Kremeľ umlčuje protesty žien vojakov, vyzývajú na návrat mužov. Ohrozujú Putinovu kampaň

Kremeľ žiada ruských regionálnych úradníkov, aby sa maximálne snažili umlčať demonštrácie, ktorých sa zúčastňujú príbuzní mužov mobilizovaných do bojov na Ukrajine. Povedali to ruské nezávislé portály Vjorstka a The Moscow Times. Protesty podľa nich budí v Kremli znepokojenie najmä kvôli prezidentským voľbám v nadchádzajúcom roku, v ktorých bude súčasný prezident Vladimir Putin podľa očakávania usilovať o čo najlepší výsledok.

23.11.2023 16:00
debata (76)

Podľa nemenovaných zdrojov portálu Vjorstka z federálnych i regionálnych úradov Kremeľ regiónom radí, aby protesty „hasili peniazmi“. Úradníci majú urobiť čo najviac pre to, aby príbuzní mobilizovaných dostali čo najrýchlejšie všetky peniaze, na ktoré majú nárok.

Presný zásah Ukrajincov: po ruskej húfnici zostal len hríb ohňa a dymu
Video
Ukrajinci si "vychutnali" ruskú húfnicu 2S19 Msta-S. Zostal po nej len hríb. Z ohňa a dymu. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Podľa týchto zdrojov si je Kremeľ vedomý, že príbuzní sú často nespokojní s podmienkami, v ktorých ruskí vojaci žijú. Pracovníci prezidentskej administratívy sa ale domnievajú, že „ženy nečakajú ani tak na návrat svojich manželov, ako skôr na ich karty s výplatou,“ citoval portál vyjadrenie jedného zo zdrojov.

Vladimir Putin Čítajte aj Rusko nechce mobilizáciu pred prezidentskými voľbami, verbuje preto cudzincov a migrujúcich pracovníkov

Spravodajský server The Mosckow Times s odvolaním sa na zistenia denníka Kommersant napísal, že Kremeľ nedávno usporiadal seminár pre predstaviteľov regionálnych volebných komisií a vicegubernátorov o hlavných problémoch, ktoré by mohli destabilizovať situáciu v Rusku, a narušiť tak hladký priebeh predvolebnej kampane. Ako o jednom z možných rizík sa na seminári hovorilo o nespokojnosti žien, ktorých blízki sa zúčastňujú bojov na Ukrajine. Počas akcie zaznelo odporúčanie, aby úradníci boli s týmito ženami v kontakte a počúvali ich problémy.

ruskí vojaci Čítajte aj Potrava pre delá. Životnosť ruských mobilizovaných? Ani nie päť mesiacov

Hlavnou požiadavkou protestujúcich je návrat mužov z frontu. Ženám Rusov povolaných do zbrane sa totiž nepáči, že služba v armáde nie je pri mobilizovaných časovo ohraničená, a nezamávajú sa im vyhliadky, že ich manželia alebo partneri budú na Ukrajine do časovo nijako neurčeného konca vojny, uviedla ruská redakcia BBC.

Ruské úrady nezriedka demonštrácie zakazujú. Napríklad v Krasnojarskom kraji na Sibíri tento mesiac nezískala povolenie demonštrácia žien, ktoré hodlali požadovať návrat ruských vojakov. Úrady pritom argumentovali nebezpečenstvom šírenia covidu-19, hoci Svetová zdravotnícka organizácia už v máji odvolala globálny stav zdravotnej núdze spôsobený covidom.

76 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Rusko #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine #putinova mobilizácia