Kremeľ zúri kvôli dronovým útokom na Moskvu. Hrozí opäť tvrdou odvetou

Rusko tvrdí, že útoky dronov v centre Moskvy a na Ruskom anektovanom Kryme by mohli byť dôvodom na tvrdú reakciu. Ruské ministerstvo zahraničných vecí to vyhlásilo po týždni masívneho ruského ostreľovania juhoukrajinského mesta Odesa, informuje agentúra AFP.

24.07.2023 16:39
Rusko Kremeľ dron útok uarus Foto: ,
Tabuľa s upozornením o zákaze používania dronov sa nachádza na prázdnom Červenom námestí v Moskve, kde prebieha nácvik vojenskej prehliadky pri príležitosti Dňa víťazstva.
debata (96)

Vyhlásenie prichádza po tom, ako sa nemenovaný zdroj z ukrajinskej vojenskej rozviedky (HUR) uviedol, že za operáciu v Moskve, ktorú Rusko označilo za „teroristický útok kyjevského režimu“, je zodpovedná HUR podliehajúca ukrajinskému ministerstvu obrany.

Rusko, Moskva, vojna na Ukrajine, dronový útok Čítajte aj Kyjev: Útok na Moskvu bol 'špeciálnou operáciou'. Kremeľ nariadil ťažkú cenzúru

K zodpovednosti za dronový útok na Moskvu sa v mene Ukrajiny prihlásil aj ukrajinský minister pre digitálnu transformáciu Mychajlo Fedorov, ktorého rezort dohliada na plán obstarávania „armády bezpilotných lietadiel“. Podľa Fedorova budú nasledovať ďalšie údery, citovala z jeho vyhlásenia americká spravodajská televízia CNN.

Ukrajinské drony ničia ruské tanky
Video
Ukrajinské drony zničili tri ruské tanky pri Kurdjumivke v Doneckej oblasti. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

„To, čo sa stalo, považujeme za ďalšie použitie teroristických metód a zastrašovanie civilného obyvateľstva zo strany vojenského a politického vedenia Ukrajiny,“ konštatoval ruský rezort diplomacie s tým, že tieto útoky nemali z vojenského hľadiska žiadny zmysel.

Ruské ministerstvo vo svojom vyhlásení zdôraznilo, že „Ruská federácia si vyhradzuje právo prijať tvrdé odvetné opatrenia.“

ukrajina, dron, kyjev, šáhid Čítajte aj Útočili len dvesto metrov od hraníc NATO. Rusi zlikvidovali obilné prístavy na Dunaji

Ruská strana sa okrem toho obrátila na medzinárodné organizácie, aby k útoku dronov zaujali stanovisko.

Vo veci náletu dronov začal ruský Vyšetrovací výbor (Sledkom) trestné konanie. Úrady avizovali, že „všetci (za útok) zodpovední budú nájdení a potrestaní“.

Ruská armáda predtým v pondelok uviedla, že odrazila útok 17 ukrajinských bezpilotných lietadiel na objekty na Kryme, pričom nedošlo k žiadnym obetiam.

Ruské ministerstvo obrany spresnilo, že jednotkami elektronické boja bolo zneškodnených 14 ukrajinských dronov, pričom 11 z nich sa zrútilo do vôd Čierneho mora a ďalšie tri spadli na územie Krymského polostrova. Tri drony boli eliminované protivzdušnou obranou.

Úrady okupovaného Krymu uviedli, že tento útok zasiahol aj muničný sklad v okrese Džankoj. V súvislosti s tým sa začala evakuácia obyvateľstva žijúceho v okruhu päť kilometrov od miesta incidentu.

moskva Čítajte aj Drony nad Moskvou: Prekonali protivzdušnú obranu a leteli bez odhalenia, alebo štartovali z Ruska?

Pokiaľ ide o útok dronov na Moskvu, došlo k nemu v pondelok skoro ráno a dva drony zasiahli dve budovy. Jedna z nich sa nachádza v blízkosti komplexu ruského ministerstva obrany.

Ako informovala britská stanica BBC, trosky jedného dronu sa našli na ulici Komsomoľskij prospekt, druhý dron zasiahol budovu obchodného centra na Lichačovovej triede.

Ruské ministerstvo obrany zároveň tvrdí, že drony sa podarilo vyradiť z kurzu.

Hasiči pracujú v okolí budovy zničenej ruským...
Na videosnímke hasiči zasahujú  na mieste...
+4Na videosnímke hasiči zasahujú  na mieste...

Ide o tretí útok dronmi na Moskvu od začiatku mája a došlo k nemu po týždni masívneho ostreľovania juhoukrajinského prístavného mesta Odesa.

BBC dodala, že Kyjev zvyčajne nepriznáva zodpovednosť za údery na ruské územie. Pozorovatelia v súvislosti s najnovšími útokmi spochybňujú kvalitu ruskej protivzdušnej obrany a čudujú sa, ako sa pomerne veľké a hlučné bezpilotné lietadlá mohli opäť nerušene dostať do samotného centra ruského hlavného mesta.

96 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Kremeľ #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine #vojenské drony