Na twitteri to uviedla britská vojenská rozviedka. Podľa agentúry AFP je vojenské využitie morských cicavcov zo strany Ruska návratom k praxi z čias studenej vojny.
Väčšie zabezpečenie námornej základne v Sevastopole podľa britskej vojenskej rozviedky „zahŕňa najmenej štyri vrstvy sietí a bariér v prístupe k prístavu“.
„V posledných týždňoch túto obranu s veľkou pravdepodobnosťou posilnil aj zvýšený počet vycvičených morských cicavcov,“ píše rozviedka. Príspevok doplnila satelitnými snímkami sevastopoľského prístavu, na ktorom označila aj ohradené priestory pre morské zvieratá.

„Snímky v prístave ukazujú takmer dvojnásobný počet plávajúcich ohrád pre morské cicavce, v ktorých sú s najväčšou pravdepodobnosťou delfíny,“ píše Londýn, podľa ktorého ruské námorníctvo využíva kytovce a ďalšie morské cicavce aj v arktických vodách, kde ide najmä o bieluhy či tuleňa. „Rusko zvieratá cvičí pre širokú škálu misií, ale tie umiestnené v sevastopoľskom prístave sú s vysokou pravdepodobnosťou určené pre obranu pred nepriateľskými potápačmi,“ dodáva rozviedka v hlásení.
Využitie morských cicavcov na vojenské účely je podľa agentúry AFP dlhodobou praxou, ktorú využívajú najmä americká a ruská armáda.
Výcvikové stredisko pre morské živočíchy sa na ukrajinskom Krymskom polostrove, ktorý Rusko v roku 2014 anektovalo, nachádza už od roku 1965. Uzavreté bolo v roku 1991 po rozpade Sovietskeho zväzu a tamojší delfíny boli podľa správ ruských médií predané do Iránu, píše AFP. Ukrajinské námorníctvo stredisko znovuotvorilo v roku 2012, od roku 2014 je však pod kontrolou Moskvy.
Krymský polostrov v súčasnom konflikte, ktorý Rusko rozpútalo vlani vo februári, slúži ruskej armáde ako základňa v tyli. Využíva ju najmä na nasadzovanie posíl a údržbu. Krym je preto pravidelným terčom ukrajinských útokov, najmä ich bezpilotných lietadiel či plavidiel.
