Pred Buckinghamským palácom sa spievalo, plakalo a vyšla aj dvojitá dúha

Vo veku 96 rokov na škótskom zámku Balmoral zomrela kráľovná Alžbeta II., najdlhšie vládnuca panovníčka v britských dejinách. Na jej vládu a stabilitu i modernizáciu, ktorú Británii priniesla, spomína celý svet od amerického prezidenta Joea Bidena po ruského vodcu Vladimíra Putina. S jej odchodom skončila jedna éra, zaznieva výraz Alžbetínska éra. Novým panovníkom sa stal Alžbetin najstarší syn s kráľovským menom Charles III., v súlade s tým z úst britských politikov dnes prvýkrát po 70 rokoch zaznelo: „Boh ochraňuj kráľa."

08.09.2022 20:13 , aktualizované: 09.09.2022 00:35
alžbeta Foto:
Ľudia pred Buckinghamským palácom v Londýne vo štvrtok 8. septembra 2022, kde sa na oblohe krátko pred oznámením úmrtia kráľovnej Alžbety II. objavila dvojitá dúha.
debata (56)

Najdôležitejšie udalosti

 • vo veku 96 rokov zomrela britská kráľovná Alžbeta II.
 • kráľovná skonala vo svojom škótskom sídle Balmoral
 • pohreb by sa mal konať do 10 dní
 • bola najdlhšie vládnucou britskou panovníčkou
 • trónu sa ujme jej najstarší syn Charles
 • novým následníkom trónu je princ William s manželkou Kate
 • Charles III.: Utešovať nás bude vedomie, akej obľube sa kráľovná tešila
 • Trussová: Bola skalou, na ktorej bola vystavaná moderná Británia
 • Macron: Alžbeta II. bola kráľovnou sŕdc
 • Podľa Hegera sa skončila celá jedna etapa v ľudských dejinách
 • Čaputová: Príklad a inšpirácia pre nás všetkých
 • Bola viac ako panovníčka, definovala éru, reagoval Biden
Ľudia umiestňujú kvety na hrad Hillsborough v...
Dieťa drží ruže, ktoré umiestni na hrad...
+15Policajti stoja medzi kvetinovými poctami...

23:52 „Som hlboko zarmútený odchodom Jej Veličenstva kráľovnej Alžbety II. Viac ako 70 rokov bola príkladom nezištného líderstva a služby verejnosti. Úprimnú sústrasť kráľovskej rodine, našim spojencom v NATO Spojenému kráľovstvu a Kanade a ľudu Spoločenstva národov,“ vyjadril sa generálny tajomník Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jens Stoltenberg.

23:48 Odišla osobnosť, ktorá nezmazateľným spôsobom reprezentovala demokratické hodnoty, identitu Spojeného kráľovstva a službu vlasti. V reakcii na úmrtie Alžbety II. to na sociálnej sieti vyhlásil minister zahraničných vecí v demisii Ivan Korčok (nominant SaS).

„Telefonoval som s britským veľvyslancom na Slovensku Nigelom Bakerom, ktorému som vyjadril úprimnú sústrasť v súvislosti s úmrtím Jej veličenstva Kráľovnej Alžbety II.,“ doplnil Korčok.

Úprimnú sústrasť obyvateľom a kráľovskej rodine vyjadril aj veľvyslanec Slovenska v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska Róbert Ondrejcsák. Alžbeta II. bola podľa neho stelesnením jednoty britského národa, symbolom, ale aj veľmi dôležitou osobnosťou, ktorá reálne formovala históriu. „Zažila všetky dôležité míľniky 20. storočia, aktívne sa podieľala na porážke nacizmu,“ pripomenul na sociálnej sieti.

**23:34 Nový britský kráľ Charles III. v prvom vyhlásení po smrti kráľovnej Alžbety II. uviedol, že smúti kvôli odchodu váženej panovníčky a milovanej matky. V Británii je teraz štátny smútok, ktorý potrvá do kráľovninho pohrebu.

„V období smútku a premien bude ma aj moju rodinu utešovať vedomie toho, akému rešpektu a širokej obľube sa kráľovná tešila,“ napísal syn zosnulej panovníčky. Je si vedomý toho, že jej odchod ťažko pocítia ľudia v Británii aj po celom svete.

