Putin hrozí Fínom. Jeho slová naznačujú vojnu proti NATO, tvrdia experti

Šéf Kremľa Vladimir Putin "pohrozil Fínsku" a pripravuje sa na "potenciálnu rozsiahlu budúcu vojnu proti NATO," uviedol v súvislosti s Putinovým nedeľňajším interview pre ruskú štátnu televíznu Rossija 1 Americký inštitút pre štúdium vojny (ISW). TASR informuje na základe správy stanice Sky News.

18.12.2023 12:41
debata (189)

Ruský prezident svoju skrytú hrozbu vyslovil v rámci vyjadrení, ktorými sa vraj snažil rozptýliť obavy z možnej ruskej hrozby pre Severoatlantickú alianciu.

Putin na tlačovke spomenul Fica a Orbána
Video
Zdroj: ta3

Podľa ISW sa Putin v rámci interview usilovať poprieť reálnosť varovania amerického prezidenta Joea Bidena, že Rusko v prípade svojho víťazstva vo vojne na Ukrajine napadne niektorý z členských štátov NATO.

Svoje vyjadrenia Putin doplnil obvinením, že krajiny NATO vyvolali konflikt medzi Ruskom a Fínskom a „zatiahli“ Fínsko do Aliancie, cituje Sky News.

Fíni nacvičujú pouličné boje. Takto sa pripravovali do NATO
Video
Fínsko bolo doteraz krajinou, ktorá sa neviazala na žiadne vojenské bloky. No ruská vojna proti Ukrajine, ktorú Moskva začala 24. mája, všetko zmenila. Fínsko si spoločne so Švédskom podalo 18. mája prihlášku do NATO. No krajina už teraz vydáva na obranu viac ako dve percentá HDP. Pozrite si ukážku z vojenského cvičenia Sapeli (Šabľa), počas ktorého fínska armáda nacvičovala aj boje v mestských častiach.

„Putin uviedol, že s Fínskom ‚budú problémy‘ a pristúpenie Fínska do NATO podnietilo ruských predstaviteľov, aby začali formovať Leningradský vojenský okruh a sústreďovať vojenské jednotky na severozápade Ruska,“ uvádza ISW.

Putin, Kremeľ, Rusko, vojna na Ukrajine, Moskva Čítajte aj Ľutujem, Vladimir, ale sám si si na vine. Putin si za rozšírenie NATO môže sám, odkázala Clintonová

Inštitút ďalej vysvetľuje, že Rusko v súčasnosti prerozdeľuje Západný vojenský okruh, pričom znovuvytvára Leningradský a Moskovský vojenský okruh. Tento krok je súčasťou dlhodobého reštrukturali­začného a expanzívneho úsilia, ktorého cieľom je „pripraviť Rusko na potenciálnu budúcu rozsiahlu konvenčnú vojnu proti NATO“, upozorňuje inštitút.

Obraz ruského imperátora Alexandra III na...
Ruský prezident Vladimir Putin v strede a...
+9Novopostavená jadrová ponorka Cár Alexander III...

Západný vojenský okruh je zodpovedný za ochranu oblastí Ruska ležiacich pri hraniciach s členskými štátmi NATO Litvou, Lotyšskom, Estónskom a Fínskom, ale veľká časť jeho síl sa zapojila do bojov na Ukrajine, kde utrpela značné straty.

Vladimir Putin, Rusko, Moskva, Čítajte aj Putin: Mier bude, keď dosiahneme svoje ciele. Reagoval na Fica a Orbána

Obnova Leningradského a Moskovského vojenského okruhu má podľa inštitútu pravdepodobne vyvážiť operačné požiadavky spojené s vojnou na Ukrajine so zaisťovaním pozícií pozdĺž ruských hraníc s NATO.

Putinovo zdôvodnenie vytvorenia leningradského okruhu, ktorý bude zodpovedný za oblasť hraničiacu s Fínskom, Švédskom a Arktídou, naznačuje, že tento krok vníma ako vojenskú odpoveď na problémy vyvolané už zrealizovaným, alebo budúcim členstvom škandinávskych krajín v Aliancii, uzatvára ISW.

Stoltenberg Fico1 Čítajte aj Vyhrá Rusko, keď všetci urobia Ukrajine to, čo Slovensko? Odpovedá šéf NATO

Fínsko sa spolu so Švédskom rozhodli ukončiť svoju dlhotrvajúcu politiku vojenskej neutrality a požiadali o vstup do Severoatlantickej aliancie po tom, čo Rusko vlani vo februári podniklo inváziu na Ukrajinu. Fínsko sa k Aliancii oficiálne pripojilo v apríli 2023. Ratifikáciu švédskej žiadosti o vstup do NATO naďalej odkladajú Turecko a Maďarsko.

189 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #Vladimir Putin #vojna na Ukrajine #Severoatlantická aliancia #ISW