Má podliatiny po celom tele, polámané prsty, oholili jej hlavu a celú ju poliali zeleným farbivom," uviedla ruská redakcia BBC s odvolaním sa na organizáciu na obranu ľudských práv Memorial. Roztok zeleného farbiva sa v Rusku používa ako antiseptikum. Útoky touto látkou sú v Rusku celkom časté. Momentálne uväznený opozičný predák Alexej Navaľnyj v roku 2017 po takomto útoku takmer oslepol. Z poleptánia sa zotavoval niekoľko mesiacov a v Španielsku podstúpil operáciu oka.
K prepadnutiu došlo skoro ráno, keď Milašinová a právnik Alexander Nemov odchádzali z letiska v čečenskej metropole Groznyj. „Brutálne ich dokopali, kopali ich aj do tváre, vyhrážali sa im smrťou a pištoľou priloženou k hlave. Zobrali a zničili im vybavenie a dokumenty,“ uviedol Memorial.

Bitku potvrdil aj Milašinovej zamestnávateľ, ktorým sú nezávislé ruské noviny Novaja gazeta. Tie informovali, že Nemova aj Milašinovú ošetrili v nemocnici v Groznom.
Šéf zväzu novinárov Vladimir Solovjov dúfa, že páchatelia útoku nezostanú beztrestní. „Útoky na novinárov sú neprijateľné. Veríme, že strážcovia zákona vyvinú všetky snahy potrebné pre potrestanie vinníkov,“ povedal agentúre TASS. Šéf výboru pre informačnú politiku Rady federácie, hornej komory ruského parlamentu, Alexej Puškov považuje za nevyhnutné obrátiť sa na vedenie federálnej kriminálnej ústredne a generálnej prokuratúry, aby prípadu venovala „osobitnú pozornosť“.

O incidente bol informovaný tiež prezident Vladimir Putin, povedal novinárom prezidentov hovorca Dmitrij Peskov, podľa ktorého „tento veľmi vážny útok vyžaduje energické opatrenia“.
Milašinová a Nemov sa chceli v Groznom zúčastniť na vynesení rozsudku nad Zaremou Musajevovou, manželkou bývalého sudcu čečenského najvyššieho súdu Sajdiho Jangulbajeva. Jej traja synovia kritizujúci čečenského vodcu Ramzana Kadyrova už dlhšie žijú v zahraničí.
Milašinová vlani vo februári z Ruska radšej utiekla kvôli vyhrážkam smrti, ktoré jej adresoval osobne čečenský vodca Ramzan Kadyrov, pokladaný za blízkeho Putinovho spojenca. Kadyrov hnev novinárka vyvolala tým, že informovala o popravách bez súdu v autonómnej republike a o prípade bývalého sudcu čečenského najvyššieho súdu Sajdiho Jangulbajeva, ktorý sa Kadyrovovi znepáčil. Sudca je vzhľadom na svoje niekdajšie postavenie v exile v Rusku v bezpečí.

Sudcovu manželku Zaremu Musajevovú však vlani v januári unieslo čečenské komando z Nižného Novgorodu do Čečenska. Podľa syna Musajevovej tiež desiatky príbuzných zmizli bez stopy. „Čečenské ministerstvo vnútra tvrdí, že Musajevová bola predvedená ako svedkyňa na výsluch o podvode, podľa Kadyrova však už v Čečensku napadla policajta a takmer ho zmrzačila,“ uviedla Kadyrovová. Žena vinu odmieta, vo väzbe strávila viac ako rok.

„Pri mláte im hovorili: Varovali vás, odíďte odtiaľto a nič nepíšte,“ uviedol Memorial podľa BBC. Nemov má zranenú nohu, zrejme nožom, Milašinová nie je schopná prevozu. „Oboch ich kopali, bili ich rukami a plastovými rúrami a pripomínali im všetky ich aktivity: prácu, súdy, súdy, súdne procesy, na ktoré jazdili, a o čom Milašinová písala. Súdiac podľa toho všetkého to zjavne nebolo lúpežné prepadnutie. Boli prepadnutí kvôli svojej činnosti,“ uviedol vedúci Tímu proti mučeniam Sergej Babinec.

Kadyrov sa síce teší podpore Kremľa, ale má údajne veľmi napäté vzťahy s niektorými ruskými orgánmi činnými v trestnom konaní, pripomenula agentúra AP a upozornila, že dnešný útok rýchlo vyvolal veľmi nahnevanú reakciu zákonodarcov napojených na Kremeľ, čo by mohlo signalizovať zámer obmedziť čečenského vodcu v rozlete.
Milašinová ako reportérka písala o obchode s drogami, boji proti terorizmu a o vraždách novinárov. AFP pripomína, že od roku 2000 bolo zabitých už šesť novinárov a spolupracovníkov novín Novaja gazeta, ktorej šéfredaktor Dmitrij Muratov získal v roku 2021 Nobelovu cenu za mier. Jednou z nich aj Anna Politkovská, ktorú zavraždili v októbri 2006 v Moskve a venovala sa rovnakým témam ako v súčasnosti Milašinová.