„Musíme urobiť dôležité kroky a ja sľubujem, že budem pokračovať, ak mi dáte znova dôveru,“ povedala Sanduová, keď ohlásila, že sa bude uchádzať o druhý prezidentský mandát. Voľby by sa mali uskutočniť v novembri či decembri budúceho roka, presný dátum určí parlament.
Sanduová je priaznivcom zbližovania Moldavska s Európskou úniou. EÚ na decembrovom summite rozhodla, že začne prístupové rozhovory s Moldavskom a Ukrajinou. Sanduová tiež oznámila, že vyzve parlament, aby na jeseň zvolal referendum o tom, či sa má Moldavsko ďalej približovať únii. „Naše miesto je v európskej rodine a je nutné, aby sa celá krajina vyslovila, akou cestou sa má Moldavsko vydať,“ uviedla Sanduová.
Čítajte aj Má Rusko šancu, aby v Moldavsku pripravilo puč? Odpovedá expertBývalá ekonomická expertka Svetovej banky Sanduová v prezidentskej voľbe v roku 2020 porazila vtedajšieho prezidenta Igora Dodona, ktorý bol zástancom orientácie Moldavska na Moskvu. Sanduová odsúdila ruskú inváziu na Ukrajinu. Vo februári potom oznámila, že Moskva chystá vykonať v krajine násilný prevrat.
Čítajte aj Prístupové rokovania s Ukrajinou sa môžu začať. Gruzínsko má mať status kandidáta do EÚVzťahy Kišiňova a Moskvy sú napäté aj kvôli prítomnosti ruských vojakov v Podnestersku. Medzinárodne neuznané Podnestersko má zhruba 470 000 obyvateľov a leží na hranici s juhozápadnou Ukrajinou neďaleko čiernomorského prístavu Odesa. Od Moldavska sa odtrhlo po rozpade Sovietskeho zväzu na začiatku 90. rokov, keď separatistami aktívne podporili ruskí vojaci. Dodnes je v regióne rozmiestnených asi 1500 ruských vojakov, ktorých Moskva označuje za mierové jednotky.