Je Putin zúfalý? Rusko hľadá vojakov na Ukrajinu cez bežné stránky

Od začiatku marca sa na úplne civilných internetových stránkach slúžiacich na hľadanie práce HeadHunter a SuperJob objavili tisíce voľných miest pre vojakov, ktorí uzavrú kontrakt s armádou. Deje sa tak na pozadí značných strát ruskej armády na Ukrajine, píše ruská redakcia BBC na svojom webe. Na základe takéhoto inzerátu sa podľa jej poznatkov môže budúci "kontraktník" už za pár týždňov ocitnúť vo vojne na Ukrajine. Ministerstvo obrany sa k otázkam BBC nevyjadrilo.

14.04.2022 14:45
Vladimir Putin Foto: ,
Ruský prezident Vladimir Putin
debata (272)

Na webe HeadHunter sa obvykle umiestňujú civilné pracovné príležitosti pre účtovníkov, sekretárky, manažérov či programátorov. Po vypuknutí vojny sa objavili tisíce nových miest pre profesionálnych vojakov.

Ruský prezident Vladimír Putin opakovane zdôrazňoval, že armáda, ktorá bojuje na Ukrajine, sa skladá z profesionálnych vojakov. „Máme značné straty, je to pre nás obrovská tragédia,“ vyhlásil pred týždňom Putinov hovorca Dmitrij Peskov v rozhovore s britskou televíziou Sky News.

Carl Gustaf M4 Čítajte viac 43. deň: Rusi pripustili „značné straty“ na Ukrajine. Peskov: Je to obrovská tragédia

Koľko má Rusko teraz vojakov s kontraktom, nie je jasné. Predvlani ich bolo 400 000 a plánovalo sa zvýšiť ich počet na 500 000. Títo vojaci sa tradične nezískavali za pomoci internetovej inzercie, upozornil expert, ktorý si z bezpečnostných dôvodov neprial byť menovaný. „Obvykle sa všetko dialo cez vojenské správy a náborové strediská,“ vysvetlil.

18-tisíc inzerátov

To potvrdzujú výsledky vyhľadávania na serveroch. HeadHunter ukazuje, že za posledný mesiac sa objavili viac ako tri tisícky voľných miest na dopyt „vojak s kontraktom“. Rovnaký počet udáva aj pri vyhľadávaní zahŕňajúcom „za celé obdobie“.

HeadHunter tvrdí, že podobné voľné miesta sa objavovali na webe aj predtým. Ale z čísel vyplýva, že od konca februára ich výrazne pribudlo. Za tri a pol mesiaca tohto roku sa na webe objavilo 6 800 voľných miest pre profesionálnych vojakov. V roku 2019 ich bolo 1 100, v roku 2020 5 700 a v roku 2021 asi 8 300.

Rusko Ukrajina konflikt vojna EÚ sankcie Kremeľ Čítajte viac Sky News: Je reálne, že 130-tisíc brancov Putin pošle na Ukrajinu

Na ďalšom obľúbenom webe Superjob vyhľadávač pred týždňom ukázal 18 100 voľných miest pre vojakov. Také množstvo server ponechal bez vysvetlenia.

Aj cez web, kde vojakov nikdy nehľadali

„Ministerstvo obrany je klient ako každý iný. Nesledujeme počet voľných miest, ktoré každý klient ponúka v rámci svojej tarify. Informácie o klientoch tretím stranám neposkytujeme. V danom prípade nemá význam, či ide o ministerstvo, obchodný reťazec Auchan, firmu Google, autoservis či salón ponúkajúci manikúru,“ odkázal BBC cez svoje tlačové oddelenie šéf Superjob Alexej Zacharov.

Ďalších 500 voľných miest sa inzeruje na webe prepojenom s internetovou stránkou ministerstva obrany. Zacharov potvrdil, že ide o spoločný projekt Superjob a ministerstva. Je možné dohľadať verzie tohto webu od roku 2009. Dostupné stránky ponúkali miesta nesúvisiace s bojovými operáciami. Ministerstvo napríklad hľadalo daňových kontrolórov či právnikov. Inzeráty vychádzali v rubrike určenej vojakom v zálohe.

buča Čítajte viac Satelitné snímky ukazujú, že Rusi o vraždení v Buči klamú

Teraz ministerstvo hľadá úplne iných špecialistov: strelcov, prieskumníkov, obsluhu protilietadlových zbraní, granátometov a ďalších potenciálnych účastníkov bojových operácií.

