Severania ukazujú silu: Začalo sa rozsiahle vojenské cvičenie u najnovších spojencov NATO. Moskva reaguje

Severoatlantická aliancia (NATO) začala rozsiahle vojenské cvičenia Nordic Response 24, ktoré budú trvať takmer dva týždne a budú sa zameriavať na obranu nového, rozšíreného územia aliancie na severe Európy.

04.03.2024 12:30
debata (5)
Rusko sa sťažuje na Vytrvalého obrancu NATO
Video
Manévre NATO Steadfast Defender 2024 (Vytrvalý obranca) sú najväčším cvičením Severoatlantickej aliancie za desaťročia. / Zdroj: NATO

Tieto cvičenia sa budú konať pod nórskym velením v severných oblastiach Fínska, Nórska a Švédska a zúčastní sa na nich vyše 20 000 vojakov z viacerých krajín. Účastníkom je aj Fínsko, ktoré do NATO vstúpilo vlani, a prítomné je prvýkrát ako členská krajina.

Ďalšími účastníckymi krajinami na cvičení, ktoré bude trvať do 15. marca, sú Belgicko, Británia, Dánsko, Francúzsko, Holandsko, Kanada, Nemecko, Nórsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko a USA.

Švédsko, NATO Čítajte aj NATO verzus Rusko – 2:0. Švédsko má stíhačky i ponorky a Moskvu pokladá za hrozbu

„Cvičenia potvrdia operačnú spôsobilosť NATO, jeho súdržnosť a odhodlanie brániť celé územie Aliancie,“ uviedla fínska armáda vo vyhlásení. Budú zahŕňať aj vzdušný priestor a námorné oblasti.

Cvičenia Nordic Response 24 sú súčasťou rozsiahlejších manévrov NATO Steadfast Defender, ktoré sa konajú od januára do mája tohto roka. Fínska armáda ich označila za najdôležitejšie cvičenia NATO za posledné desaťročia.

Rusko sleduje stíhačky, tanky, ponorky i lietadlá NATO. Vytrvalý obranca pokračuje
Video
Cvičenie Severoatlantickej aliancie Steadfast Defender 2024 (Vytrvalý obranca) je najväčšie od studenej vojny. / Zdroj: NATO

Program Steadfast Defender 24 je navrhnutý tak, aby simuloval reakciu NATO na útok. Manévre pozostávajú zo série na seba nadväzujúcich cvičení, ktoré sa konajú v lokalitách od Severnej Ameriky po východné krídlo NATO. Zúčastňuje sa na nich viac než 90.000 vojakov zo všetkých 31 členských krajín NATO a zo Švédska.

Certifikačné cvičenie NATO Strong Cohesion 2022...
Certifikačné cvičenie NATO Strong Cohesion 2022...
+7Certifikačné cvičenie NATO Strong Cohesion 2022...

Rusko monitoruje prebiehajúce cvičenie NATO Nordic Response 24, uviedol zástupca šéfa ruského ministerstva zahraničných vecí Alexander Gruško. Vojenské manévre aliancie označil za provokatívne, píše portál Kommersant.

„Veríme, že tieto cvičenia sú demonštratívne provokatívne. Akékoľvek cvičenia, najmä v geografickej blízkosti kontaktnej línie, zvyšujú riziko vojenských incidentov,“ povedal Gruško. Oznámil, že Ruská federácia prijala všetky potrebné opatrenia „z hľadiska zabezpečenia obranyschopnosti Ruskej federácie“.

DN - Russia Putin Čítajte aj Putin hrozí Fínom. Jeho slová naznačujú vojnu proti NATO, tvrdia experti

Vzťahy medzi Moskvou a Helsinkami sa zhoršili po invázii Ruska na Ukrajinu koncom februára 2022, čo donútilo Fínsko vzdať sa desaťročia trvajúcej vojenskej neangažovanosti a vstúpiť v apríli 2023 do západnej vojenskej aliancie NATO. Rusko, ktoré má spoločnú hranicu s Fínskom dlhú 1340 kilometrov, okamžite varovalo pred „protiopatreniami“.

Fínsku už ratifikovali vstup všetky členské štáty NATO a susedné Švédsko teraz dokončuje formality vstupu ako 32. člen Severoatlantickej aliancie – stane sa ním s najväčšou pravdepodobnosťou v marci, píše AP.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #NATO #Severoatlantická aliancia