Pápeža sa v rozhovore pýtali na jeho postoj v rozprave medzi tými, ktorí hovoria, že by sa Ukrajina mala vzdať, pretože nie je schopná vypudiť ruské sily, a tými, ktorí tvrdia, že by to legitimizovalo právo silnejšieho. Tazateľ v rozhovore použil termín „biela vlajka“. Pápež na to podľa Reuters zareagoval slovami, že „najsilnejší je ten, kto zhodnotí situáciu, pomyslí na ľudí, má odvahu k bielej vlajke a koná“.
Hovorca Vatikánu v nedeľu podotkol, že pápež termín „biela vlajka“ zopakoval v reakcii na novinársku otázku. „Pápež používa výraz biela vlajka, reaguje na obraz navodený moderátorom, aby poukázal na zastavenie násilností a na prímerie dosiahnuté vďaka odvahe vyjednávať,“ uviedol Bruni.
Vatikánsky hovorca tiež zdôraznil, že inde v rozhovore pápež povedal, že „vyjednávanie nikdy nie je kapituláciou“.
Rusi „nepostupujú ďalej Európou len preto, že im v tom bránia Ukrajinci a Ukrajinky so zbraňou v ruke a pod modrožltou vlajkou,“ povedal Zelenskyj v prejave, v ktorom však výslovne pápeža Františka ani jeho výroky nespomenul. „Na Ukrajine kedysi bolo veľa bielych domov a kostolov, tie sú ale teraz vypálené a zničené ruskými projektilami. To veľa vypovedá o tom, kto by mal prestať, aby sa skončila vojna,“ dodal prezident.

Pápežove výroky v nedeľu ostro skritizoval ukrajinský minister zahraničných vecí Kuleba. „Naša vlajka je žltá a modrá. To je vlajka, pod ktorou žijeme, umierame a vyhrávame. Žiadne iné vlajky by sme vyvesovať nemali,“ napísal na sociálnej sieti X. Kuleba tiež v odkaze na pápeža uviedol, že „najsilnejší je ten, kto v boji medzi dobrom a zlom stojí na strane dobra a nesnaží sa obe strany klásť na jednu roveň a nazvať to konaním“.
Ukrajina zatiaľ rokovania s účasťou Ruska odmieta a tvrdí, že je najprv potrebné vypracovať mierový plán. V tomto zmysle sa po piatkovom rokovaní s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom vyjadril ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Vo februári Zelenskyj povedal, že by si želal usporiadanie mierového summitu vo Švajčiarsku, kde by Ukrajina spolu s partnermi takýto plán vypracovala, a neskôr ho predstavila Rusku.
Pápežove slová v nedeľu odsúdili aj predstavitelia niektorých európskych štátov. „Tvárou v tvár zlu nesmieme kapitulovať, musíme bojovať a poraziť ho, aby bielu vlajku vztýčilo zlo a kapitulovalo,“ napísal lotyšský prezident Edgars Rinkévičs.
„Čo takto, pre rovnováhu, dodať odvahu Putinovi, aby stiahol svoju armádu z Ukrajiny? Mier by nastal okamžite, bez nutnosti vyjednávať,“ uviedol poľský minister zahraničia Radoslaw Sikorski a dodal, že podobné výzvy odopierajú obetiam agresie možnosť brániť sa.

Hovorkyňa ruskej diplomacie Marija Zacharovová agentúre ANSA v reakcii na pápežovo vyjadrenie oznámila, že svätý otec nehovoril ku Kyjevu, ale k Západu. Ten totiž podľa nej Ukrajinu využíva ako nástroj na vyplnenie svojich cieľov. „Chápem to tak, že pápež vyzýva Západ, aby upustil od svojich ambícií a priznal, že sa plietol,“ citovala Zacharovovú ANSA. Ruská ozbrojená agresia voči susednej krajine už trvá viac ako dva roky.