Superanketa 13 otázok pre strany: 7. Viac volebných obvodov?

Pravda položila 13 otázok lídrom strán, ktoré majú najväčšiu šancu dostať sa do parlamentu. Ich odpovede ukazujú, aké majú volebné programy a zámery po voľbách.

26.02.2020 04:40
debata (1)

Otázka č. 7: Malo by byť na Slovensku viac volebných obvodov?

Robert Fico, predseda Smeru: Smer je otvorený diskusii o zmene volebného zákona, pokiaľ ide o štruktúru a rozloženie volebných obvodov.

Igor Matovič, predseda OĽaNO – NOVA: Určite áno. Politiku by to priblížilo viac k ľuďom a politické strany prinútilo, aby mali zastúpenie po celom Slovensku.

Michal Truban, PS/Spolu: Áno. Naším riešením je vytvorenie senátu, ktorý by plnil záujmy regiónov a bol by poistkou demokracie.

Andrej Kiska, predseda Za ľudí: Základným princípom našej zmeny volebného systému je priblížiť politiku a volených zástupcov viac k regiónom a k ľuďom. Návrh strany Za ľudí ráta so zachovaním súčasného pomerného systému so zavedením štyroch volebných obvodov, s prenesením časti zodpovednosti na kandidujúce subjekty.

Boris Kollár, predseda Sme rodina: Nie.

Alojz Hlina, predseda KDH: Áno, KDH má dlhodobo v programe 8 volebných obvodov.

Richard Sulík, predseda SaS: Nie. Je evidentné, že voliči preferujú skôr osobnosti bez ohľadu na región, v ktorom žijú. Ďalším argumentom na podporu jedného volebného obvodu je fakt, že obvod má byť totožný s územím, na ktorom budú platiť normy prijaté zvolenými poslancami.

Béla Bugár predseda Most-Híd: Diskusia o nich je legitímna, ale len paralelne s otázkou územnosprávneho členenia. Most–Híd reprezentuje všetky národnostné menšiny, podporoval by len také zmeny, ktoré by neboli diskriminačné.

Tomáš Drucker, Dobrá voľba: Áno, malo. Dôležitým opatrením na odstraňovanie regionálnych rozdielov je zmena volebného systému pre voľby do NR SR. Navrhujeme vytvoriť osem volebných obvodov, v rámci ktorých budú politické subjekty podávať samostatné kandidačné listiny.

Predseda SNS Andrej Danko sa do ankety Pravdy odmietol zapojiť.

Pozrite si odpovede na ďalšie otázky

Otázka č. 1: Zrušíte vlaky a školské obedy zadarmo?

Otázka č. 2: Koho považujete za najväčšieho štátnika v novodobej slovenskej histórii?

Otázka č. 3: O ktoré rezorty má vaša strana záujem?

Otázka č. 4: Mali by sa sprísniť interrupcie na Slovensku?

Otázka č. 5: Do akého roku sa podarí spojiť Bratislavu a Košice diaľnicou?

Otázka č. 6: Dodržíte výdavkový strop? Chcete smerovať k vyrovnanému rozpočtu?

Otázka č. 7: Malo by byť na Slovensku viac volebných obvodov?

Otázka č. 8: Ku ktorému času sa viac prikláňate – letnému či zimnému?

Otázka č. 9: Malo by sa Slovensko stať súčasťou mechanizmu povinných kvót pri prerozdeľovaní migrantov medzi členské krajiny EÚ?

Otázka č. 10: Malo by Slovensko najneskôr od roku 2024 vydávať na obranu 2 percenta hrubého domáceho produktu (HDP), ako sa k tomu zaviazalo?

Otázka č. 11: Ste za dekriminalizáciu užívateľov marihuany?

Otázka č. 12: Legalizovali by ste na Slovensku eutanáziu?

Otázka č. 13: Ponecháte v platnosti rekreačné poukazy?

1 debata chyba
Viac na túto tému: #parlamentné voľby 2020