Moskva straší obyvateľov biologickými zbraňami Ukrajincov. 'Tvoria ich USA v laboratóriách a cielia len na Rusov'

Do pestrej palety ruských dezinformácií v súvislosti s vojnou na Ukrajine pribudol k nacistom, ruskej sebaobrane či genocíde v Donbase ďalší cenný „úlovok“. Ruské ministerstvo najnovšie straší obyvateľov článkonožcami a hantavírusmi z Ukrajiny. Píše o tom ruská agentúra Interfax s odvolaním sa na veliteľa síl radiačnej, chemickej a biologickej ochrany Ozbrojených síl Ruskej federácie Igora Kirilova.

16.08.2023 13:02
propaganda, Rusko, Moskva, chlapec Foto: ,
Chlapec v Moskve nesie maketu zbrane počas pochodu na podporu proruských separatistov na juhovýchode Ukrajiny.
debata (99)

Podľa ruského ministerstva obrany Spojené štáty na Ukrajine pri vývoji biologických zbraní experimentujú v tajných laboratóriách s článkonožcami, hantavírusmi a krymsko-konžskou hemoragickou horúčkou.

'Mrazivé' video Európskej komisie
Video
Ruské rozprávky sú dnes iné. Píše ich priamo kremeľská propaganda. A ich účel nie je ľudí zabaviť, ale oklamať, upozorňuje žena, ktorá prepožičala hlas rozprávkovej Nastenke. Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku prináša návod, ako rozoznať klamstvá v súvislosti s vojnou na Ukrajine. Na boj proti dezinformačným trikom a putinovskej rétorike povolalo aj Nastenku.

„Zástupcovia inštitútu (infekčných chorôb americkej armády, pozn.) aktívne viedli na Ukrajine projekty pod krycími názvami UP-1 a UP-8. V rámci týchto projektov sa skúmala možnosť využitia článkonožcov na šírenie (baktérií) rickettsie, vírusu kliešťovej encefalitídy, ale aj pôvodcov konžsko-krymskej hemoragickej horúčky a hantavírusov,“ povedal Kirilov.

Mosquito Malaria Čítajte aj Chystajú na nás bojové komáre, tvrdí ruský generál. Odpoveďou majú byť biologické zbrane proti Anglosasom

Nie je to prvý raz, čo Kirilov urobil takéto vyhlásenia. V marci minulého roka tvrdil, že projekt UP-1 na štúdium rickettsie a vírusu kliešťovej encefalitídy u článkonožcov funguje na severozápade Ukrajiny. Vlani v júli zasa Kirilov rozprával o krymsko-konžskej hemoragickej horúčke s tým, že Nemecko údajne vykonalo na Ukrajine „skríning citlivosti miestneho obyvateľstva na krymsko-konžskú horúčku s cieľom odhaliť nové regionálne genotypy vírusu“.

„Projekty rezortu armády USA sú zamerané predovšetkým na štúdium potenciálnych pôvodcov biologických zbraní – antraxu, tularémie, koronavírusov, ako aj patogénov ekonomicky významných infekcií – patogénnej vtáčej chrípky, afrického moru ošípaných,“ uviedol Kirilov, ktorý v minulosti tvrdil, že USA počas projektu UP-2 údajne zaviedli systém diaľkového monitorovania výskytu tularémie a antraxu na „ukrajinských bioobjektoch“.

Serbia Russia Ukraine War Čítajte aj Nacisti v Kyjeve, biologické laboratóriá a Rusko ako 'raj na Zemi'. Moskva vydala nové učebnice dejepisu

„Je tu jasný trend… Z patogénov, ktoré spadajú do oblasti záujmu Pentagonu, napríklad COVID-19, vtáčia chrípka, africký mor ošípaných, sa v budúcnosti stanú pandémie a americké farmaceutické spoločnosti z nich budú profitovať,“ povedal Kirilov.

Taktiež povedal, že ruská armáda má spravodajské informácie, že globálny systém biologického dohľadu Pentagonu sa používa na zber patogénov. „Dokumenty získané počas špeciálnej vojenskej operácie svedčia o tom, že táto inštitúcia sa priamo podieľa na zbere nebezpečných patogénov v rôznych regiónoch sveta, testovaní neregistrovaných liekov, ako aj na realizácii programov dvojakého použitia, ktoré si objednalo americké ministerstvo obrany,“ povedal Kirilov. Poznamenal, že vypuknutie eboly v rokoch 2014 – 2016 v afrických štátoch Uganda, Keňa, Guinea a Libéria bolo spôsobené výrazným zvýšením prítomnosti zamestnancov amerického armádneho ústavu infekčných chorôb v týchto krajinách.

Putin nad mapou Čítajte aj Čo si Putin naozaj myslí o vojne? Pred domácimi priznáva, že mu ide o nové územia, tvrdí ruský politik

V súvislosti s údajnými biologickými laboratóriami na Ukrajine Kirilov poznamenal, že sú na 14 miestach po celej Ukrajine. Aby nebolo ruských dezinformácií málo, podľa Moskvy v týchto zariadeniach Američania vyvíjajú biologický materiál, ktorý by bol schopný zacieliť na rôzne etnické skupiny, a teda len na samotných Rusov.

99 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Rusko #vojna na Ukrajine #dezinformácia