Húfnice, vrtuľníky, transportéry aj S-300. Aký je slovenský účet za vojenské dary pre Ukrajinu?

Dominik Hutko, Pravda | 10.01.2023 14:33
nad zelensky Foto:
Minister obrany Jaroslav Naď si 9. decembra 2022 v Kyjeve prevzal z rúk prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského Rád Jaroslava Múdreho II. stupňa.
Rok 2022 v Ozbrojených silách Slovenskej republiky do veľkej miery poznačila vojna na Ukrajine, pričom tejto dynamike sa nedalo vyhnúť. Armáda sa výrazne venovala pomoci vojnou stíhanej Ukrajine, v ktorej sa Slovensko zaradilo medzi popredné krajiny.

K východnému susedovi smerovali zbrane v hodnote takmer 170 miliónov eur – systém protivzdušnej obrany S-300, húfnice Zuzana 2, desiatky obrnených transportérov, vrtuľníky a pomoc môže pokračovať aj poskytnutím starých stíhačiek MiG-29. Slovensko však na revanš získalo aj nové zbraňové systémy a v tomto roku navyše začnú prichádzať prvé zo stoviek nových obrnených transportérov.

„Naša pomoc bola primeraná našim možnostiam. Patríme medzi krajiny, ktoré najviac Ukrajine pomáhajú, ale časť tejto pomoci je na komerčnej báze alebo z iných zdrojov ako od EÚ či ďalších krajín. Túto pomoc preto vnímam pozitívne,“ povedal pre Pravdu generál vo výslužbe a bývalý najvyššie postavený Slovák v štruktúrach NATO Pavel Macko.

V tejto súvislosti vyzdvihol najmä systém protivzdušnej obrany S-300. „Otvoril bránu ostatným krajinám pre darovanie ďalších sofistikovaných systémov. Môžeme byť na to hrdí,“ zdôraznil.

„Bol to veľmi náročný rok, napriek tomu si dovolím povedať, že to bol jeden z najúspešnejších rokov pre rezort obrany vôbec od vzniku Slovenskej republiky,“ zhodnotil minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). „Ako reakciu na vojnu na Ukrajine dlhodobo plníme obrovské množstvo úloh. Tých, o ktorých sa vo všeobecnosti vie od začiatku, aj tých, o ktorých hovoríme postupne. A tie úlohy plníme excelentne,“ doplnil ho náčelník Generálneho štábu OS SR generál Daniel Zmeko.

VIDEO: Ukrajina 1. októbra 2022 požiadala o vstup do NATO

Video

Pre ozbrojené sily bola určujúca najmä imperiálna snaha Ruska o dobytie alebo aspoň zničenie Ukrajiny. „Ukrajinci majú v sebe výnimočné odhodlanie vrátiť do svojej krajiny pokoj a zmier. My im v tom budeme aj naďalej pomáhať materiálne, humanitárne aj vojensky, pretože podpora práva na obranu zvrchovanej a slobodnej Ukrajiny je vyjadrením hodnôt medzinárodného spoločenstva, ktorého sme súčasťou,“ deklaroval opakovane Naď.

„Všetky hlavné úlohy pre ozbrojené sily, nielen slovenské, ale aj v celej Európe, určoval masívny konflikt Ruska proti susednej Ukrajine. Je to niečo, čo zásadne zmenilo bezpečnostnú paradigmu v Európe aj vo svete. Muselo sa to prejaviť aj v krokoch ozbrojených síl, kde budovanie spôsobilostí a kapacít trvá celé roky. Aj keby ten konflikt skončil po týždni, bolo jasné, že bezpečnostné pomery v našom najbližšom okolí sa zásadne zmenili. Ten dosah bude dlhodobý a éra uvoľňovania medzinárodného napätia a odzbrojovania sa skončila,“ upozornil generál vo výslužbe a bývalý najvyššie postavený Slovák v štruktúrach NATO Pavel Macko.

Technika v službách Ozbrojených síl SR

Vojenská technika v službách Ozbrojených síl SR a ukrajinskej armády

Fotogaléria
Leopard 2A4 v používaní Holandska....
Vo výzbroji slovenskej armády Leopardy doplnia...
+8Bojové vozidlo pechoty BVP-1 je obojživelné...

