Spojené štáty využívajú Filipíny ako "figúrku" v Juhočínskom mori, tvrdí čínske ministerstvo

Čínske ministerstvo zahraničných vecí v stredu obvinilo Spojené štáty z toho, že využívajú Filipíny ako "figúrku" v Juhočínskom mori. Čína to uviedla v čase eskalácie napätia v regióne medzi Pekingom a Manilou. TASR o tom informuje na základe správy tlačovej agentúry AFP.

05.03.2024 07:55 , aktualizované: 06.03.2024 13:12
loď, juhočínske more, čína, filipíny, Unaizah Foto: ,
Filipínske plavidlo Unaizah May 4 (v strede) je atakované vodnými delami z dvoch lodí čínskej pobrežnej stráže pri plytčine Second Thomas Shoal neďaleko Spratlyho ostrovov v Juhočínskom mori 5. marca 2024.
debata

„Čína vyzýva Spojené štáty, aby nevyužívali Filipíny ako figúrku na vyvolávanie problémov v Juhočínskom mori,“ uviedla hovorkyňa čínskeho rezortu diplomacie Mao Ning. Podľa jej slov by sa „Filipíny nemali nechať napospas Spojeným štátom“.

Filipíny tvrdia, že plavidlá čínskej pobrežnej stráže v utorok zapríčinili dve kolízie s filipínskymi loďami pri plytčine Second Thomas Shoal pri Spratlyho ostrovoch, na ktoré si robia nároky obe krajiny. Podľa filipínskych úradov použili čínske lode pri incidente aj vodné delo.

Čína, Rusko, drony Čítajte viac Čína konečne čelí sankciám EÚ. Je pre Peking dôležitejší Západ alebo Rusko?

Manila si v súvislosti s týmto incidentom predvolala zástupcu čínskeho veľvyslanca na Filipínach. Odkázala mu, že najnovší incident v Juhočínskom mori je „neprijateľný“. Spojené štáty odsúdili konanie Číny ako „provokatívne“.

Peking v súvislosti s utorkovou zrážkou uviedol, že „prijal kontrolné opatrenia“ proti „nezákonnému vniknutiu“ filipínskych lodí do vôd okolo zmienenej plytčiny a ostrovov, ktoré označil za čínske.

húsiovci, Jemen Čítajte viac Expert: Rusko a Čína by si dali k veľkej vojne na Blízkom východe pukance

Čína si nárokuje takmer celé Juhočínske more, pričom odmieta konkurenčné nároky mnohých iných krajín juhovýchodnej Ázie. V oblasti je dlhodobo napätá situácia. „Odhodlanie Číny brániť svoje legitímne práva a záujmy je neochvejné a pokusy Filipín o porušovanie práv a provokácie nebudú úspešné,“ uzavrela hovorkyňa.

Medzinárodný arbitrážny súd už v roku 2016 odmietol nároky Pekingu na takmer celú obchodnú cestu v Juhočínskom mori. Čína sa však nezúčastnila na súdnom pojednávaní a jeho verdikt neakceptuje.

Taiwan, vojaci Čítajte viac Hrozí vojna za 10 biliónov? Taiwanci si zvolia prezidenta, Čína im do toho hovorí
debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #Filipíny #juhočínske more