Exšéf operatívcov NAKA Kaľavský je vinný z korupcie a vynášania informácií

Exšéf bratislavských operatívcov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Ján Kaľavský je vinný z korupcie a vyzrádzania informácií z prostredia polície. Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku mu vymeral úhrnný sedemročný nepodmienečný trest odňatia slobody a peňažný trest 5 000 eur.

18.07.2023 13:40 , aktualizované: 15:06
ján kaľavský Foto:
Ján Kaľavský
debata (83)

Utorkové rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné, obhajoba podala odvolanie. Prokurátor si ponechal lehotu. Rozhodovať bude Najvyšší súd SR.

Trest by si mal obžalovaný odpykať vo väznici s minimálnym stupňom stráženia. V prípade nezaplatenia peňažného trestu dostal aj päťmesačný náhradný trest väzenia.

Samosudca Miroslav Mazúch uznal obžalovaného za vinného z pokračovacieho zločinu prijímania úplatku, zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu s prečinom ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Tiež zo spáchania zločinu marenia spravodlivosti.

Usvedčili ho výpovede kajúcnikov

V ústnom zdôvodnení rozhodnutia Mazúch uviedol, že obžalovaného usvedčujú viaceré svedecké výpovede. Okrem iných aj Borisa Beňu, ktorý už bol v minulosti odsúdený a „výpoveďou v tomto trestnom konaní nedosiahol žiadne benefity“.

specialny sud, specializovany trestny sud, pezinok, Čítajte viac Expolicajt Kaľavský mal od Petrova alias Tigra dostať mobilný telefón, vypovedal svedok

Dodal, že v prípravnom konaní usvedčoval obžalovaného z páchania trestnej činnosti aj expolicajt Marián Kučerka. „Svedok na hlavnom pojednávaní svoju výpoveď zmenil, avšak dostatočne nevedel vysvetliť podstatné rozpory medzi jeho výpoveďou z hlavného pojednávania a jeho výpoveďou z prípravného konania,“ zdôvodnil Mazúch skutočnosť, prečo vyhodnotil ako hodnovernú výpoveď Kučerku z prípravného konania.

Tretím svedectvom, ktoré viedlo k stíhaniu Kaľavského, je výpoveď Petra Petrova alias Tigra. Podľa sudcu tento svedok potvrdzoval výpovede Beňu a Kučerku z prípravného konania a v celom priebehu konania vypovedal rovnako. Kaľavského podľa sudcu usvedčujú aj ďalšie dôkazy.

„S týmto rozsudkom sa rozhodne nestotožňujem,“ reagovala obhajkyňa obžalovaného Eva Mišíková. Má pochybnosti o tom, akým spôsobom boli jednotlivé dôkazy súdom vyhodnotené. „Využila som možnosť podať odvolanie, tak čo do výroku o vine, ako aj do výroku o treste a, samozrejme, aj voči konaniu, ktoré predchádzalo vydaniu tohto rozhodnutia,“ povedala.

V Bosne požiadal o azyl

Obžalovaný sa na pojednávaniach osobne nezúčastňuje, keďže sa nachádza v Bosne a Hercegovine, kde požiadal o azyl. Podozrenia z korupcie a vynášania dôverných informácií z prostredia polície v minulosti odmietol.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ladislav Masár navrhoval uložiť deväťročný trest väzenia a peňažný trest 5000 eur. Mišíková považuje obžalobu podanú na Jána K. za nedôvodnú a nezákonnú. Navrhovala, aby súd jej klienta oslobodil.

Masár vníma uložený sedemročný trest väzenia za nízky. „V tomto prípade ide o vysokopostaveného príslušníka Policajného zboru, nebolo to jednorazové zakopnutie, trvalo to pomerne dlhý čas,“ zdôraznil.

NAKA / Polícia / Čítajte viac Prokurátor navrhuje expolicajtovi Jánovi Kaľavskému deväť rokov väzenia

Podľa obžaloby mal Ján Kaľavský od novembra 2019 do marca 2021 prijať od Petra Petrova alias Tigra hotovosť či mobilný telefón ako protihodnotu za poskytovanie informácií z prostredia NAKA. Petrov mal okrem iného vyzradiť informácie o pripravovaných vyšetrovacích alebo operatívnych úkonoch voči nemu i skupine takáčovcov.

Peter Petrov mal za to obžalovanému zabezpečiť aj výmenu kuchynských okien na chate alebo kúpu a servis auta. Informácie o pripravovaných akciách Očistec či Judáš mal podľa obžaloby poskytnúť kaľavský i ďalším neoprávneným osobám.

Makó Čítajte aj Ľudovítovi Makóovi a Borisovi Beňovi zrušili obvinenie
83 debata chyba
Viac na túto tému: #korupcia #takáčovci #polícia SR #Očistec #Boris Beňa #akcia Judáš #Ján Kaľavský #vojna policajtov #vojna v polícii