Zmena bezpečnostných pomerov sa preto podľa Macka plne odzrkadlí aj v primárnej starostlivosti štátu – v zaistení jeho elementárnej bezpečnosti a existencie. To sa preto muselo a aj naďalej bude prejavovať v opatreniach na udržiavanie obranyschopnosti krajiny. Tieto opatrenia sa vo veľkej miere prejavili najmä v dodávkach zbraní Ukrajine, ako aj v nových projektoch modernizácie slovenskej armády.

Za pravdu mu dáva aj ministerstvo obrany. „Žiaľ, vojna na Ukrajine jednoznačne potvrdzuje nutnosť dobre pripravených a vybavených Ozbrojených síl SR. Práve minulý rok bol historický v budovaní pozemných síl. No bol aj najvýznamnejším v oblasti spolupráce spojencov NATO,“ povedala pre Pravdu hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Volodymyr Zelenskyj, Vladimir Putin Čítajte viac Absurdná Putinova propaganda. Treba denacifikovať Ukrajinu či skôr Rusko?

Namiesto USA až šesť krajín

Ešte pred ruskou inváziou na Ukrajinu poznačila začiatok roka na Slovensku búrlivá diskusia o vojenskej zmluve s USA. Po štvorročných rokovaniach vytvorila dohoda o spolupráci právny rámec a podmienky prítomnosti príslušníkov amerických ozbrojených síl na Slovensku. Defence Cooperation Agreement (DCA) umožní USA najmä využívanie vojenských letísk Malacky-Kuchyňa a Sliač, ale prípadne aj iných dohodnutých zariadení a priestorov.

Kritici tvrdili, že Slovensko túto zmluvu nepotrebuje a jej jediným účelom je priblížiť vojenské sily USA k ruskej hranici. Obranná dohoda vraj odovzdáva slovenské letiská i vzdušný priestor cudzím ozbrojeným silám. Napokon ju však 12. januára vláda schválila a 10. februára ju schválila aj Národná rada a definitívne ratifikovala prezidentka Zuzana Čaputová. „Nevystrašili nás a neuhli sme. Chcem ubezpečiť všetkých ľudí, že dohoda nepredstavuje koniec slovenskej suverenity. Práve naopak,“ zdôraznil predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) na tlačovej konferencii po hlasovaní o zmluve.

VIDEO: „Na Sliači nebude ani základňa USA, ani ufónov, povedal Naď“

Video

Všetko však zmenila vojna na Ukrajine, ktorá na Slovensko nepriviedla len amerických vojakov, ale najmä európskych spojencov. Do jednotky predsunutej prítomnosti (eFP – enhanced Forward Presence) na Sliači, aké vznikajú aj v Rumunsku, Bulharsku a Maďarsku, prišli stovky vojakov z Nemecka, Česka, USA, ale aj z Holandska, zo Slovinska a z Poľska.

Mnohonárodné bojové skupiny eFP, ktoré boli zriadené po ruskom napadnutí Ukrajiny v roku 2014, sa etablujú pozdĺž celého východného krídla NATO a už niekoľko rokov fungujú aj v Poľsku, Litve, Lotyšsku a Estónsku. Súčasťou eFP v Lotyšsku sú od roku 2018 aj slovenskí delostrelci spolu s technikou – modernými samohybnými kanónovými húfnicami Zuzana 2, pričom za ten čas sa tam vystriedalo už 908 príslušníkov.

Zištné aj nezištné

VIDEO: Prevoz systému S-300 na Ukrajinu

Video

Slovensko Ukrajine od februárovej invázie okrem desiatok kamiónov s humanitárnou pomocou pomohlo aj poskytnutím odmínovacieho systému Božena, piatich vrtuľníkov (4× Mi-17 a 1× Mi-2), muníciou do systému Grad, leteckým palivom, benzínom, ručnými zbraňami a ďalším materiálom.

Podobne veľa emócií ako zmluva s USA však vzbudilo až darovanie starého sovietskeho systému protivzdušnej obrany S-300. Namiesto neho Slovensko získalo dočasnú ochranu v podobe štyroch batérií moderného a vysokoúčinného systému protivzdušnej obrany Patriot (dve nemecké, jedna holandská, ktorá v októbri 2022 odišla, a jedna americká v Kuchyni) či radarových systémov Sentinel.