Úmrtie kráľovnej Alžbety II. dá do pohybu množstvo vecí, ktorých chod musí prebehnúť úplne bezchybne, tento plán je nazývaný Operácia "Jednorožec".
Video vzniklo v spolupráci s Mall.tv.

Nový britský kráľ dnešný večer strávi v kruhu rodiny na Balmorale, v piatok odíde do Londýna a vystúpi s prejavom k národu, uviedol jeho hovorca.

Charles, Alžbeta II., William Čítajte viac Chcú Briti Charlesa za kráľa? V popularite nevyniká ako William

Spravodajca verejnoprávnej stanice BBC na kráľovskom dvore uviedol, že pre Charlesa najbližšie dni prinesú protichodné emócie. Na jednu stranu bude trúchliť kvôli smrti svojej matky, na druhú stranu jeho osud dôjde naplnenie. Bol najstarším a najdlhšie pôsobiacim následníkom trónu. Vo veku 73 rokov bude najstarším človekom, ktorý sa kedy stal britským kráľom.

Následníkom trónu sa teraz stal Charlesov 40-ročný syn William.

**23:20 Britská premiérka Liz Trussová sa o úmrtí Alžbety II. dozvedela o 16:30 miestneho času (17:30 SELČ), uviedol podľa BBC jej hovorca. Buckinghamský palác správu zverejnil o dve hodiny neskôr.

Dnešok je podľa nej dňom veľkej straty, ale kráľovná, milovaná v Británii aj po celom svete, po sebe zanechala veľký odkaz.

„Správami z Balmoralu sme zdrvení. Smrť jej veličenstva kráľovnej je veľkým šokom pre našu krajinu i svet. Naša krajina pod jej vládou rástla a prekvitala,“ uviedla premiérka a pripomenula, že kráľovná vládla Británii 70 rokov a väčšina tamojších obyvateľov ani iného panovníka nezažila.

„Bola inšpiráciou pre mňa aj pre mnoho ďalších Britov. Jej oddanosť službe je príkladom nám všetkým. Predtým v tomto týždni, vo veku 96 rokov, zostala odhodlaná splniť svoje povinnosti, keď ma vymenovala za svoju 15. premiérku,“ povedala Trussová, ktorú v utorok kráľovná vymenovala do funkcie na škótskom zámku Balmoral. Krátko predtým na rovnakom mieste prijala rezignáciu premiérkinho predchodcu Borisa Johnsona.

23:12 Kráľovná Alžbeta II. priviedla Britániu do modernej doby a krajinu počas svojej vlády stmeľovala, zhodujú sa v kondolenciách britskí expremiéri. Mala jedinečnú schopnosť robiť nás šťastnými, a preto sme ju milovali, uviedol predchodca súčasnej premiérky Boris Johnson. Budeme za ňu trúchliť a bude nám chýbať, povedal o kráľovnej bývalý premiér Tony Blair. Za Škótsko prejavila úprimnú sústrasť tamojšia premiérka Nicola Sturgeonová.

„Jej Veličenstvo bolo svedkom obrovských zmien, obratne išlo s dobou, ale vždy poskytovalo stabilitu a istotu. Bola našou stálicou po celú túto veľkú Alžbetínsku éru,“ uviedla niekdajšia premiérka Theresa Mayová.

„Stratili sme nielen našu panovníčku, ale aj osobnosť, ktorá viac než ktorákoľvek iná stmelila našu krajinu a zosobňovala všetko, vďaka čomu sme hrdí na to, že sme Briti," povedal Tony Blair, ktorý viedol kabinet v Londýne v rokoch 1997 až 2007.

„Neexistujú slová, ktoré by mohli dostatočne vyjadriť stratu, ktorú naša krajina pocíti,“ uviedol David Cameron, premiér z rokov 2010 až 2016. „Všetci sme prišli o niekoho, kto nám bol veľmi blízky,“ vyjadril sústrasť ministerský predseda z 90. rokov John Major. Kráľovná slúžila krajine do poslednej chvíle, vzdal hold kráľovnej Cameronov predchodca Gordon Brown.

