Putin rokoval o výmene Navaľného pár hodín pred jeho smrťou, tvrdí ruský investigatívny portál

Ruský prezident Vladimir Putin rokoval o možnostiach výmeny väzneného lídra ruskej opozície Alexeja Navaľného za Rusov zadržiavaných na Západe ešte niekoľko hodín pred Navaľného smrťou, tvrdí ruský investigatívny portál Agentstvo. Odvoláva sa pritom na zdroje oboznámené s priebehom rokovania.

08.03.2024 15:09
Alexej Navaľnyj Foto: ,
Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj počas videohovoru z väzenia 17. januára 2022.
debata (3)

Podľa dvoch z týchto zdrojov sa Putin len štyri hodiny pred oznámením Navaľného smrti stretol s miliardárom Romanom Abramovičom, ktorý už v minulosti podľa médií zohral úlohu sprostredkovateľa medzi Ruskom a Západom. Putin podľa jedného zo zdrojov počas tejto schôdzky vyjadril súhlas s výmenou Navaľného.

Alexej Navaľnyj Čítajte viac Ak ma zabijú, nič to nezmení, uviedol Navaľnyj v doteraz nezverejnenom rozhovore

Investigatívny novinár Christo Hrozev však Agentstvu oznámil, že podľa jeho názoru Putin s výmenou súhlasil len na oko a mohol sa tým snažiť odviesť pozornosť od plánov na Navaľného vraždu. Ďalšou možnosťou je, že chcel doviesť rokovania takmer do konca a počkať, kým Berlín odsúhlasí výmenu ruského občana a pracovníka ruských tajných služieb Vadima Krasikova väzneného v Nemecku, a potom navrhnúť výmenou za Krasikovho iného väzňa ako Navaľného.

Zdroje portálu sa navyše zhodujú, že Navaľnyj nebol jediným väzňom, o ktorého výmenu išlo. Ruská strana podľa nich uvažovala tiež o tom, že USA vydá novinárov The Wall Street Journal Evana Gershkovicha alebo príslušníka americkej námornej pechoty vo výslužbe Paula Whelana.

Zomrel líder ruskej opozície Alexej Navaľnyj

Uväznený ruský opozičný politik zomrel vo väzenskom tábore. Navaľnyj bol považovaný za hlavného odporcu režimu ruského prezidenta Vladimira Putina.

Fotogaléria
Alexej Navaľnyj
Na archívnej snímke z 6. septembra 2013 v...
+40Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj počas...

Počas rokovania sa vraj hovorilo aj o výmene ruského podnikateľa Vladislava Kljušina napojeného na Kremeľ, ktorý je väznený v USA za zneužívanie informácií získaných pri hackerských útokoch. Iný zdroj sa ale domnieva, že Putinovi záležalo hlavne na vydaní Krasikova. Jeho výmenou by prezident ľuďom ako on demonštroval, že sa nemusia ani pri plnení tých „najneľudštejších príkazov“ obávať, že ich režim nechá samých čeliť následkom.

O výmene väzňov sa podľa Agentstva rokovalo minimálne od jari minulého roka. O tom, že bol Navaľnyj predmetom rokovania, informovali po jeho úmrtí aj jeho spolupracovníčky Kira Jarmyšová a Marija Pevčichová. „Večer 15. februára som dostala potvrdenie, že rokovania sú v záverečnej fáze. Dňa 16. februára bol Alexej zabitý,“ uviedla Pevčichová. Úmrtie opozičného predstaviteľa pritom Jarmyšová dala do súvislosti s rokovaniami. Putin podľa nej neuniesol predstavu, že by sa Navaľnyj ocitol na slobode.

Julija Navaľná Čítajte viac Navaľná vyzvala Rusov na protest proti Putinovi v deň prezidentských volieb
3 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Vladimir Putin #Alexej Navaľnyj #Roman Abramovič