OSN: Taliban prísne obmedzuje pohyb nevydatých žien a žien bez sprievodu muža

Afganské vládne radikálne hnutie Taliban sa ženám, ktoré nie sú vydaté alebo nemajú mužského sprievodcu, snaží obmedziť prístup k zamestnaniu, cestovaniu či zdravotnej starostlivosti. Vyplýva to zo správy Organizácie Spojených národov (OSN), ktorú zverejnili tento týždeň.

26.01.2024 09:45
Afganistan OSN Taliban ženy nevydaté pohyb... Foto: ,
Na archívnej snímke z 23. mája 2023 bojovník afganského vládneho radikálneho hnutia Taliban stojí pred ženami, ktoré čakajú prídel potravín, ktorý rozdáva skupina humanitárnej pomoci v Kábule v Afganistane.
debata (5)

Ministerstvo na podporu cností a prevenciu nerestí napríklad jednej žene odporučilo, aby sa vydala, ak si chce udržať svoje zamestnanie v zdravotníckom zariadení, pretože je nevhodné, aby nevydatá žena pracovala, uvádza sa v správe.

taliban Čítajte viac Afganistan: Taliban zakázal ženám študovať na univerzitách

Taliban obmedzil prístup afganských žien k takmer všetkým oblastiam verejného života a zakázal tamojším dievčatám chodiť do školy dlhšie než po šiesty ročník v rámci tvrdých opatrení prijatých po opätovnom prevzatí moci v krajine v auguste 2021. Urobil tak napriek tomu, že spočiatku sľúbil umiernenejšiu vlá­du.

Hnutie tiež zrušilo všetky salóny krásy a začalo presadzovať pravidlá obliekania, čo viedlo k zatýkaniu žien, ktoré sa nepodriadili jeho interpretácii islamskej šatky hidžáb.

Afganistan, Taliban Čítajte viac Hnutie Taliban tvrdí, že jeho nadvláda je neobmedzená a nečelí žiadnej hrozbe

V máji 2022 Taliban vydal dekrét, ktorým vyzval ženy, aby nosili pokrývku hlavy odhaľujúcu len oči, a odporučil im nosenie burky, ktorá zahaľuje celé telo. Ide o podobné reštrikcie, aké boli v platnosti počas predchádzajúcej vlády Talibanu v rokoch 1996 – 2001.

„Hrôza,“ reagoval v mene generálneho tajomníka OSN Antónia Guterresa jeho hovorca Stéphane Dujarric. „Žiť takto, to musí byť nepredstaviteľné.“

taliban Čítajte viac Verejné popravy, ukameňovanie či bičovanie sú v Afganistane opäť realitou

V poslednej štvrťročnej správe pokrývajúcej obdobie od októbra do decembra minulého roka Pomocná misia OSN v Afganistane (UNAMA) uviedla, že Taliban zavádza rázne opatrenia voči slobodným ženám a ženám, ktoré nemajú mužského sprievodcu.

O sprevádzajúcich mužoch, ktorých v Afganistane označujú výrazom mahram, neexistujú v krajine oficiálne zákony. Taliban však vyhlásil, že ženy sa nemôžu pohybovať alebo cestovať do určitej vzdialenosti bez sprievodu muža, ktorý by bol s nimi spriaznený príbuzensky alebo prostredníctvom sobáša.

afganistan lietadlo evakuácia Čítajte viac Účet za Afganistan, rok po odchode: Dvestotisíc mŕtvych, biliónové náklady a návrat Talibanu

Vlani v októbri napríklad zatkli tri ženy pracujúce v zdravotníctve preto, že chodili do práce bez sprievodu muža. Prepustili ich len po písomnom ubezpečení ich rodín, že sa to už nebude opakovať, píše sa v správe OSN.

Ministerstvo na podporu cností a prevenciu nerestí je v podstate afganskou morálnou políciou, konštatuje AP.

Ženy v Afganistane zatýkajú aj z dôvodu, že si kúpia antikoncepciu, ktorú Taliban oficiálne nezakázal.

Hovorca Talibanu Zabiulláh Mudžáhid vyhlásil, že správa je založená prevažne na nedorozumeniach. Misiu OSN obvinil, že ignoruje alebo kritizuje islamské právo šaría.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #Taliban