúdiť vojenskú inváziu na Ukrajinu. Čínska štátna televízia CCTV uviedla, že Si Ťin-pching vyzval Moskvu a Kyjev, „aby zachovali tempo rokovaní, prekonali ťažkosti a pokračovali v rozhovoroch s cieľom dosiahnuť výsledky… a zabránili rozsiahlej humanitárnej kríze“.

Si vyjadril „znepokojenie a hlbokú bolesť“ nad konfliktom na Ukrajine a zúčastnené strany vyzval k pokračovaniu mierových rozhovorov, v ktorých je podľa neho Peking ochotný zohrať úlohu, informovala čínska štátna televízia CCTV.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien sa v utorok tiež nevyjadril konkrétne, pokiaľ ide o nádeje západných lídrov, že by Čína so svojím vplyvom na Rusko mohla zohrávať sprostredkovateľskú úlohu, napísala DPA.
„Radi by sme zohrali konštruktívnu úlohu pri presadzovaní mierových rozhovorov a keď to bude potrebné, sme pripravení spolupracovať s medzinárodným spoločenstvom na sprostredkovaní takýchto rozhovorov,“ povedal Čao bez uvedenia podrobností.
Čínska štátna televízia v tejto súvislosti odvysielala vyjadrenia tamojších zahraničnopolitických expertov, ktorí poukázali na to, že Čína so svojou „demonštratívnou podporou“ Ruska nie je neutrálna, a preto nie je vhodná ako sprostredkovateľ urovnania konfliktu.
