NATO súhlasilo so skrátením cesty Ukrajiny k členstvu v aliancii

Severoatlantická aliancia na summite vo Vilniuse v utorok potvrdila, že Ukrajina sa v budúcnosti stane jej členom. Zároveň sa jej súčasní členovia dohodli na odstránení požiadavky plnenia akčného plánu zo strany Ukrajiny, čo urýchli jej vstup do NATO – "keď sa na tom spojenci dohodnú a Ukrajina splní podmienky".

11.07.2023 17:35
Litva NATO summit Foto: ,
Účastníci počas rokovania Severoatlantickej rady na summite NATO vo Vilniuse 11. júla 2023.
debata (19)

Na tlačovej konferencii to vyhlásil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Šéf Aliancie zároveň oznámil viacročný program pomoci Ukrajine zameraný na obnovu jej bezpečnostného a obranného sektora.

Čaputová, Stoltenberg Čítajte viac NATO už má plán na odstrašenie Ruska. Na Slovensku bude viac vojakov

Novovzniknutá Rada NATO – Ukrajina bude podľa neho platformou, kde sa budú predstavitelia oboch strán stretávať „ako rovnocenní partneri“. Prvé stretnutie rady je na programe v stredu vo Vilniuse, zúčastní sa na ňom aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Stoltenberg zhodnotil, že Aliancia vyslala Ukrajine zo summitu „silný, jednotný a pozitívny odkaz“ vrátane praktickej pomoci a smerovania k interoperabilite jej armády s NATO. Najdôležitejšie však teraz podľa neho je, aby Ukrajina zvíťazila vo svojej obrannej vojne proti Rusku. Bez toho totiž nemôže vstúpiť do NATO, zdôraznil.

Je čas NATO! Čaputová ako pilotka, defilé lídrov aliancie v 'bojovej' verzii
Video
Od Bidena po Zelenského. Aj takto boli predstavení na sociálnej sieti lídri aliancie, ktorí sa stretávajú na summite vo Vilniuse. Pri každom je čas vstupu jeho krajiny do NATO, pri ukrajinskom prezidentovi rok nahradili bodky. / Zdroj: Twitter

Členské štáty vo Vilniuse zároveň súhlasili, že na obranu budú míňať každoročne najmenej dve percentá HDP. V roku 2014, po ruskej anexii Krymu, sa dohodli, že v priebehu desiatich rokov sa k dvom percentám priblížia. Doteraz túto métu dosiahlo iba 11 členských štátov.

Na tlačovej konferencii sa Stoltenberg venoval aj Číne, ktorá sa podľa neho čoraz výraznejšie stavia voči medzinárodnému poriadku založenému na pravidlách. Okrem iného odmieta odsúdiť ruskú vojenskú agresiu na Ukrajine, pričom zároveň posilňuje svoje vojenské kapacity vrátane modernizácie svojho jadrového arzenálu. To sa podľa Stoltenberga deje netransparentne – aj preto sa členovia Aliancie vo Vilniuse dohodli, že je potrebné sa „brániť pred týmto nátlakovým správaním sa Číny“.

stoltenberg Čítajte viac Lídri NATO schválili plán obrany proti Rusku, vyžaduje zvýšené investície
19 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Jens Stoltenberg #vojna na Ukrajine #summit NATO