Zabojovať si stihneš

Novinári BBC zatelefonovali na niekoľko inzerátov a predstavovali sa ako potenciálni vojaci vo veku 25 rokov po dokončení školy a povinnej služby v armáde, kde riadili bojové vozidlá pechoty, s dokonalým zdravím a bez námietok proti vyslaniu na Ukrajinu. V náborových strediskách sa najviac zaujímali o skúsenosti zo služby v armáde a upresňovali detaily v životopise, ale po telefóne obvykle odmietali prezradiť podrobnosti o budúcej službe. Najčastejšie pozývali na schôdzku hneď na budúci deň, aj keď išlo o voľný deň. V niekoľkých prípadoch ale predsa len „záujemcovia“ po telefóne povedali, kde bude slúžiť a ako rýchlo sa ocitne v boji.

„Počas desiatich, maximálne 15 dní vybavíte všetko okolo kontraktu. Krátkodobý je na tri či šesť mesiacov či na rok. A rovno pôjdete,“ vyhlásili v jednom stredisku na juhu Ruska. „Všetko závisí od človeka. Odo dneška počas piatich dní všetko vybavíte a potom si ešte dva-tri dni počkáte na rozkaz,“ povedali o termínoch v inom regióne. V jednom stredisku spravodajcovia BBC sľúbili, že do prehliadky 9. mája si stihne zabojovať na Ukrajine. Inde 8. apríla odhadli, že do boja sa dostane už o týždeň.

Päť rokov nesedel v bojovom vozidle? Nevadí

Štandardný kontrakt s armádou sa uzatvára na obdobie od dvoch do piatich rokov. Opakovaný kontrakt môže byť od jedného roka do desiatich rokov. Teraz v náborových strediskách tiež hovorili o zjednodušenom vybavovaní všetkých formalít.

Russia Ukraine War Day In Photos Čítajte viac Expert Potočňák v Ide o Pravdu: Bitka o Donbas pripomenie výjavy z II. svetovej vojny

Po vybavení dokumentov a obdržaní rozkazu sa „kontraktník“ dostane do jednotky, kde sa pri výcviku odohrá „bojové zlaďovanie“, pri ktorom získa alebo si oživí nevyhnutné návyky. V jednom prípade spravodajca spresnil, že v bojovom vozidle nesedel päť rokov. Nepovažovali to za problém. Postačí „zlaďovanie“, ktoré potrvá dva týždne.

Údaje o voľných miestach sa neustále obnovujú. Napríklad strelca z granátometu hľadali 9. marca a 6. apríla.

Platový rozptyl v inzercii je veľký: väčšina inzerátov sľubuje rozmedzie 30 000 až 50 000 rubľov (333 až 555 eur). Ale náborové stredisko v Archangelsku sľubovalo platy „od 210 000 rubľov mesačne“ (2 332 eur). Spravodajcovi BBC spravidla ponúkali väčší plat za službu na Ukrajine.

5 miliárd rubľov

BBC už písala, že sa ministerstvo obrany tento rok chytá vyplatiť účastníkom operácie na Ukrajine päť miliárd rubľov.

Ukrajina, Rusko, vojna, vojaci, Kyjev Čítajte viac Pomôžu zahraniční bojovníci Ukrajine? Odpovedá expert

Potenciálni vojaci sa môžu ocitnúť v boji v priebehu niekoľkých týždňov.

„Pri doplňovaní jednotiek je dôležitá reálna skúsenosť človeka, ktorý absolvoval povinnú službu a má zodpovedajúcu vojenskú špecializáciu a hodnosť. Plusom je ochota nasadiť v takých podmienkach život,“ tvrdí expert.

„Čo si myslíte? Idete tam, kde sa strieľa,“ odpovedali spravodajcovi BBC v jednom náborovom stredisku na otázku, či ho na fronte môžu zabiť.

272 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #vojna na Ukrajine