Čaputová v Stanforde: Totalitu postavili na lži, demokracia musí byť postavená na pravde

Totalita bola postavená na lži, demokracia musí byť postavená na pravde. Demokratický režim je však ohrozený, a to nielen na Slovensku. Vo svojom príhovore na Stanfordskej univerzite v USA to v piatok uviedla prezidentka Zuzana Čaputová.

02.02.2024 23:47
Zuzana Čaputová / Stanford / Foto: ,
Prezidentka Zuzana Čaputová počas príhovoru na Stanfordskej univerzite v Stanforde v Kalifornii 2. februára 2024
debata (179)

Posledné krízy sú podľa prezidentky skúškou pre každú demokratickú vládu. Mnohí voliči začali spochybňovať nielen kompetencie svojich lídrov, ale aj samotný systém.

Populisti a extrémisti rýchlo na túto vlnu naskočili a obviňovali demokraciu, že nedokázala ochrániť ľudí, opísala. „V niektorých európskych krajinách sú teraz vo vláde. Otvorene útočia nielen na svojich politických oponentov, ale aj na samotnú liberálnu demokraciu,“ upozornila Čaputová. Doplnila, že útočia aj na právny štát, deľbu moci a slobodu médií.

Video
Čaputová: Slovensko je v USA rešpektovanou krajinou

Všetko sa to podľa slovenskej hlavy štátu deje v čase, keď demokracie zažívajú obrovský nárast polarizácie umocnený rozmachom sociálnych médií. „Tieto platformy sa stali obľúbenou ukážkou extrémistov na šírenie ich klamstiev a manipulácií. V niektorých ohľadoch sú ich obchodné modely podobné: obaja žijú zo zneužívania tých najnižších ľudských emócií. A funguje to,“ podotkla.

Prezidentka Zuzana Čaputová počas príhovoru na...
Prezidentka Zuzana Čaputová počas otvorenia...
+10Prezidentka Zuzana Čaputová (uprostred) počas...

Krajiny podľa Čaputovej ignorovali, že v digitálnom priestore sa sloboda prejavu otvorene zneužíva na šírenie klamstiev a paniky, na ohrozovanie verejného zdravia či podkopávanie práv iných. Taktiež aj to, že nedemokratické režimy to aktívne podporujú, aby oslabili Západ.

„Západ ešte úplne nepochopil, že piliere demokracie, ako je sloboda prejavu, sa využívajú na útoky alebo zničenie samotnej demokracie,“ povedala prezidentka. Podotkla, že môže trvať len jeden volebný cyklus, kým demokratickí lídri skončia v menšine. Je to podľa Čaputovej skutočnou hrozbou pre voľby konajúce sa tento rok v mnohých krajinách.

Zároveň poukázala na to, že mladšie demokracie, ako je Slovensko, sú ešte zraniteľnejšie. „Nie je to len o tom, že demokracia je mladá, ale je aj bez hlbokých koreňov. Tri a pol desaťročia od pádu komunizmu bolo najdlhším obdobím politickej slobody v histórii môjho ľudu. Demokracia sa tam dá oveľa ľahšie vykoreniť ako v krajinách, ktoré si ju užívajú po stáročia,“ tvrdí Čaputová.

Video
Čaputová v Kanade, stretla sa s Trudeauom

Nádejou do budúcnosti sú pre Čaputovú ľudia. „Kvalita demokracie závisí od toho, kto sme ako občania, a od hodnôt, ktoré vyznávame. Občianska spoločnosť sa za tri desaťročia našej samostatnosti stala najsilnejším opevnením demokracie na Slovensku, ale aj inde v strednej a východnej Európe,“ uviedla.

Skonštatovala, že občianska spoločnosť chápe, že demokracia nie je jednorazový úspech. „Chápu to ako nikdy nekončiaci proces sebazdokonaľovania, ktorý sa uplatňuje v našom každodennom živote, komunitách, kostoloch alebo úradoch,“ podotkla hlava štátu.

Doplnila, že verejná mobilizácia občianskej spoločnosti, každodenné pestovanie demokratických hodnôt v komunitách ju napĺňa optimizmom. Verí, že bez ohľadu na tlaky demokracia v strednej a východnej Európe zostane.

USA SR prezidentka Čaputová návšteva San Francisco Čítajte viac Čaputová sa presunula do San Francisca, radnicu vysvietia v národných farbách

Biznis fórum a dialóg medzi SR a USA

Prezidentka Čaputová v Stanforde tiež uviedla, že biznis fórum medzi podnikateľmi zo Slovenska a USA by mohlo posilniť slovensko-americký dialóg a partnerstvo. Spoločným cieľom je prejsť zelenou transformáciou.

Za uplynulých päť rokov čelil svet mnohým krízam ako pandémia, ruská invázia na Ukrajinu, energetická kríza, inflácia a klimatická kríza.

Video
Čaputová: S Kanadou sme blízkymi partnermi a spojencami
Zuzana Čaputová Čítajte viac Čaputová v Toronte: Globálnym výzvam nemožno čeliť bez zapojenia súkromného sektora

Na zvládnutie týchto výziev musia vlády podľa Čaputovej myslieť a konať inak. „Som rada, že súkromný sektor už ponúkol mnohé riešenia týchto kríz. Od riešení obnoviteľnej energie až po ekologické výrobné procesy, naše spoločné úsilie nás môže priviesť na zdravšiu cestu,“ podotkla hlava štátu s tým, že spoločné úsilie zahŕňa ochranu planéty pre budúce generácie.

Vlády podľa nej môžu pomôcť vytvárať príležitosti a podmienky pre úspech. „Do roku 2026 bude Slovensko investovať takmer štyri miliardy amerických dolárov do plánu obnovy na podporu zelenej a digitálnej transformácie a nových technológií. V nasledujúcich šiestich rokoch zvýšime verejné financie výskumu, vývoja a inovácií o 14 percent ročne,“ priblížila Čaputová. Považuje to za obrovskú príležitosť pre slovenských aj medzinárodných partnerov.

Zuzana Čaputová / Justin Trudeau / Čítajte viac Po vyše 20 rokoch zavítala slovenská hlava štátu do Kanady. Čaputová sa stretla s premiérom Trudeauom
179 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #USA #Zuzana Čaputová