Iniciátorom projektu bola nadácia na ochranu ruského kultúrneho dedičstva Viťaz, ale podporili ju aj vedenie a zamestnanci továrne Mikron.
„Ľudia vyjadrili túžbu vidieť pamätník Josifa Stalina každý deň, keď prídu do práce,“ zhrnul zástupca generálneho riaditeľa Vladimir Paršikov.
Pôvodne mal byť tento Stalinov pamätník nainštalovaný v meste Volgograd, ale z dôvodu negatívneho postoja regionálnych orgánov sa tento zámer nezrealizoval. Zvažovali sa aj možnosti jeho inštalácie v Moskovskej oblasti či vo Voroneži, ale ani tam s tým úrady nesúhlasili.
Po troch rokoch hľadania vhodného miesta napokon sochu v utorok osadili v meste Velikije Luki, ktoré je známe aj ako „Malý Stalingrad“ — na pamiatku prvého a strategicky dôležitého víťazstva v tzv. Veľkej vlasteneckej vojne.
V Kyjeve odstraňujú štátny znak bývalého Sovietskeho zväzu z pamätníka Matka Vlasť. Kladivo a kosák nahradí ukrajinský štátny znak – trojzubec. Matka Vlasť, ktorá sa neskôr premenuje na Matka Ukrajiny, je najvyššou sochou v Európe, pričom o 16 metrov prevyšuje aj americkú Sochu slobody. Bez podstavca je vysoká 62 metrov, s podstavcom 102 metrov. Cieľom je sochu zrenovovať pred 24. augustom, keď si bude Ukrajina pripomínať 32. výročie vyhlásenia nezávislosti.
Počas rokov Stalinovej vlády sa obeťami masových represií v Sovietskom zväze stali milióny ľudí. Po jeho smrti boli mnohí z prenasledovaných rehabilitovaní a objekty spojené so Stalinom, vrátane miest, premenované. Zbúrali sa vtedy aj pomníky venované Stalinovi.
Čítajte aj "Berija bol hrdina." Putin chváli Stalinovho krvavého kataV posledných rokoch však v mnohých ruských mestách znova osádzajú pomníky tomuto sovietskemu vodcovi a jeho busty. Len v tomto roku odhalili už dva takéto pamätníky.
Spravidla sú inštalované na súkromných pozemkoch, napríklad v areáloch sídiel krajských výborov komunistickej strany. Sú však aj na verejných miestach — napríklad vo Volgograde, bývalom Stalingrade, dodala RFE/RL.
Čítajte aj Stalinov holodomor na Ukrajine bol genocídou, uznali poslanci. Zelenskyj ďakuje