„Smrť Jej Veličenstva kráľovnej Alžbety je pre Spojené kráľovstvo, Spoločenstvo a celý svet veľmi smutným okamihom. Jej život bol životom mimoriadnej oddanosti a služby. V mene škótskeho ľudu vyjadrujem kráľovi a kráľovskej rodine svoju najhlbšiu sústrasť,“ uviedla šéfka škótskej vlády Sturgeonová.

22:53 Britské bankovky s podobizňou kráľovnej Alžbety II. zostávajú aj po jej úmrtí zákonným platidlom. Oznámila to britská centrálna banka, ktorá súčasne vyjadrila úprimnú sústrasť kráľovskej rodine. Kráľovná Alžbeta bola prvým monarchom, ktorý sa objavil na bankovkách Bank of England. Britská pošta chystá s nástupom nového panovníka výmenu známok.

„Súčasné bankovky s podobizňou Jej Veličenstva kráľovnej budú aj naďalej zákonným platidlom,“ uvádza sa vo vyhlásení. Ďalšie oznámenie týkajúce sa terajších bankoviek vydávaných Bank of England bude urobené po uplynutí obdobia štátneho smútku.

Na znamenie úcty bude na budove centrály Bank of England v Threadneedle Street vyvesená vlajka na pol žrde.

22:46 Poctu zosnulej britskej kráľovnej Alžbete II. vzdali aj španielsky kráľ Filip VI., belgický kráľ Filip a tiež švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv.

Alžbeta II. bola podľa španielskeho monarchu panovníčkou, ktorá „napísala a formovala mnohé z najdôležitejších kapitol v histórii nášho sveta“. V telegrame adresovanom novému britskému kráľovi Karolovi III. ocenil Alžbetin „zmysel pre povinnosť“ s tým, že celý svoj život venovala službe pre krajinu.

Belgium National Day Čítajte viac Účet za chod kráľovskej rodiny? V Belgicku ho inflácia navýšila o milióny

„(Alžbeta II.) bola výnimočnou osobnosťou,“ uviedol vo vyhlásení belgický kráľovský palác. „Spojené kráľovstvo stratilo výnimočného monarchu, ktorý zanechal hlbokú stopu v dejinách,“ uviedol belgický kráľ Filip.

„Kráľovná slúžila svojim krajinám a Spoločenstvu národov s mimoriadnou oddanosťou a zmyslom pre povinnosť. Bola neustále prítomná, a to nielen v britskej spoločnosti, ale aj na medzinárodnej scéne,“ uviedol švédsky kráľ Karol XVI. Gustáv vo vyhlásení.

22:37 Brazília vyhlási kvôli úmrtiu Alžbety II. tri dni štátneho smútku. Oznámil to prezident Jair Bolsonaro. „V tento pre celý svet smutný deň vyhlasujeme tri dni štátneho smútku a vyzývame brazílsky ľud, aby vzdal hold kráľovnej Alžbete II.," uviedol Bolsonaro.

Podľa agentúry AFP však britská kráľovná nemala žiadny hlbší vzťah k najväčšej latinskoamerickej krajine. Podľa serveru G1 Alžbeta II. oficiálne navštívila Brazíliu len raz a to v novembri roku 1968 a v krajine strávila niekoľko dní so svojím manželom Philipom.

22:35 Americký prezident Joe Biden nariadil, aby boli vlajky na Bielom dome a iných vládnych budovách spustené na pol žrde ako znak úcty k zosnulej kráľovnej Alžbete II.

Vlajky budú spustené na pol žrde aj na amerických vojenských plavidlách, vojenských stanovištiach, námorných základniach a všetkých veľvyslanectvách a iných inštitúciách Spojených štátov, uviedol vo vyhlásení Biely dom.

Rovnaký krok podnikne aj Elyzejský palác vo Francúzsku. Vlajky na pol žrde bude mať spustené v piatok a v deň pohrebu britskej panovníčky, uviedol zdroj z prostredia francúzskej prezidentskej kancelárie.

22:28 Petřínska rozhľadňa v Prahe svietila na počesť zosnulej Alžbety II. v britských farbách. O rozhodnutí informoval pražský primátor Zdeněk Hřib na sociálnej sieti.

Veľvyslanectvo Veľkej Británie v Prahe podľa Českej televízie krátko po oznámení úmrtia panovníčky stiahlo vlajku na pol žrde. V priebehu niekoľkých hodín sa na schodoch pred ambasádou vytvorilo pietne miesto, kde ľudia nosili kvety a zapaľovali sviečky.