VIDEO: Systém Patriot

Video

O dodaní Patriotov, ktoré dokážu zostreliť lietadlá, vrtuľníky a riadené strely až do výšky 20 kilometrov, rokoval v decembri aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj priamo vo Washingtone so svojím americkým náprotivkom Joeom Bidenom.

Veľká časť pomoci Ukrajine bola aj pre Slovensko výhodná. Spočívala totiž aj v čiastočne „zištných“ daroch alebo, ako takúto pomoc nazývajú Nemci, „ringtausch“ programe. Slovensko sa najprv s Ukrajinou dohodlo na komerčnej dodávke ôsmich samohybných húfnic Zuzana 2 od štátnej spoločnosti Konštrukta Defence.

Tie už boli na Ukrajinu aj dodané, hodnotu kontraktu však ministerstvo tají. Týchto osem húfnic Zuzana 2 bolo súčasťou poslednej časti dodávky pôvodne určenej pre slovenské ozbrojené sily, pričom štát v roku 2018 na výrobu 25 kusov vyčlenil 175 miliónov eur. Rezort obrany vysvetľuje, že o utajenie hodnoty kontraktu požiadala ukrajinská strana. „Môžeme však potvrdiť, že to bola štandardná cena vyše 50 miliónov eur,“ priblížila Kakaščíková.

Húfnica Zuzana 2 Čítajte viac Aj slovenskú Zuzanu už Kyjev zaradil do svojho vojnového zoznamu "svätcov"

Neskôr, v októbri, sa navyše dohodlo, že Koštrukta Defence vyrobí pre Ukrajinu brániacu sa proti vojenskej agresii Ruskej federácie ďalších 16 kusov samohybných kanónových húfnic Zuzana 2. Výrobu novej techniky sa rozhodli spoločne financovať Dánsko, Nemecko a Nórsko, ktoré na tento účel vyčlenili 92 miliónov eur.

tank Leopard 2A4 Čítajte viac Odmena za pomoc Ukrajine: Naď sa teší z nových nemeckých tankov za 100 miliónov eur

V rámci „ringtausch“ programu tiež Nemecko vynahradilo Slovensku odovzdanie 30 starých bojových vozidiel pechoty BVP-1 vyrobených na sovietskej licencii. Za ne Slovensko získa 15 moderných bojových tankov Leopard 2A4 po komplexnej generálnej oprave. Prvý z nich už minister Naď v polovici decembra predstavil aj verejnosti. Tento systém Nemecko využilo napríklad aj v spolupráci s Českom, so Slovinskom a s Gréckom.

K starým sovietskym tankom pribudne 15...
K starým sovietskym tankom pribudne 15...
+4K starým sovietskym tankom pribudne 15...

Napokon Slovensko Ukrajine pomáha aj opravami jej poškodenej techniky. V Moldave nad Bodvou sa v závode štátnej Konštrukty Defence majú opravovať desiatky kusov obrnených vozidiel BRDM-2. V polovici decembra navyše spustili aj prevádzku na opravu ukrajinskej vojenskej techniky v priestoroch vojenského útvaru ozbrojených síl v Michalovciach. Pôsobí tam šesť nemeckých technikov, ktorí opravujú techniku západného pôvodu, konkrétne napríklad húfnice a protilietadlové systémy. Financovanie opráv zabezpečuje nemecká strana, pričom Slovensko poskytuje len priestory, elektrinu a vodu.

Germany Russia Ukraine War Čítajte viac Nemeckí vojenskí mechanici sú už v Michalovciach. Aké zbrane pre Ukrajinu budú opravovať?

Americké stíhačky meškajú čoraz viac

Rozlúčka s lietadlami MiG-29 na letisku v Kuchyni

Video

Poslednou veľkou pomocou Ukrajine mohli byť ešte stíhačky, o ktoré Ukrajina žiada už mesiace. Slovensko sa navyše počas augustových Medzinárodných leteckých dní SIAF 2022 v priestoroch Leteckej základne Malacky-Kuchyňa rozlúčilo so stíhačkami Mikojan-Gurevič MiG-29.

