Rusi vybudovali v Poľsku sieť amatérskych špiónov. Poliaci operáciu prekazili

Ruské spravodajské agentúry vybudovali v Poľsku sieť amatérskych agentov, ktorí mali vykonávať rôzne operácie vrátane sabotáží alebo atentátov. Cieľom bolo narušiť tok západných zbraní cez Poľsko na Ukrajinu, ktoré sa už rok a pol bránia ruskej agresii. Poľské bezpečnostné zložky však plán prekazili.

18.08.2023 21:30
Poľsko, tank, prehliadka Foto: ,
Príslušníci poľskej armády počas vojenskej prehliadky vo Varšave 15. augusta 2023.
debata (47)

Napísal to v piatok denník The Washington Post na základe rozhovorov s viac ako desiatimi bezpečnostnými činiteľmi v Poľsku, na Ukrajine, v USA, a tiež s odvolaním sa na informácie z rôznych dokumentov alebo účtov podozrivých na sociálnych sieťach či výpovedí príbuzných zatknutých.

Začalo to začiatkom tohto roka, keď sa v online priestore začali objavovať záhadné ponuky práce, píše The Washington Post (WP). Úlohy boli podľa neho skôr podradné, napríklad vylepovanie letákov na verejných miestach. Mizerný bol tiež plat. Pre niektorých ľudí, vrátane hŕstky utečencov z východnej Ukrajiny, bol však prísľub rýchleho zárobku vraj lákavý. Čoskoro však zistili, že ich anonymný zamestnávateľ po nich chce prácu, ktorá zahŕňala šírenie proruskej propagandy.

polske BVP Borsuk Čítajte viac Poľská armáda ďalej posilňuje, nakúpi 2100 obrnených vozidiel troch typov

Tí, ktorí boli ochotní úlohy aj tak splniť, v priebehu niekoľkých týždňov dostali podľa poľských vyšetrovateľov za úlohu vykonávať prieskum poľských námorných prístavov, umiestňovať kamery pozdĺž železníc a ukrývať sledovacie zariadenie vo vojenských nákladoch. V marci prišli rozkazy vykoľajiť vlaky prevážajúce zbrane na Ukrajinu, píše denník. Vyšetrovatelia podľa neho tiež časom odhalili dôkazy o plánoch na podpaľačské útoky alebo atentáty.

Prezradili ich objektívy kamier

Amatérski agenti pracovali podľa poľskej kontrarozviedky AWB v bunkách, z nich každá mala vodcu, ktorý bol pre ruské spravodajské služby dôveryhodnou osobou. Regrúti boli platení v kryptomenách a bankovými prevodmi z nevysledova­teľných bankových účtov, uviedli činitelia.

A hoci USA aj Poľsko podnikli množstvo opatrení na odvrátenie prípadných útokov na dodávky zbraní, sabotážna skupina zostávala neodhalená, kým si náhodný okoloidúci nevšimol objektívy kamier vykúkajúcich zo stromov a kríkov pozdĺž dôležitého úseku železničnej trate a neoznámil nález úradom, píše The Washington Post.

Poľsko ukazuje svoju silu. Takto vyzerala pozvánka na veľkolepú prehliadku
Video

Vyšetrovatelia na základe údajov z kamery, mobilov a veží pre mobilné siete určili nielen dobu jej inštalácie, ale aj to, kto sa v tom čase nachádzal v okolí. Pri prehľadávaní ďalších úsekov trate postupne našli ďalšie kamery a počas niekoľkých dní zadržali podozrivého, ktorý im poskytol informácie o iných členoch skupiny, opisuje denník. Sledovanie, odpočúvanie a iné kroky viedli k odhaleniu ďalších členov a buniek.

Poľskí predstavitelia uviedli, že ich pôvodným plánom bolo sledovať sieť, aby sa dozvedeli viac o jej zámeroch a štruktúre velenia. Od tejto myšlienky však vraj museli upustiť po tom, ako zachytili správy, ktoré naznačovali, že sa už rozbehol plán s cieľom vykoľajiť dodávky zbraní.

Bezpečnostné zložky zadržali podľa The Washington Post niekoľko ľudí medzi ktorými je jeden Rus, traja Bielorusi a 12 ukrajinských utečencov, z ktorých väčšina podľa činiteľov síce pochádza z východoukra­jinských oblastí – tradične viac naklonených Moskve, no zároveň sa vraj zdá, že ich motivovali skôr peniaze ako ideológie.

Cieľ: Narušiť dodávku zbraní na Ukrajinu

Poľské úrady sa domnievajú, že tajomným zamestnávateľom bola v skutočnosti ruská vojenská rozviedka GRU a že zmarená operácia predstavovala najvážnejšiu ruskú hrozbu na území NATO od invázie Moskvy na Ukrajinu.

Podľa poľských aj západných bezpečnostných činiteľov bolo cieľom Moskvy narušiť tok zbraní cez Poľsko, ktorý predstavuje viac ako 80 percent vojenskej techniky dodávanej na Ukrajinu. Tento masívny prísun zbraní zmenil priebeh vojny a Rusko – ako sa zdá – ho zastaviť nevie, píše denník.

vojenska prehliadka varsava Blasczczak Čítajte viac Poľsko ukazuje silu. Najväčšia vojenská prehliadka od konca studenej vojny

Namiesto toho sa tento prípad podľa neho stal ďalšou ranou pre ruské spravodajské služby, ktorých niekdajšie nepodložené odhady ohľadom ľahkého zvrhnutia vlády v Kyjeve ovplyvnili plán invázie a ich kedysi rozsiahle siete po celej Európe narušilo vyhostenie a zatýkanie.

Keďže Rusko sa nemohlo – alebo nechcelo – spoliehať na svojich vlastných spravodajských dôstojníkov, zostavilo tím amatérov, píše denník a upozorňuje na vysokú mieru improvizácie a „zúfalstva“ zo strany ruských spravodajských služieb, ktoré podľa neho čelia obrovskému tlaku.

Hrozba ale zostáva, povedal však nemenovaný vyšetrovateľ z kontrarozviedky ABW. Ruské spravodajské služby sú podľa neho v Poľsku stále aktívne a „pokúsia sa odstrániť chyby, ktorých sa dopustili.“

Poľská armáda / Poľskí vojaci / Poľský vojak / Čítajte viac Rusi posilňujú hranice, boja sa Poľska. Tí zas presúvajú vojakov k Bielorusku
47 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Rusko #špionáž #vojna na Ukrajine