22:24 Eiffelova veža v Paríži sa ponorila do tmy na znak smútku za Alžbetou II. Vypnutie osvetlenia ikonickej parížskej pamätihodnosti oznámila na sociálnych sieťach parížska primátorka Anne Hidalgová, ktorá súčasne informovala, že v mene obyvateľov Paríža vyjadrila sústrasť britskej veľvyslankyni v Paríži Menne Rawlingsovej.

22:18 Po zverejnení informácie o smrti britskej kráľovnej Alžbety II. začali ľudia zhromaždení pred Buckinghamským palácom v Londýne spievať národnú hymnu. Zatiaľ čo bola vlajka spúšťaná na pol žrde, mnohí prepukli v plač, uviedla televízia Sky News.

Správu o kráľovninej smrti pripevnili k bránam paláca dvaja zamestnanci v smútočných oblekoch. Na rovnakom mieste sa objavujú oznámenia o narodení potomka alebo o svadbe v kráľovskej rodine. Krátko potom dav trikrát kráľovnej volal na slávu a zatlieskal. Neskôr ľudia začali volať na slávu aj novému kráľovi Charlesovi III.

Dav pred kráľovským palácom sa neustále rozrastá, mnoho médií z miesta vysiela naživo. Niektorí ľudia prišli sami, iní v skupinách s priateľmi či rodinou. V Londýne prší, na mieste je vidieť záplava dáždnikov.

Keď bola spustená vlajka na hrade Windsor, nastalo podľa spravodajského webu BBC ohromné ​​ticho. „Žena vedľa mňa sa rozplakala. Väčšinu popoludní na Windsore pršalo,“ popísala tamojšiu situáciu spravodajkyňa Helena Wilkinsonová.

Krátko pred oznámením o smrti britskej panovníčky sa nad Buckinghamským palácom objavila dvojitá dúha, jedna žena oslovená BBC vyjadrila nádej, že ide o dobré znamenie. Dúha sa podľa BBC ukázala aj na hrade Windsor, ale až po oznámení.

22:10 Ruský prezident Vladimír Putin vyjadril sústrasť novému britskému kráľovi Charlesovi III. v súvislosti s úmrtím jeho matky, kráľovnej Alžbety II., oznámili ruské agentúry s odvolaním sa na Kremeľ.

Putin podľa agentúry TASS ocenil autoritu, akej sa kráľovná tešila na medzinárodnej scéne, a pripomenul lásku a úctu jej poddaných. Novému panovníkovi zaželal odvahu tvárou tvár tejto nenahraditeľnej strate.

„Najdôležitejšie udalosti v nedávnej histórii Spojeného kráľovstva sú neoddeliteľne spojené s menom Jej Veličenstva. Alžbeta II. sa dlhé desaťročia právom tešila láske a úcte svojich poddaných, ako aj autorite na svetovej scéne,“ uvádza sa podľa Kremľa v sústrastnom telegrame.

22:05 Bezpečnostná rada a Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov si minútou ticha uctili Alžbetu II.

Úradujúci predseda Bezpečnostnej rady OSN, francúzsky veľvyslanec Nicolas de Riviere vyjadril v súvislosti s úmrtím panovníčky úprimnú sústrasť.

Predseda Valného zhromaždenia OSN Abdulla Šahíd nazval túto chvíľu „momentom hlbokého smútku pre kráľovskú rodinu“. Ako dodal, Valné zhromaždenie si „oficiálne“ uctí kráľovnú Alžbetu II. neskôr, v priebehu nasledujúcich dní.

21:55 Bývalý britský premiér Boris Johnson označil deň úmrtia kráľovnej Alžbety II. za najsmutnejší deň Británie, keďže zosnulá panovníčka mala podľa neho „jedinečnú moc robiť ľudí šťastnými“. Johnson to vo štvrtok uviedol na svojom účte na Twitteri.

„(Kráľovná) bola taká nadčasová a úžasná, až sa obávam, že sme ako deti verili tomu, že bude pokračovať stále ďalej a ďalej,“ napísal Johnson. Dodal, že Alžbeta II. bola v mnohých ohľadoch najlepšou panovníčkou v britských dejinách.

