Lajčák nečakane pricestoval do Kosova. Črtá sa dohoda medzi Prištinou a Belehradom?

Osobitný predstaviteľ Európskej Únie pre dialóg medzi Srbskom a Kosovom Miroslav Lajčák začal v pondelok neočakávanú dvojdňovú návštevu Kosova, aby rokoval s tamojšími lídrami o ďalších krokoch pri rokovaniach o normalizácii vzťahov so Srbskom.

07.11.2023 07:52
lajčák Foto: ,
Osobitný predstaviteľ Európskej Únie pre dialóg medzi Srbskom a Kosovom Miroslav Lajčák
debata (5)

Lajčák sa v Kosove stretol s podpredsedom vlády Besnikom Bislimim, ktorý je zároveň hlavným vyjednávačom Kosova v rokovaniach so Srbskom.

Táto návšteva nadväzuje na nedávne stretnutie predstaviteľov Kosova a Srbska s európskymi lídrami v Bruseli a "na potrebu úplnej bezodkladnej a bezpodmienečnej implementácie Dohody o ceste k normalizácii, " uviedol Lajčák na sociálnej sieti X.

Počas návštevy Kosova sa tento osobitný predstaviteľ EÚ plánuje stretnúť aj s kosovským premiérom Albinom Kurtim.

Rokovania o normalizácii vzťahov Kosova so Srbskom, od ktorého sa Kosovo odtrhlo v roku 2008, neprinášajú pokrok. Obe krajiny totiž odmietli koncom októbra v Bruseli pristúpiť na kompromis a podpísať dohodu, ktorú dosiahli vo februári.

Srbsko aj Kosovo chcú vstúpiť do Európskej únie. Šéf európskej diplomacie Josep Borrell ich však upozornil, že odmietanie kompromisu by mohlo ohroziť ich šance na vstup do EÚ.

Kosovo, Srbsko Čítajte viac Kosovský premiér obvinil z eskalácie násilia srbský gang napojený na vládu

Európska únia i Spojené štáty naliehajú na Kosovo i Srbsko, aby implementovali dohody, ktoré srbský prezident Aleksandar Vučič a Kurti dosiahli vo februári a marci. Vučič a Kurti si však navzájom neveria a ani jeden z nich nechce ustúpiť ako prvý, kým nemá záruku, že druhú strana ustúpi taktiež.

Vučič dal pritom jasne najavo, že Srbsko neuzná nezávislosť Kosova ani jeho členstvo v Organizácii Spojených národov.

EÚ a USA tiež naliehajú na Kosovo, aby povolilo vytvorenie združenia samospráv, kde je väčšinovo zastúpené srbské obyvateľstvo. Tie majú koordinovať činnosti v oblasti vzdelávania, zdravotníctva, územného plánovania a hospodárskeho rozvoja na severe Kosova, kde žijú prevažne etnickí Srbi. Kurti sa však obáva, že takéto združenie by bolo krokom k vytvoreniu malého srbského štátu s rozsiahlou autonómiou.

Napätie medzi Srbskom a Kosovom sa vystupňovalo koncom septembra, keď na severe Kosova prišlo k prestrelke medzi srbskými ozbrojencami a kosovskou políciou, pri ktorej prišli o život štyria ľudia.

kosovo Čítajte viac Lajčák vyzval Kosovo a Srbsko na pokračovanie v dialógu
5 debata chyba
Viac na túto tému: #Srbsko #Kosovo #Miroslav Lajčák