Putin to skúša aj migráciou. Do Poľska prúdi viac afrických migrantov

Poľskí predstavitelia vo štvrtok informovali, že registrujú zmenu migrácie cez hranice s Bieloruskom. Väčšina ľudí, ktorí sa ilegálne pokúšajú vstúpiť do krajiny, sú teraz podľa nich Afričania, ktorí najprv vycestovali do Ruska.

04.08.2022 19:45
poľsko, hranica Foto:
Poľskí pohraničníci hliadkujú v oblasti novovybudovaného kovového múru na hranici medzi Poľskom a Bieloruskom neďaleko poľskej obce Gmina Kuźnica.
debata (51)

Predtým bola väčšina migrantov z Blízkeho východu. Medzi africkými migrantmi sú pritom podľa nich takí, čo prechádzajú cez Rusko, blízkeho spojenca a suseda Bieloruska, i takí, čo boli v Rusku dlhšie.

V stanovisku, ktoré poľská vláda agentúre The Associated Press zaslala e-mailom, migráciu označujú za súčasť „hybridnej operácie zameranej na destabilizáciu východného krídla NATO“.

Ubľa hranica Ukrajina utečenci Čítajte viac Dezinformačná scéna sa priživuje na utečencoch. Heger: Sme v hybridnej vojne

„Majú ruské víza a do Bieloruska prichádzajú cez Rusko,“ vyjadril sa pre AP poľský Národný bezpečnostný úrad. „Majú vydané študijné alebo pracovné víza, no podľa výpovedí, ktoré poskytli hraničnej stráži, nikdy nemali také plány a víza využili len na to, aby sa dostali na migračnú trasu,“ uviedli ďalej s tým, že ruské úrady sprostredkúvajú vydávanie víz, pričom medzi migrantmi sú aj ľudia, ktorí boli v Rusku dlhšie.

„Konanie Ruska a Bieloruska potvrdzuje, že umelo vytvorenú migračnú cestu kontrolujú a koordinujú tieto dva režimy a v budúcnosti by sme mali očakávať len ďalšie zintenzívnenie hybridnej operácie zameranej na destabilizáciu východného krídla NATO,“ dodali poľskí predstavitelia.

V júli zaznamenali 914 pokusov o nelegálne prekročenie poľských hraníc z Bieloruska.

toreck, vojna na ukrajine Čítajte viac 162. deň: 8 mŕtvych po ostreľovaní mesta Toreck. Rusi "vysoko presne" trafili zastávku autobusu
51 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Rusko #bielorusko #migrácia #hybridná vojna #vojna na Ukrajine