„Nielen že zmodernizovala konštitučnú monarchiu, ale dala krajine následníka trónu, ktorý ponesie jej dedičstvo a ktorého zmysel pre povinnosť je v súlade s (hodnotami) jeho matky a vlasti,“ dodal bývalý premiér.

Johnson zároveň uviedol, že mnohí ľudia si až teraz uvedomili, „čo pre nich kráľovná znamenala, aké veci urobila a ako veľmi ju milovali“. Ocenil tiež kľúčovú úlohu, ktorú panovníčka nesebecky niesla v súvislosti s jednotou a kontinuitou britskej monarchie.

21:52 „Dohliadala na kľúčové udalosti 20. a 21. storočia. EÚ vzdáva hold jej jedinečnému prínosu k budovaniu mieru a zmierenia. Jej stratu pocíti celý svet, naše bezprostredné myšlienky sú s jej rodinou a ľuďmi v Spojenom kráľovstve,“ napísal na twitteri k úmrtiu Alžbety II. podpredseda Európskej komisie Josep Borrell. Rovnako predseda Európskej rady Charles Michel kondoloval britskej kráľovskej rodine a „všetkým, ktorí pre kráľovnú plačú v celom svete“.

„Len málokto tvoril svetovú históriu tak ako jej Veličenstvo kráľovná Alžbeta II. Jej nezlomný záväzok k povinnosti a službe bol príkladom pre všetkých. Celý svet smúti s britským národom. Bola naozaj kráľovnou Alžbetou Veľkou. Nech odpočíva v izbe,“ napísala na twitteri predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolaová.

21:43 Pápeža Františka hlboko zarmútila smrť britskej kráľovnej Alžbety II. V kondolenčnom odkaze novému kráľovi Charlesovi III. vyzdvihol „veľkorysú službu (britskému) národu a Spoločenstvu, príkladnú oddanosť úlohám, pevné svedectvo viery v Ježiša Krista“ zosnulej panovníčky.

Za panovania Alžbety II., ktorá bola oficiálnou hlavou anglikánov, sa zblížili pozície medzi touto cirkvou a katolíkmi. Za svojej vlády sa Alžbeta II. osobne stretla so štyrmi pápežmi. V roku 2014 ju pápež František prijal vo Vatikáne.

21:34 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prijal správu o smrti kráľovnej Alžbety II. s hlbokým smútkom a jej skon označil za nenapraviteľnú stratu. Svoju sústrasť britskej kráľovskej rodine, ako aj národom Británie a Spoločenstva národov vyjadril Zelenskyj prostredníctvom sociálnych sietí.

Ako informovala agentúra AFP, mnohí nemeckí politici označili zosnulú kráľovnú Alžbetu II. za „symbol zmierenia“ po dvoch svetových vojnách.

„Jej záväzok k nemecko-britskému zmiereniu po hrôzach druhej svetovej vojny zostane nezabudnutý,“ konštatoval nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz.

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier zasa uviedol, že štátna návšteva kráľovnej v povojnovom Nemecku v roku 1965 bola „dôležitým signálom zmierenia po dvoch zničujúcich svetových vojnách“.

21:30 Bývalý americký prezident Barack Obama ocenil Alžbetu II. za jej „neúnavnú, dôstojnú verejnú službu“. „(Moja manželka) Michelle a ja sme mali to šťastie, že sme spoznali Jej Veličenstvo a veľa pre nás znamenala,“ uviedol Obama vo vyhlásení.

Vláda Alžbety II. sa podľa slov Obamu vyznačovala „pôvabom, eleganciou a neúnavnou pracovnou etikou“, pričom „vzdorovala nástrahám a očakávaniam kladeným na ženy jej generácie“.

Bidenov predchodca v Bielom dome Donald Trump vo vyhlásení uviedol, že Alžbeta II. zostane v pamäti „pre jej vernosť svojej krajine a jej neochvejnú oddanosť svojim krajanom“, píše agentúra AP. „Melania a ja si navždy budeme vážiť čas strávený s kráľovnou a nikdy nezabudneme na veľkorysé priateľstvo, veľkú múdrosť a úžasný zmysel pre humor Jej Veličenstva,“ dodal Trump.

Úprimnú sústrasť vyjadrili tiež americkí exprezidenti Bill Clinton, George W. Bush a Jimmy Carter.

