Prítomnosť zástupcov z Pekingu a Moskvy na podujatí, kde KĽDR bez ostychu ukázala balistické rakety schopné niesť jadrové hlavice – ktoré Bezpečnostná rada OSN s podporou Ruska i Číny zakázala – je podľa Reuters v kontraste s predchádzajúcimi rokmi, keď sa obe krajiny snažili od jadrového programu Pchjongjangu dištancovať.
Severná Kórea dnes ukázala medzikontinentálne balistické rakety Hwasong-17 a Hwasong-18, napísala severokórejská štátna agentúra KCNA. Obe rakety majú podľa predpokladov dostatočný dolet na to, aby zasiahli ciele aj na východnom pobreží USA. Nad hlavami desiatok tisíc divákov preleteli aj nové útočné a špionážne drony, píšu severokórejské médiá.
Čítajte aj Moskva hľadá spojencov v KĽDR. Je to blízky a dlhoročný partner, povedal ŠojguNie je jasné, či k zhromaždeným davom civilistov a vojakom prehovoril aj severokórejský vodca, štátne médiá však podľa agentúry AP zhrnuli prejav severokórejského ministra obrany Kang Son-nama, ktorý sa ostro vymedzil proti Spojeným štátom.
Najnovšia ukážka vojenskej sily KĽDR prichádza v čase, keď je napätie na Kórejskom polostrove najvyššie za posledné roky. Severná Kórea v posledných mesiacoch rekordne navýšila testy zbraní, na čo vojenskými cvičeniami reagoval Soul s Washingtonom.
Čítajte aj Odpoveď pre KĽDR. USA a Južná Kórea nacvičujú obrovské vojenské manévre pre prípadný útokKĽDR tento rok na prehliadku pozvala ruskú a čínsku delegáciu prvýkrát od pandémie covidu-19. Podľa odborníkov agentúry AP sa Kim snaží vymaniť z diplomatickej izolácie a zviditeľniť svoje partnerstvo s autoritárskymi spojencami, aby čelil tlaku Spojených štátov.