Oznámenie o severokórejskej skúške motora prišlo v deň, keď Južná Kórea a Spojené štáty usporiadali spoločné vzdušné cvičenie, na ktorom sa zúčastnil aj americký bombardér B-52. Podľa juhokórejského ministerstva obrany boli manévre demonštrácií sily zamerané na Pchjongjang, ktorý rozvojom svojho programu jadrových zbraní a balistických rakiet porušuje rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN.
„Test motora poskytol záruku urýchlenia vývoja nového typu rakiet stredného doletu,“ uviedla severokórejská oficiálna tlačová agentúra KCNA.
Severná Kórea sa snaží pracovať na výrobe väčšieho množstva rakiet na tuhé palivo, ktoré sa ľahšie skladujú aj prepravujú. Navyše ich možno odpáliť takmer bez varovania alebo času na prípravu, poznamenala agentúra Reuters. Tento rok KĽDR podľa Reuters otestovala svoju prvú medzikontinentálnu balistickú raketu na tuhé palivo.
Čítajte aj Severokórejský denník: KĽDR vybudovala najsilnejší jadrový arzenál na sveteJužná Kórea a Spojené štáty tiež už skôr obvinili KĽDR z dodávok vojenského materiálu Rusku pre jeho vojnu na Ukrajine a Moskvu z poskytovania vojenskej technologickej podpory Pchjongjangu, čo obe krajiny popreli.
V utorok do Severnej Kórey pricestovala ruská delegácia na čele s ministrom ekológie a prírodných zdrojov Kozlovom. Kozlov uviedol, že Rusko si želá rozvíjať tesnú spoluprácu s KĽDR na základe dohôd uzatvorených na septembrovej schôdzke ruského prezidenta Vladimira Putina a severokórejského vodcu Kim Čong-una na ruskom Ďalekom východe. Vyhlásil tiež, že bol uistený o severokórejskej plnej podpore Ruska v regionálnych i medzinárodných otázkach.
Čítajte aj Trpké spojenectvo. Hackeri z KĽDR špehovali ruské tajné zbrane. Rusi sa omylom sami priznaliDo Petrohradu naopak v utorok odcestovala severokórejská delegácia vedená ministrom kultúry, napísala agentúra Reuters.