USA označili vagnerovcov za nadnárodnú zločineckú organizáciu

Americké ministerstvo financií označilo ruskú žoldniersku Vagnerovu skupinu za nadnárodnú zločineckú organizáciu a uvalilo na ňu ďalšie sankcie. Informuje o tom agentúra Reuters, podľa ktorej sa sankcie vzťahujú na osoby aj spoločnosti napojené na vagnerovcov.

26.01.2023 17:09
debata (37)

Spojené štáty tiež skupine, ktorá na Ukrajine nasadila asi 50-tisíc bojovníkov, zmrazili majetok. Washington prijal aj ďalšie opatrenia voči ľuďom s väzbami na ruskú armádu.

Spojené štáty už v decembri Vagnerovu skupinu, ktorá v bojoch na Ukrajine hrá stále väčšiu úlohu, obvinili z toho, že časť zbraní pre boje na Ukrajine získala aj zo Severnej Kórey. Aj preto už minulý týždeň oznámili ďalšie sankcie.

Vladimir Putin / Jevgenij Prigožin / Čítajte viac Odvolal Putin Surovikina kvôli svojmu kuchárovi? Šéf Kremľa sa snaží obmedziť vplyv Prigožina

Podľa Reuters sa nové opatrenia ministerstva financií týkajú viacerých subjektov a ľudí na niekoľkých kontinentoch, ktorí podľa Washingtonu podporujú vojenské aktivity vagnerovcov.

Americké ministerstvo zahraničia zase uvalilo sankcie na ďalšie firmy a ľudí s väzbami na ruský vojensko-priemyselný komplex. Zavedie tiež vízové obmedzenia voči 531 členom ruskej armády.

Vagnerovu skupinu založil pred viac ako ôsmimi rokmi ruský podnikateľ blízky Kremľu Jevgenij Prigožin. Ochrancovia ľudských práv ju vinia z vojnových zločinov v Sýrii a na východnej Ukrajine, kde žoldnierske jednotky pôsobia od roku 2014. Skupina sa od vlaňajšieho februára zúčastňuje aj bojov v rámci špeciálnej vojenskej operácie, ako Moskva oficiálne nazýva svoju inváziu na Ukrajinu. V jej radoch bojujú aj ľudia naverbovaní z ruských väzníc.

Jevgenij Prigožin / Vladimir Putin / Čítajte viac Šéf Vagnerovej skupiny Prigožin: Od ukrajinskej armády sa máme čo učiť
37 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #USA #vojna na Ukrajine #Jevgenij Prigožin #vagnerovci