Podľa nemenovaných zdrojov portálu Vjorstka z federálnych i regionálnych úradov Kremeľ regiónom radí, aby protesty „hasili peniazmi“. Úradníci majú urobiť čo najviac pre to, aby príbuzní mobilizovaných dostali čo najrýchlejšie všetky peniaze, na ktoré majú nárok.
Podľa týchto zdrojov si je Kremeľ vedomý, že príbuzní sú často nespokojní s podmienkami, v ktorých ruskí vojaci žijú. Pracovníci prezidentskej administratívy sa ale domnievajú, že „ženy nečakajú ani tak na návrat svojich manželov, ako skôr na ich karty s výplatou,“ citoval portál vyjadrenie jedného zo zdrojov.
Čítajte aj Rusko nechce mobilizáciu pred prezidentskými voľbami, verbuje preto cudzincov a migrujúcich pracovníkovSpravodajský server The Mosckow Times s odvolaním sa na zistenia denníka Kommersant napísal, že Kremeľ nedávno usporiadal seminár pre predstaviteľov regionálnych volebných komisií a vicegubernátorov o hlavných problémoch, ktoré by mohli destabilizovať situáciu v Rusku, a narušiť tak hladký priebeh predvolebnej kampane. Ako o jednom z možných rizík sa na seminári hovorilo o nespokojnosti žien, ktorých blízki sa zúčastňujú bojov na Ukrajine. Počas akcie zaznelo odporúčanie, aby úradníci boli s týmito ženami v kontakte a počúvali ich problémy.
Čítajte aj Potrava pre delá. Životnosť ruských mobilizovaných? Ani nie päť mesiacovHlavnou požiadavkou protestujúcich je návrat mužov z frontu. Ženám Rusov povolaných do zbrane sa totiž nepáči, že služba v armáde nie je pri mobilizovaných časovo ohraničená, a nezamávajú sa im vyhliadky, že ich manželia alebo partneri budú na Ukrajine do časovo nijako neurčeného konca vojny, uviedla ruská redakcia BBC.
Ruské úrady nezriedka demonštrácie zakazujú. Napríklad v Krasnojarskom kraji na Sibíri tento mesiac nezískala povolenie demonštrácia žien, ktoré hodlali požadovať návrat ruských vojakov. Úrady pritom argumentovali nebezpečenstvom šírenia covidu-19, hoci Svetová zdravotnícka organizácia už v máji odvolala globálny stav zdravotnej núdze spôsobený covidom.