21:27 Nový britský kráľ Charles III. v piatok vystúpi s prejavom k národu, uviedol jeho hovorca.

Charles sa stal kráľom dnes, po smrti svojej matky Alžbety II. Charles bol najstarším a najdlhšie pôsobiacim následníkom trónu. Vo veku 73 rokov je najstarším človekom, ktorý sa kedy stal britským kráľom.

Britain Prince William Čítajte viac Kto sa ujme žezla v Británii? Kráľom sa stal Charles III. Titul získa aj Camilla

21:24 „Navždy odišla mimoriadna osobnosť svetovej politiky, česť jej pamiatke," napísal minister obrany Jaroslav Naď na sociálnej sieti k úmrtiu Alžbety II.. Hrdo, láskavo a slušne viedla podľa jeho slov krajinu v prosperujúcich momentoch, ale jej veľkosť sa ukázala najmä v ťažkých časoch.

Alžbeta II. a Slovensko
Video vzniklo v spolupráci s Mall.tv.

„Patrilo jej viacero superlatívov: bola nielen najdlhšie vládnucim britským panovníkom, najdlhšie vládnucim súčasným panovníkom sveta, najdlhšie pôsobiacou ženskou hlavou štátu v histórii alebo najstaršou žijúcou panovníčkou na svete,“ reagoval minister vnútra Roman Mikulec. Poukázal na to, že zasvätila svoj život službe vlasti, a to aj ako dobrovoľná mladá vojačka počas druhej svetovej vojny. „Navždy preto zostane inšpiráciou a vzorom,“ poznamenal na sociálnej sieti.

Minister školstva Branislav Gröhling pripomenul, že vo februári oslávila „neuveriteľné“ 70. výročie od nástupu na trón. „Bola ikonou a symbolom britskej monarchie,“ dodal na sociálnej sieti.

Správa o úmrtí Alžbety II. zarmútila ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú. Poukázala na to, že svojou osobnosťou si získala rešpekt svetových lídrov a pre mnohých bola vzorom. „Spomínať na ňu budeme aj cez mnohé jej výroky, ktoré nestrácajú na aktuálnosti. Za všetky by som teraz spomenula: ‚Dnes potrebujeme špeciálny druh odvahy. Nie ten, ktorý treba do boja, ale taký, vďaka ktorému sa zastaneme všetkého, o čom vieme, že je správne, všetkého, čo je pravdivé a čestné,‘“ zhrnula na sociálnej sieti.

21:20 Kráľovná Alžbeta II. bude navždy dôležitou súčasťou kanadskej histórie, uviedol kanadský premiér Justin Trudeau. Správu o smrti 96-ročnej britskej panovníčky prijal s ťažkým srdcom.

„S najťažším srdcom sme sa dozvedeli o smrti najdlhšie vládnucej kanadskej panovníčky, jej veličenstva kráľovnej Alžbety II. Bola neustále prítomná v našich životoch – a jej služba Kanaďanom zostane navždy dôležitou súčasťou histórie našej krajiny,“ uviedol Trudeau.

„Pri ohliadnutí na jej život a vládu, ktorá trvala niekoľko desaťročí, si Kanaďania budú vždy pamätať a vážiť si múdrosť, súcit a vrelosť jej veličenstva,“ doplnil kanadský premiér, pričom poznamenal, že Kanaďania sú v tejto najťažšej chvíli v myšlienkach s členmi kráľovskej rodiny.

21:07 Hlboký zármutok nad smrťou Alžbety II. vyjadril český prezident Miloš Zeman. Uviedol to jeho hovorca Jiří Ovčáček na sociálnej sieti Twitter.

„Jej oddaná služba monarchii, nesmierna pokora a vznešenosť zostane navždy v našich srdciach,“ odkázal český prezident prostredníctvom hovorcu.

Sústrasť britskej kráľovskej rodine, obyvateľom Británie a Spoločenstvu národov vyjadril aj český premiér Petr Fiala. „Odišla veľká osobnosť svetových dejín. So šarmom, gráciou a silou veľkej panovníčky previedla Spojené kráľovstvo ťažkými aj dobrými časmi,“ dodal úrad vlády.

Predseda Senátu Parlamentu ČR Miloš Vystrčil uviedol, že britská kráľovná bola symbolom kontinuity a stability. „Kráľ Charles má teraz pred sebou náročnú úlohu,“ dodal Vystrčil.

Predsedníčka dolnej komory českého parlamentu Markéta Pekarová Adamová vyzdvihla panovníčkinu oddanosť vlasti a podriadenosť potrebám svojho ľudu. „Obdivovala som ju,“ dodala.

20:58 Pôvodný plán postupu v prípade, že by britská panovníčka zomrela v Londýne, mal označenie London Bridge.

alžbeta Čítajte viac Po úmrtí kráľovnej Británia spustila operáciu Jednorožec

20:56 Britská kráľovná Alžbeta II. bola viac ako panovníčka, definovala éru, uviedol vo vyhlásení americký prezident Joe Biden. Britskú kráľovnú označil Biden za štátnika s neprekonateľnou dôstojnosťou a poznamenal, že prispela k pevnosti britsko-amerických vzťahov.

„Vo svete neustálych zmien bola pre generácie Britov stálou oporou a zdrojom útechy a hrdosti,“ uviedol Biden a poukázal na skutočnosť, že väčšina Britov iného panovníka vo svojom živote nezažila.

20:49 Kráľovná Alžbeta II. sa počas svojej 70-ročnej vlády stala príkladom a inšpiráciou pre všetkých. Uviedla prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá po správe o úmrtí panovníčky vyjadrila sústrasť celej kráľovskej rodine aj obyvateľom Británie a Commonwealthu.

„Sedem desaťročí neochvejného vodcovstva a oddanosti služby svojej vlasti v priebehu mnohých svetových zmien urobili z kráľovnej Alžbety II. príklad a inšpiráciu pre nás všetkých,“ napísala Čaputová na Twitteri.

20:42 Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková vyjadrila smútok nad správou o kráľovninom úmrtí a vo svojom tvíte zdôraznila: „Nemecko jej zostane navždy vďačné, že nám po hrôze druhej svetovej vojny podala ruku na zmierenie.“

Taliansky premiér Mario Draghi v kondolenčnej správe vyzdvihol zosnulú britskú kráľovnú ako „výraznú protagonistku svetových dejín posledných 70 rokov“.

Draghi, ktorý talianskej vláde predsedá do predčasných volieb, uviedol, že Alžbeta II. reprezentovala Spojené kráľovstvo a britské Spoločenstvo národov „s vyrovnanosťou, múdrosťou, rešpektom k inštitúciám a demokracii“.

Sústrasť britskej kráľovskej rodine vyjadril aj izraelský premiér Jair Lapid, podľa ktorého zosnulá panovníčka „zanecháva po sebe jedinečné dedičstvo vodcovstva a služby.“

20:39 Osobnosť kráľovnej Alžbety II. obrusovala hrany sporov vnútri kráľovstva a zabezpečovala jeho stabilitu. Vyhlásil to predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina). Doplnil, že britská panovníčka opúšťa svoju vlasť v zložitom období a jej nasledovník bude musieť vyvinúť veľké úsilie, aby sa jej vyrovnal. Šéf parlamentu vyjadril úprimnú sústrasť občanom Spojeného kráľovstva a celého Spoločenstva národov.

„S hlbokým zármutkom som prijal správu o smrti jej veličenstva kráľovnej Alžbety II. Na trón nastúpila v zložitom období dejín svojej krajiny, keď postupne zanikala britská koloniálna ríša a vytváral sa nový zväzok niekdajších krajín britskej koruny – Spoločenstvo národov. Hoci z hľadiska britských ústavných princípov nemala priamy vplyv na výkonnú moc, jej osobnosť v mnohom uľahčila procesy dekolonizácie i vytváranie novej podoby Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska,“ uviedol predseda parlamentu.

20:36 Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres vyjadril úctu britskej kráľovnej Alžbete II., najdlhšie vládnucej panovníčke.

„Ako najdlhšie žijúca a najdlhšie panujúca hlava štátu v Spojenom kráľovstve bola kráľovná Alžbeta II. na celom svete obdivovaná pre svoj pôvab, dôstojnosť a oddanosť. Bola upokojujúcou prítomnosťou počas desaťročí rozsiahlych zmien,“ uviedol Guterres vo vyhlásení.

