Zelenskyj pozýva Bidena a Macrona na Ukrajinu. Francúzskeho prezidenta chce presvedčiť o genocíde

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dúfa, že jeho krajinu čoskoro navštívia prezidenti USA a Francúzska Joe Biden a Emmanuel Macron. Šéfa Elyzejského paláca by chcel ukrajinský prezident presvedčiť, že ruské vojská páchajú v jeho krajine genocídu.

, 17.04.2022 19:27, aktualizované: 20:05
zelenskyj Foto:
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
debata

V rozhovore, ktorý dnes odvysielala americká televízia CNN, Zelenskyj tiež povedal, že ho prekvapilo Bidenovo vyhlásenie o tom, že Rusko pácha na Ukrajine genocídu.

Macron odmieta označiť počínanie ruských vojakov na Ukrajine za genocídu, pripomenula agentúra AFP. Vo štvrtok okrem iného povedal, že použitie termínu genocída by znamenalo slovnú eskaláciu, ktorá by skomplikovala jeho úsilie o nastolenie mieru. Povedal tiež, že je prakticky isté, že ruská armáda pácha na Ukrajine vojnové zločiny.

Západní politici nie sú pri popise udalostí na Ukrajine jednotní, najmä pokiaľ ide o nálezy stoviek mŕtvych civilistov po stiahnutí ruských vojsk z Kyjevskej oblasti.

Označenie genocída použil americký prezident Joe Biden, poľský premiér Mateusz Morawiecki či šéf španielskej vlády Pedro Sánchez. Talianska diplomacia vyhlásila, že nemá dostatok poznatkov, aby označila ruské počínanie za genocídu.

Zelenskyj stanici CNN povedal, že o záležitosti rokoval priamo s Macronom a pozval ho na Ukrajinu, aby pochopil, že to, čo sa v krajine deje, nie je vojna, ale genocída. „Až príde a uvidí, tak som si istý, že to pochopí,“ povedal Zelenskyj. Podľa neho je francúzsky prezident zdržanlivejší aj z toho dôvodu, že chce, aby sa Rusko zapojilo do rokovaní o mieri.

Do Kyjeva Zelenskyj pozval aj Bidena. „Myslím si, že príde,“ povedal ukrajinský prezident s tým, že bude veľmi záležať na bezpečnostnej situácii v ukrajinskej metropole.

Rusko, Ukrajina, Charkov Čítajte aj Ukrajina už plánuje obnovu po vojne: Raz a navždy vyriešime staré problémy

Podľa agentúry AFP Washington uvažuje o vyslaní vysokého diplomatického funkcionára do Kyjeva, návštevu amerického prezidenta ale Biely dom zatiaľ vylučuje.

Od začiatku vojny Kyjev navštívil rad vysoko postavených politikov. Prvými boli český premiér Petr Fiala, šéf poľskej vlády Morawiecki a slovinský ministerský predseda Janez Janša. Stalo sa tak ešte v čase, keď okolie Kyjeva okupovala ruská armáda. Po jej stiahnutí začalo prichádzať stále viac politikov.

So Zelenským sa stretol aj slovenský premiér Eduard Heger spolu s delegáciou na čele s predsedníčkou eurokomisie Ursulou von der Leyenovou a šéfom diplomacie EÚ Josepom Borrellom.

Zelenskyj už svetu neverí

Zelenskyj má po eskalácii vojny vo svojej krajine problém veriť v spoľahlivosť „niektorých krajín alebo niektorých lídrov“. Povedal to ďalej v rozhovore pre televíziu CNN, ktorý sa uskutočnil v piatok v prezidentskom paláci v Kyjeve a odvysielaný bol v nedeľu.

Na otázku, či v súvislosti s Ukrajinou nepovažuje výraz „nikdy viac“, ktorý používajú politici vo svete, keď hovoria o holokauste a zločinoch proti ľudskosti, za prázdny, Zelenskyj odpovedal: „Neverím svetu. Po tom, čo sme videli, čo sa deje na Ukrajine, som nadobudol pocit, že by sme nemali veriť niektorým krajinám alebo niektorým lídrom. Neveríme tým slovám. Po eskalácii zo strany Ruska neveríme našim susedom. Neveríme tomu všetkému.“

Ukrajinský prezident neverí ani bezpečnostným zárukám daným v dokumentoch a medzinárodnému právu, keďže na Ukrajine zúri vojna a Rusko je obviňované z údajných vojnových zločinov. „Dokonca ani ja neverím dokumentom, pretože máme aj Budapeštianske memorandum – myslím, že poznáte všetky podrobnosti. Pre mňa je to len bezcenný kus papiera,“ povedal Zelenskyj.

Heger buča Čítajte viac Heger v CNN: Rusko sa snaží rozbiť jednotu demokratického sveta

Ďalej uviedol, že verí praktickému, hmatateľnému úsiliu a ukrajinskému ľudu. "Veríme len zmluvným, pragmatickým veciam. Ak ste naši priatelia alebo partneri, dajte nám zbrane, podajte nám ruku, podporte nás, dajte nám peniaze a zastavte Rusko. Ak ste naši priatelia, môžete to urobiť.“

„Jediná viera, ktorú máme, je viera v nás samých, v našich ľudí, viera v naše ozbrojené sily a viera, že krajiny nás podporia nielen svojimi slovami, ale aj svojimi činmi. A to je všetko. Nikdy viac… Naozaj, každý o tom hovorí, a predsa, ako vidíte, nie každý má odvahu,“ uzatvoril Zelenskyj.

Zdôraznil, že Ukrajina nie je ochotná vzdať sa územia Donbasu na východe, pretože nemá žiadnu záruku, že Rusko sa nepokúsi znova dobyť Kyjev, ak obsadí Donbas.

Najtragickejšie vojny v 21. storočí

Video vzniklo v spolupráci s Mall.tv.

debata chyba
Viac na túto tému: #Joe Biden #vojna na Ukrajine #Volodymyr Zelenskyj
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy