Kosovský premiér obvinil z eskalácie násilia srbský gang napojený na vládu

Kosovský premiér Albin Kurti v pondelok vyhlásil, že za septembrovú eskaláciu násilia na severe Kosova môže zločinecká skupina zo severného Srbska napojená na tamojšiu vládu, informuje TASR podľa správy agentúry AP.

23.10.2023 23:10
Kosovo, Srbsko Foto: ,
Príslušníci špeciálnej zásahovej jednotky kosovskej polície eskortujú z budovy súdu jedného zo zatknutých srbských ozbrojencov po nedeľňajšej prestrelke s kosovskou políciou v hlavnom meste Priština 26. septembra 2023.
debata

Podľa Kurtiho je hlavou skupiny známej ako Klan z Nového Sadu srbský minister obrany Miloš Vučevič a údajne je naň napojený aj srbský prezident Aleksandar Vučič. Kurti svoje tvrdenia nepodporil dôkazmi ani ich ďalej nekonkretizoval, no údajný gang označil za „polovojenskú teroristickú skupinu“.

Belehrad všetky tvrdenia promptne dementoval. Srbské ministerstvo obrany vyhlásilo, že „absolútne odmieta odporné a nehanebné lži, ktoré Kurti šíri“. Zároveň vyzvalo medzinárodné spoločenstvo, aby zastavilo „výbušnú a špinavú“ kampaň vedúcich kosovských predstaviteľov.

Kosovo srbsko Čítajte viac Balkánu hrozí nová vojna, tvrdí kosovská ministerka zahraničia: Vučiča zastavia len sankcie

Napätie medzi Srbskom a Kosovom prudko narástlo 24. septembra, keď sa približne 30 ťažko ozbrojených Srbov zabarikádovalo v pravoslávnom kláštore na severe Kosova. Incident prerástol do celodennej prestrelky, pri ktorej zahynul jeden policajt a traja ozbrojenci.

Situáciu sa snažia upokojiť Európska únia aj Severoatlantická aliancia. Kosovo vyzvalo EÚ na uvalenie sankcií na Srbsko a žiadalo posilnenie bezpečnosti. NATO posilnilo svoju mierovú misiu KFOR v Kosove na takmer 5 000 vojakov.

Septembrové násilnosti boli najhoršími od jednostranného vyhlásenia nezávislosti Kosovom v roku 2008. Srbsko ju neuznáva a Kosovo naďalej považuje za svoju provinciu. Belehrad a Priština spolu bojujú už niekoľko desaťročí, počas vojny v rokoch 1998 – 1999 zahynulo viac než 10 000 ľudí, väčšinou kosovských Albáncov.

kosovo Čítajte viac Lajčák vyzval Kosovo a Srbsko na pokračovanie v dialógu
debata chyba
Viac na túto tému: #Srbsko #Kosovo #Albin Kurti