Hlbokú sústrasť v súvislosti s úmrtím Alžbety II. vyjadril vo štvrtok aj Biely dom. Ako uviedol, bola vodkyňou jedného z najsilnejších spojencov Spojených štátov.

„Naše srdcia a naše myšlienky sú s rodinnými príslušníkmi kráľovnej (a) s ľudom Spojeného kráľovstva,“ uviedla niekoľko minút po oznámení úmrtia britskej panovníčky hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierrová.

20:30 Kráľovná Alžbeta II. bola skalou, na ktorej bola vystavaná moderná Británia, správami o jej smrti sme zdrvení, uviedla britská premiérka Liz Trussová. Dnešok je podľa nej dňom veľkej straty, ale kráľovná, milovaná v Británii aj po celom svete, po sebe zanechala veľký odkaz.

„Boh ochraňuj kráľa,“ zakončila príhovor pred tradičným londýnskym sídlom premiérov v Downing Street premiérka Trussová.

20:25 Nový britský kráľ Charles III. v prvom vyhlásení po smrti kráľovnej Alžbety II. uviedol, že smúti kvôli odchodu váženej panovníčky a milovanej matky.

„V období smútku a premien bude mňa aj moju rodinu utešovať vedomie toho, akému rešpektu a širokej obľube sa kráľovná tešila,“ napísal syn zosnulej panovníčky. Je si vedomý toho, že jej odchod ťažko pocítia ľudia v Británii aj po celom svete.

20:22 Sme srdcom a myšlienkami s rodinou kráľovnej Alžbety II. a obyvateľmi Spojeného kráľovstva. Na tlačovej konferencii to dnes uviedla hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierreová v prvej reakcii po tom, čo britské médiá informovali o úmrtí 96-ročnej panovníčky.

Hovorkyňa doplnila, že nechce vo vyjadrení predbiehať amerického prezidenta Joe Bidena. Zároveň zdôraznila pevné vzťahy medzi Spojeným kráľovstvom a USA.

20:18 Alžbeta II. bola váženou a rešpektovanou panovníčkou, symbolom novodobej monarchie. S jej odchodom sa končí celá jedna etapa v ľudských dejinách. Vyhlásil to premiér SR Eduard Heger (OĽANO) a vyjadril hlbokú a úprimnú sústrasť kráľovskej rodine, ľudu Spojeného kráľovstva a krajinám britského Commonwealthu.

Spôsob, akým vládla svojej krajine a pristupovala k ťažkým okamihom v osobnom či verejnom živote je podľa premiéra inšpiráciou pre všetkých. „Vždy z nej vyžarovala sila a dôstojnosť. Dokonca aj vo chvíľach, keď pochovávala milovaného manžela princa Phillipa. Pretože Alžbeta II. nebola len kráľovnou, ale aj manželkou a matkou,“ vyhlásil Heger.

Pripomenul, že Alžbeta II. na trón nastúpila ako mladá 26-ročná žena a odvtedy každý deň neúnavne a dôsledne pracovala pre svoju krajinu. „V službe národu strávila neuveriteľných 70 rokov, za čo jej patrí nesmierna úcta, obdiv a vďaka,“ skonštatoval predseda vlády.

20:12 „Jej Veličenstvo kráľovná Alžbeta II. stelesňovala britskú národnú kontinuitu a jednotu cez 70 rokov. Budem si ju pamätať ako priateľku Francúzska, kráľovnú sŕdc, ktorá zanechala trvalú stopu vo svojej krajine," uviedol Macron.

Britain Queen Platinum Jubilee Čítajte viac Alžbeta II. dovládla. Británia i svet smúti za kráľovnou

20:04 Na trón nastúpila vo veku 25 rokov, ako prvá britská panovníčka za 450 rokov sa stretla s pápežom. Alžbeta II. (míľniky jej života)

Britain Royals Čítajte viac Alžbeta II. vládla Británii 70 rokov (hlavné míľniky zo života)

19:30 Vo veku 96 rokov zomrela britská kráľovná Alžbeta II. Oznámil to Buckinghamský pa­lác.

Britain Queen Platinum Jubilee Čítajte viac Alžbeta II. dovládla. Británia i svet smúti za kráľovnou
56 debata chyba
Viac na túto tému: #úmrtie