„Vyzývame americkú stranu, aby sa riadila princípom jednej Číny…ukončila americko-taiwanskú vojenskú spoluprácu a prestala vyzbrojovať Taiwan, inak ju z čínskej strany čaká rázna odplata,“ povedala na dnešnej tlačovej konferencii hovorkyňa čínskej diplomacie Mao Ning.
Čínska invázia? Taiwan si precvičil obranu.
Čítajte viac Prezident USA schválil vojenskú pomoc Taiwanu, dosiahne až 345 miliónov USDPodľa hovorkyne sa pobočka spoločnosti Lockheed Martin sídliaca v štáte Missouri v auguste priamo podieľala na predaji zbraní Taiwanu. Firma Northrop Grumman sa zúčastnila predaja zbraní na Taiwan opakovane, dodala hovorkyňa.
Peking podobné sankcie uvalil na americké spoločnosti kvôli predaju zbraní na Taiwan v minulých rokoch mnohokrát. Podľa agentúr nie je pritom jasné, aký vplyv takéto sankcie majú. Spojené štáty zakazujú väčšinu predaja zbrojných technológií do Číny, niektorí vojenskí dodávatelia ale zaisťujú aj civilné zákazky v leteckom a kozmickom priemysle a v ďalších oblastiach. Biely dom v minulosti označil tieto sankcie za symbolické.
Čína vníma Taiwan ako svoje územie, hoci ostrov funguje desiatky rokov de facto nezávisle. Spojené štáty podobne ako väčšina krajín nemajú s Taiwanom formálne diplomatické vzťahy, ale sú jeho najdôležitejším medzinárodným spojencom a hlavným dodávateľom zbraní.
Čítajte viac Trójsky kôň Pekingu? Taiwanské súostrovie plánuje most do Číny