Ministerstvo nevylučuje, že migy tiež poputujú na Ukrajinu. „Na stanovisku rezortu obrany z nedávnej minulosti sa nič nezmenilo. Odovzdanie stíhačiek na Ukrajinu je iba jednou z možností. Rokovania naďalej prebiehajú,“ odkázala Kakaščíková.

prelet stihaciek Mig 29,Bratislava Čítajte viac Sovietske migy na Slovensku dolietali. Absolvujú posledný let

Uzemneniu migov predchádzalo podpísanie dohody medzi Slovenskom, Českom a Poľskom o ochrane vzdušného priestoru Slovenskej republiky, ktorú budú od 1. septembra 2022 do 31. decembra 2023 zabezpečovať české a poľské vzdušné sily.

Slovenskí piloti trénujú na F-16 v USA

Prvým slovenským pilotom, ktorý v polovici mája 2021 pod dohľadom inštruktora riadil F-16, bol nadporučík Lukáš Kúdela. „Môj subjektívny názor je, že stíhacie lietadlo F-16 sa pilotovalo jednoduchšie ako cvičné prúdové lietadlo T-38. Aj výkonnostne je to oproti lietadlám, na ktorých sme lietali doposiaľ, veľký rozdiel. Určite môžem za nás všetkých povedať, že po tomto premiérovom lete sme pristáli "vytešení", že aj v rámci pomerne náročného výcviku sme sa predsa len dostali do kokpitu F-16 a vzali ju do vzduchu,“ popísal dojmy z prvého letu npor. L. Kúdela.

Fotogaléria
Prvým slovenským pilotom, ktorý pod dohľadom...
Prvým slovenským pilotom, ktorý pod dohľadom...
+1Prvým slovenským pilotom, ktorý pod dohľadom...

Práve Česko so stíhačkami JAS 39 Gripen a Poľsko so stíhačkami F-16 dočasne nahradia spôsobilosť, ktorú Slovensko opäť plnohodnotne nadobudne po dodaní stíhacích lietadiel F-16 zo strany USA. Slovensko získava od svojich susedov túto pomoc zadarmo, platiť bude iba za spotrebované letecké palivo v prípade, že bude niektoré zo spojeneckých lietadiel musieť reálne vzlietnuť.

Nahradiť vyradené migy majú americké stíhacie lietadlá. Nákup 14 taktických nadzvukových stíhacích lietadiel F-16 Block 70/72 za viac ako 1,6 miliardy eur od USA spečatila vláda 12. decembra 2018. Prvé štyri kusy mali byť pôvodne dodané v roku 2022 a ďalších desať v roku 2023.

Súčasťou zmlúv je aj výcvik 22 pilotov a 160 vojakov pozemného technického personálu, ktorý už zhruba dva roky prebieha v Spojených štátoch. Američania však s ich výrobou meškajú a pravdepodobne ani v roku 2023 na Slovensko ešte žiadne stíhačky neprídu.

F-35 Lightning Čítajte viac Za rovnaké peniaze menej muziky. Česi získajú stíhačky výhodnejšie ako Slováci

Navyše, kontrakt s USA nepočíta so žiadnym penále za omeškanie dodávky. „Zmluvu na obstaranie stíhačiek F-16 vyjednala bývalá vláda Petra Pellegriniho. Takmer dvojmiliardový kontrakt podpísali s presne 0-percentným zapojením slovenského obranného priemyslu. Kontrakt navyše neobsahuje žiadnu klauzulu, na základe ktorej by bola americká strana povinná platiť penále, ak bude výroba meškať. Súčasné vedenie však vedie s americkou stranou rokovania, ako získať pre Slovensko kompenzáciu za omeškanie,“ priblížila Kakaščíková.

Ako dodala, 200 miliónov dolárov, ktoré USA v septembri poskytli Slovensku z podporných fondov FMF (Foreign Military Financing) na modernizáciu techniky, nebude môcť byť použitých na financovanie nákupu stíhačiek.

Desatina rozpočtu

Nová ruská vojenská taktika, ktorá má demoralizovať Ukrajinu aj neustálym ostreľovaním základnej civilnej infraštruktúry, priniesla aj zmenu potrieb Ukrajiny v prospech mrznúcich civilistov. Na začiatku decembra preto Naď v Kyjeve prisľúbil, že Slovensko poskytne Ukrajine tzv. zimný balík pomoci v hodnote približne 800-tisíc eur.

Video

Jeho obsahom je nesmierne potrebné materiálové vybavenie v podobe benzínových generátorov, zimného výstroja, elektrocentrál a transformátorov, ďalej je to materiál pre teplárenstvo a potraviny. Okrem toho Slovensko poskytne na pomoc Ukrajine tiež ďalšie odmínovacie komplety Božena v hodnote 1,8 milióna eur, balistické vesty v hodnote 1,2 milióna eur a ďalšiu vojenskú pomoc v hodnote približne 6,3 milióna eur.

Ministerstvo obrany uzavrelo zmluvu so Švédskom...
Ministerstvo obrany uzavrelo zmluvu so Švédskom...
+4Ministerstvo obrany uzavrelo zmluvu so Švédskom...

Celkovo už pomoc Ukrajine dosiahla zhruba 170 miliónov eur, čo predstavuje necelých deväť percent ročného rozpočtu ministerstva obrany. Len na konci tohto roka minister Naď oznámil, že za poskytnutú vojenskú pomoc Ukrajine Slovensko už dostalo z Európskeho mierového nástroja prvých 40 miliónov eur. Na prelome rokov očakáva vyplatenie ďalších približne 40 miliónov eur.

Okrem armádnych pohybov, ktoré určoval konflikt na Ukrajine, ale slovenské ozbrojené sily napredovali aj v dlho plánovanej modernizácii najmä svojich pozemných síl. Ministerstvo obrany uzavrelo dva významné kontrakty na nákup obrnených transportérov. Najprv v septembri podpísalo zmluvu na fínske kolesové vozidlá a na konci roku 2022 aj na švédske pásové vozidlá, ktoré budú tvoriť základ pozemných síl.

pásový obrnený transportér CV90 Čítajte viac Naď na ministerstve predstavil nový slovenský transportér CV90

Za 152 kusov pásových bojových obrnených vozidiel a pásových obrnených vozidiel (PBOV a POV) CV90 zo Švédska plánuje slovenská vláda zaplatiť necelých 1,7 miliardy eur. Prvé majú byť dodané v roku 2025. Za 76 kusov fínskych osemkolesových transportérov Patria AMVXP štát zaplatí 447 miliónov eur, pričom prvé z nich by mali byť hotové už v polovici roku 2023.

Vojenská pomoc Ukrajine bola podľa Macka určite správna. „Dávali sme im materiál, ktorý sme mohli obetovať, pretože neslúžil ani nám – míny, delostrelecká či raketometná munícia, na ktoré už nemáme ani zbrane. Systém protivzdušnej obrany sme celkom správne venovali Ukrajincom, keď to najviac potrebovali. Bolo to dôležité aj pre zmenu myslenia Západu, ktorý bol až dovtedy veľmi opatrný. Slovensko bolo prvá krajina, ktorá poskytla sofistikovaný systém S-300, ktorý otvoril bránu ostatným krajinám pre darovanie ďalších sofistikovaných systémov. Môžeme byť na to hrdí,“ zhodnotil generál vo výslužbe.

Pavel Macko Foto: Ľuboš Pilc, Pravda
Pavel Macko Pavel Macko

Ministerstvo obrany podľa neho postupovalo obozretne. „Nedávali sme nič, čo by sme si nemohli dovoliť obetovať a oslabilo byť to našu už aj tak slabú obranyschopnosť. Bojové vozidlá pechoty sme aj tak vyraďovali a delostrelecké systémy išli za komerčných podmienok. Daňoví poplatníci na tom ešte aj získali. Uzemnenie lietadiel MiG-29 bolo nevyhnutné, pretože sme neboli schopní ich ďalej prevádzkovať a nemohli sme sa pri opravách spoliehať na pomoc agresora, ktorý nás otvorene označil za nepriateľskú krajinu. Bolo by len dobre, keby sa nám ich podarilo posunúť na Ukrajinu,“ dodáva.

„Trúfam si ale povedať, že najväčšiu pomoc poskytli Ukrajine samotní slovenskí občania, ktorí sa zachovali lepšie ako niektorí naši proruskí politici. Keď padali bomby, postarali sa o tisícky matiek s deťmi,“ uzavrel Macko.

Italian MQ9 reaper Čítajte viac Drony sú budúcnosť vojenstva. Slovensko chce aj bojové, ktoré budú likvidovať protivníka

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